38. Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęty (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Snow
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 11.808 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
10.02.2010, 17:34 | czytano: 2863

38. Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęty (zdjęcia)

Przejazdem muzyk i gości przez Bukowinę Tatrzańską rozpoczął się dziś 38. Góralski Karnawał. Sztandarowa dla Podhala impreza, dzięki której Bukowina Tatrzańska znalazła się w Federacji Miast Karnawałowych w towarzystwie chociażby Wenecji czy Rio de Janeiro, potrwa do niedzieli.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Jury karnawału: etnomuzykolog Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk oraz etnografowie Benedykt Kafel i Stanisław Węglarz będzie w tym roku oceniać co najmniej 51 grup kolędniczych z całej Polski i 150 solistów, występujących w konkursie tańca zbójnickiego lub par tanecznych. Co najmniej, gdyż zgłoszenia wciąż jeszcze są przyjmowane.

Podczas dzisiejszego przejazdu przez Bukowinę, a następnie przed Domem Ludowym, prawdziwe show dali już kolędnicy z grup: Bojcery z Milówki, Wyrwicisy z Ciśca i Draby z Lipinek. Liczni turyści nie mogli się opędzić od zaczepiających ich, pohukujących i śpiewających, niezwykle barwnych - jak na prawdziwy karnawał przystało - przebierańców.

Potem, na scenie Domu Ludowego, gości i wykonawców witał jego dyrektor Bartek Koszarek. I wybrał do tego powitania słowa, które do bukowiańskiego karnawału pasują chyba najbardziej. Słowa księdza profesora Józefa Tischnera z „Filozofii po góralsku”. - Ka radość, tam i cnota. Ka smutek, tam grzychy, tam niecnota. Staraj się o radość, a za radościom psydzie rozum i cała reszta. Ta i dusy lepiej sie siedzi w krzepkim ciele, jako w ciele cherlawym. Bukowianom sło o radość, a Grekom - o przyjemność. Widać z tego, że Grecy to byli paskudne hedonisty, a bukowiany byli radośnikami i ślus.

Koszarek witał następnie zaproszonych gości. Wśród nich szczególnie ciepło Adama Sawinę, który wraz z Józefem Koszarkiem, ojcem dyrektora, tworzył pierwszy Karnawał Góralski w 1973 roku oraz Franciszka Chowańca-Suchowiana, również współtwórcę pierwszych góralskich karnawałów i pierwszych Sabałowych Bajań.

Wśród witanych przez Bartka Koszarka gości nie zabrakło też dzisiaj m.in. prof. Stanisława Hodorowicza, rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Hetmana Braci Zbójnickiej, wójta gminy Sylwestra Pytla, starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, dyrektora Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Krzysztofa Króla-Łęgowskiego i prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemara Majchra.

Po dyrektorze przemawiał wójt Sylwester Pytel, który zapraszał na bukowiańskie stoki, a wieczorem, przez cztery najbliższe dni do Domu Ludowego, bo - jak mówił - w nim jest teraz centrum Podhala. Z kolei starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski cieszył się z liczby gości, którzy zjechali do Bukowiny. - Karnawał to taki cas, kiedy trza się uciesyć. I myśle, że dobrze, że przyjechało tyle gości, coby sie uciesyli nasom góralskością. Zyce wszystkim, coby troche tej radości, tej miłości, tej ślebody góralskiej, tego co dobre, co tu u nas jest, ze sobom wzieli i zanieśli do swojej chałupy - mówił. Na koniec części oficjalnej odczytano list z gratulacjami od marszałka Małopolski Marka Nawary. Potem przyszedł już czas na prezentacje grup i zabawę do wieczora. Pierwszy dzień karnawału zakończyła sztuka „Skąpiec” na podstawie Moliera, oczywiście po góralsku, w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Karnawałowe zmagania na scenie Domu Ludowego trwać będą od rana do wieczora aż do niedzieli. Towarzyszyć im będą: wystawa twórczości ludowej, prezentacje Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów, wystawa fotograficzna Krzysztofa Haładyny "Sztuka ludowa Podhala w twórczości bukowian" i zawody narciarskie w strojach regionalnych. W niedzielę - jeśli pogoda nie spłata figla - na Rusińskim Wierchu kolejne zawody w ramach Kumoterskiej Gońby oraz turniej strzelecki, a wieczorem - ogłoszenie wyników.

Program Karnawału

11 lutego (czwartek)

10.00 - Rozpoczęcie konkursu grup kolędniczych

13.30 - Przerwa

15.00 - Konkurs grup kolędniczych

19.00 - Koncert kapeli „Wałasi i Lasowianie”

20.00 - Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych

12 lutego (piątek)

10.00 - Konkurs grup kolędniczych

13.30 - Przerwa

15.00 - Konkurs grup kolędniczych

19.00 - Teresa Mirga i „Kałe Bała”

20.00 - Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych

13 lutego (sobota)

10.00 - Konkurs grup kolędniczych

13.30 - Przerwa

15.00 - Występy muzyk, zespołów kolędniczych i regionalnych

19.00 - Występ góralskiego kabaretu „Truteń”

20.00 - Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych

14 lutego (niedziela)

Imprezy na Wierchu Rusińskim:

10.30 - Zawody strzeleckie

12.00 - Kumoterski

W Domu Ludowym:

18.00 - Ogłoszenie wyników Karnawału

20.00 - Sztuka teatralna „Piekielnica” w wykonaniu Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty z Zakopanego

p/

Zdjęcia: Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas