Piątek, 22 styczeń 2021, Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 84
Clouds
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty

co, gdzie, kiedy

Promocja książki "Konie na Skalnym Podhalu"
19.09.2019 18:00 / czytano: 432 / powrót

19 września o godz. 18:00 w Dworze Tetmajerów w Łopusznej odbędzie się promocja książki pt. "Konie na Skalnym Podhalu" autorstwa Szymona Bafii z Zakopanego.

Jest to drugie, poprawione i uzupełnione wydanie monografii o koniach i ich znaczeniu w życiu górali na Podhalu.

Jak w XIX wieku wyglądała podróż konnym zaprzęgiem pod Tatry, jak zmieniały się upodobania górali do końskich ras czy jakich pojazdów konnych używali górale i wiele innych ciekawostek związanych z chowem i użytkowaniem koni na Podhalu można dowiedzieć się z książki autorstwa Szymona Bafii pt. „Konie na Skalnym Podhalu”.

Publikacja ukazała się w sierpniu z okazji 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. To drugie, poszerzone wydanie bogato ilustrowanej książki, wydanej przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich. Wiele archiwalnych fotografii pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

„Koń na Podhalu zawsze zajmował szczególne miejsce. Był darzony szacunkiem w gazdówce. Od konia, jego kondycji i zdrowia, często zależało przetrwanie górali. Konie były wykorzystywane nie tylko w gospodarstwie i przy pracach leśnych, ale dawały też możliwość dodatkowego zarobku. Zanim bowiem powstała kolej, łącząca Kraków z Zakopanem, cały transport towarów – a później i przewóz turystów – odbywał się właśnie dzięki koniom” – pisze autor książki we wstępie.

Wydanie książki wsparły: Stadnina Koni Łopuszna Danuty i Stanisława Buła, Polskie Koleje Linowe, firma Śledź-Mar, Willa Tatrzańskie Szczyty Wioletta i Andrzej Skupień oraz firma Stolarstwo Artystyczne Edwarda Staszela.

Materiały prasowe, oprac. r/

newsletter

Przegapiłeś interesujące Cię wydarzenie? Nie widziałeś o nim? Podaj nam swój e-mail a będziesz otrzymywał aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach z działu co gdzie kiedy.

reklama
reklama

pozostałe wydarzenia

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij