Wtorek, 01 grudzień 2020, Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Zakopane i okolice
Clouds
-4°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Clouds
-6°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Clouds
-3°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Mist
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clear
-3°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-3°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 73
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty

co, gdzie, kiedy

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej
14.08.2020 20:00 / czytano: 855 / powrót

NOWY TARG. Burmistrz Miasta, Miejski Ośrodek Kultury i Muzeum Drukarstwa zapraszają do wspólnego świętowania setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 - jednego z najważniejszych triumfów oręża polskiego.

Bez tego zwycięstwa, na przedpolach Warszawy, losy Polski i Europy potoczyłyby się inaczej, o czym pisał Edgar Vincent D'Abernon – przewodniczący Międzysojuszniczej Misji do Polski: „18. decydująca bitwa w dziejach świata (…) Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem najmniejszej wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji”.

Z tej okazji zachęcamy do udziału w otwarciu wystawy czasowej pn. „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, ul. Jana III Sobieskiego 4. Na wystawie pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku. Wystawa przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Następnie o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po której nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych na nowotarski Rynek.

Od godziny 20.00 rozpoczną się przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców pod Tablicą Pamięci 1920 pod Ratuszem Miejskim. Później wraz z Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka wspólnie zaśpiewamy pieśni legionowe. Na koniec zapraszamy na seans filmu patriotycznego o Bitwie Warszawskiej 1920.

organizatorzy

newsletter

Przegapiłeś interesujące Cię wydarzenie? Nie widziałeś o nim? Podaj nam swój e-mail a będziesz otrzymywał aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach z działu co gdzie kiedy.

reklama
reklama

pozostałe wydarzenia

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij