Jaworcański redyk (zdjęcia)

Po raz 44. w przepięknej pienińskiej scenerii, na scenie plenerowej pod Wąwozem Homole w Jaworkach odbył się Letni Wypas Owiec – Redyk.
To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego zostały przybliżone pasterskie i pienińskie tradycje i zwyczaje. Pogoda była piękna, a dla przybyłych gości przygotowano bogaty i ciekawy program kulturalny oraz wiele atrakcji.

Wypas został zainaugurowany dźwiękiem trombity Zbigniewa Przychodzkiego - ludowego muzykanta, twórcy instrumentów pasterskich i stroi regionalnych. Gości powitała góralska para prowadzących: Artur Majerczak i Agnieszka Ciesielka. Uroczystości rozpoczęły sie od wystąpienia Zespołu Jana Malinowskiego, który zaprezentował sztukę "Wesele cz.1- na Bacówce", prezentującą bogactwo tradycji i folkloru Górali Pienińskich. Z kolei na scenie wystąpiła Kapela Jaworcanie , która zabrała publiczność w muzyczną podróż po melodiach karpackich. A o godzinie 16.00 wszyscy nasłuchiwali dźwięku zbliżającego się stada owiec, na czele z bacą Andrzejem Staszelem z Dzianisza. Kierdel owiec przybył pod Homole, gdzie można było podziwiać przechadzające się po pienińskich halach owieczki. Następnie odbyło się strzyżenie owcy, które wzbudziło duże zainteresowanie.

Folklor pieniński zaprezentowały zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Pienińskie Wiyrchy” z Krościenka oraz Zespół Regionalny „Małe Pieniny także z Krościenka. Na scenie pojawili się Zespół Śpulandery, który rozgrzał swą energetyczną muzyką publiczność. Kolejnym punktem programu był występ Kabaretu Śleboda , który zagwarantował duża dawkę dobrego humoru.

Odbyła się także licytacja rzeźby autorstwa Marka Wolaka, którą Burmistrz Miasta i Gminy przekazał do licytacji na rzecz podopiecznych z PSONI. Gwiazdą wieczoru była magiczna i klimatyczna Megitza.

Podczas wydarzenia można było spróbować znakomitych wyrobów z bacówki pana Andrzeja, skosztować wyjątkowego barana z rożna, przygotowanego przez rodzinę Bulisiów-Zachwiejów.

Kulinarne specjały kuchni pienińskiej zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach , a kuchnię podhalańską zaserwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Kluszkowiec. Było smacznie, regionalnie i wybornie.

Dla najmłodszych przygotowano ciekawe animacje regionalne, była też wata cukrowa i popcorn.

Odbywała się także loteria fantowa na rzecz budowy domu mieszkalnego podopiecznych z PSONI Koło w Szczawnicy.
Zebrani goście mogli podziwiać i zakupić wyroby galanterii skórzanej, prace twórców regionalnych, wyroby ceramiczne, pamiątki regionalne, wyroby z drewna, biżuterię i wiele innych. Można było obejrzeć także instrumenty ludowe i stroje regionalne.

Organizatorem wydarzenia było Miasto i Gmina Szczawnica oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji.

jd / organizatorzy

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.08.2024 13:53