44 lata od zjazdu założycielskiego "Solidarności wiejskiej". Apel Jana Smarducha do żyjących uczestników i świadków

W tym roku, 22 lutego, mijają 44 lata od I Zjazdu Założycielskiego "Solidarności Wiejskiej" Podhala, Spisza i Orawy w Ludźmierzu.
Będąc wówczas postronnym obserwatorem wydarzeń dziejących się w Polsce, wybrałem się do Ludźmierza. Już przed sumą na placu przykościelnym było tłoczno od delegacji z wiosek Podhala, Spisza i Orawy. Mszę Świętą celebrował ówczesny kustosz Katedry Wawelskiej, ks. Stanisław Czartoryski. Homilię wygłosił ks. prof. Józef Tischner. W swoim kazaniu ks. prof. poruszył kwestię gospodarowania, jego ewangeliczny i narodowy wymiar (tekst homilii można odnaleźć w "Etyce Solidarności", rozdział "Gospodarowanie").

Przemawia Jan Antoł

Miejscem całodziennych obrad delegatów był Dom Podhalan im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana. Słowo wstępne wygłosił gospodarz miejsca, Stanisław Krupa. Obradom przewodniczył Jan Antoł. Na wstępie powitał gości: ks. infułata Czartoryskiego, ks. prof. Tischnera, Jana Kułaja, przywódcę strajku chłopskiego w Rzeszowie, Bronisława Łuczywo - przewodniczącego "Solidarności Wiejskiej" w województwie krakowskim, Mieczysława Gila - przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Małopolska, oraz rzecznika prasowego Mirosława Dzielskiego.



W swoim wystąpieniu Jan Antoł omówił cel i sens istnienia "Solidarności Wiejskiej", przedstawił postulaty oraz doniosłość porozumień rzeszowskich, a także problemy z sądową rejestracją związku. Następnie głos zabrali zaproszeni goście i delegaci. Przyjęto deklarację programową oraz wybrano tymczasowy Zarząd Regionu. Przewodniczącym został Jan Antoł, a jego zastępcami Franciszek Bachleda-Księdzularz z Zakopanego oraz Jan Wdówka z Zubrzycy Górnej. Sekretarzem Zarządu został Władysław Hajnos z Nowego Targu, a skarbnikiem Stanisław Fic z Lasku.


Przebieg Zjazdu filmowały telewizje z Niemiec, Holandii i Włoch.

Przemawia Ks. Sadłowski ze Zbroszy Dużej.

W związku z przypadającą w przyszłym roku 45. rocznicą tego historycznego wydarzenia istnieje możliwość zorganizowania wystawy, np. w Izbie Pamięci ks. prof. Tischnera w Łopusznej, zwracam się do żyjących uczestników, świadków oraz potomnych tych wydarzeń o przeglądnięcie domowych archiwów w celu poszerzenia już istniejących materiałów.

Proszę o kontakt bezpośredni telefonicznie pod numerem: 881 927 797 - Jan Smarduch.

Zdjęcia udostępniła Pani Ewa Iwulska z Ludźmierza.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.02.2025 10:33