W zabytkowym kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce, gdzie do Niedzieli Palmowej można podziwiać unikalne zasłony wielkopostne -zaprezentowane zostanie w sobotę 12 kwietnia Misterium Pasyjne. Będzie to okazja by wysłuchać koncertu muzyki dawnej w wykonaniu orkiestry Scepus Baroque pod kierunkiem Artura Szczerbinina.
W programie znajdą się utwory instrumentalne kompozytorów barokowych Johanna Sebastiana Bacha, Heinricha Bibera, Giovanniego Legrenziego oraz pieśni i utwory wokalno-instrumentalne, wśród których usłyszymy kompozycje z kancjonałów benedyktynek ze Staniątek oraz Sandomierza, staropolskie lamenty wielkopostne oraz utwory z repertuaru europejskiego. W programie znajdą się między innymi następujące utwory: "Któż mi doda gorzkich łez", "O baranku niewinny", "Jezu mój, Jezu jedyny", "Nieskończone i nieprzebrane źródło skarbów niewyczerpane", "O Jezu jakoś ciężko skatowany", "Płaczcie anieli", Giovanniego Legrenzi "Lumi potete piangere" oraz utwory instrumentalne.
Koncert dopełnią teksty recytowane przez aktorkę Martę Grabysz, przygotowane specjalnie na ten program koncertowy, pochodzące głównie z księgi Izajasza ze Starego Testamentu, idealnie pasujące do wymowy koncertu, jak i całego wydarzenia związanego z wystawieniem zasłon wielkopostnych.
Scepus Baroque - Katarzyna Wiwer - sopran, Adrianna Bujak-Cyran - sopran, Agnieszka Krawczyk - skrzypce, Anna Wiktora Swoboda - lutnia, Artur Szczerbinin - pozytyw, prowadzenie, Marta Grabysz - słowo
Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce jest jednym z ważniejszych miejsc na mapie kulturalnej Małopolski. Jest to najstarszy kościół rzymskokatolicki na Górnej Orawie. Powstał w latach 1651-56 z inicjatywy księdza Jana Sczechowicza, który został sprowadzony na teren Górnej Orawy należącej do Królestwa Węgierskiego z diecezji krakowskiej w celu objęcia opieką duszpasterską zamieszkującej ten teren katolickiej ludności. Praca ks. Sczechowicza i powstanie kościoła miało także w dalszej perspektywie duże znaczenie dla zachowania jej polskiej tożsamości. Kościół orawczański posiada wyjątkowe walory artystyczne. Został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2021 roku.
Jednymi z wyróżniających zabytków ruchomych, będących wyposażeniem kościoła od końca XVII wieku są tzw. opony (zasłony) wielkopostne. Kościół w Orawce wyróżnia się wśród podobnych obiektów nie tylko posiadaniem, ale też stosowaniem tych zasłon. Służą one przysłanianiu ołtarzy jedynie przez 9 dni w roku od soboty przed piątą niedzielą Wielkiego Postu do Niedzieli Palmowej. Orawczańskie zasłony to cztery przepiękne zabytkowe tkaniny lniane malowane temperą. Najstarsza z nich ma widoczne datowanie 1676 a trzy pozostałe pochodzą z pocz. XIX wieku.
opr. s/