Zakopiański Festiwal Złote Kierpce po raz szesnasty zgromadził młodych artystów z Podhala i okolic. Barwne występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów góralskich stały się nie tylko pokazem folkloru, ale także drogą do prestiżowych występów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
W Zakopanem zakończyła się kolejna edycja Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich "Złote Kierpce", która przyciągnęła liczne grupy dzieci i młodzieży z regionu. W wydarzeniu uczestniczyły zespoły prezentujące tradycyjny folklor górali podhalańskich.
Bezkonkurencyjni okazali się Mali Skrzypnianie ze Skrzypnego, którzy otrzymali statuetkę Złote Kierpce i nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Zakopane. Srebrne Kierpce i nagrodę ufundowaną przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza otrzymał zespół Mały Hop Cup z Zakopanego. Trzeciej nagrody nie przyznano.
Komisja artystyczna w składzie: przewodnicząca Katarzyna Chowaniec-Trebunia, Zofia Kubiniec-Stanuch i Anna Naglak podkreśliła żywiołowość i spontaniczność występów, a także profesjonalne przygotowanie dzieci i interesujący program. Równorzędne wyróżnienia i nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Tatrzańskiego i Burmistrza Miasta Zakopane otrzymały zespoły: Mali Hamernicy z Krakowa, Mali Maniowianie z Maniów i Lubań z Kluszkowiec. Mali Skrzypnianie i Mały Hop Cup będą mieli okazję zaprezentować się na 48. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. Życzymy powodzenia!
Festiwal odbywa się od 2010 roku jako przegląd konkursowy i zarazem eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. W rywalizacji oceniane są występy w dwóch kategoriach wiekowych: 6-14 lat oraz 14-18 lat. Widowiska prezentowane przez uczestników opierają się na dawnych obrzędach, scenkach rodzajowych, tradycyjnych zabawach i zwyczajach pasterskich. Nie brakuje także tańca, góralskiej muzyki i tradycyjnego śpiewu.
Celem wydarzenia jest nie tylko wyłonienie laureatów prestiżowych statuetek - Złotych, Srebrnych i Brązowych Kierpców, ale także wspieranie edukacji kulturowej. Festiwal wspomaga przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie i umacnia lokalną tożsamość. W tym roku najlepsi uczestnicy wystąpią również 14 sierpnia na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich podczas specjalnego koncertu "Mali Górale".
e/r/ UM Zakopane