Do sądu trafiła sprawa o użytkowanie kopciucha

41 kontroli palenisk przeprowadzili w ciągu miesiąca pracownicy nowotarskiego Referatu Ochrony Środowiska. 27 z nich było zaplanowane, reszta to efekt zgłoszeń.
W dwóch przypadkach pobrali próbki popiołu do analizy laboratoryjnej w związku z podejrzeniem spalania odpadów. W wyniku jednej z kontroli urzędnicy stwierdzili eksploatację kotła, który nie spełnia wymogów uchwały antysmogowej. W związku z tym skierowali do sądu wniosek o ukaranie właściciela. Warto pamiętać, że zgodnie z uchwałą antysmogową niedozwolone jest samo użytkowanie pozaklasowego kotła bez względu na to czym w nim się pali.

Kontrole to nie wszystko - równolegle samorząd prowadzi działania wspierające mieszkańców w modernizacji źródeł ogrzewania. Burmistrz podpisał cztery umowy o dofinansowanie wymiany starych kotłów. Łączna kwota przyznanych dotacji wyniosła 32 tys. zł. Pracownicy Referatu każdorazowo sprawdzili także, czy beneficjenci dotacji prawidłowo gospodarują ściekami i odpadami oraz czy ich nieruchomości zostały zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W Urzędzie Miasta działa również punkt informacyjno-promocyjny rządowego programu "Czyste Powietrze". Operator programu zapewnia mieszkańcom wsparcie na każdym etapie - od decyzji o inwestycji, aż po jej rozliczenie.

- Zapewniamy pełne wsparcie dla chętnych do skorzystania z programu "Czyste Powietrze" - od momentu podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, aż do jej zakończenia i rozliczenia dotacji - zapewniał podczas sesji burmistrz Grzegorz Watycha.
W ciągu minionego miesiąca z pomocy operatora skorzystało 49 osób.

Dodatkowo urzędnicy pomagają mieszkańcom w bieżącej obsłudze Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - wspierają w aktualizacji deklaracji oraz generują potwierdzenia ich złożenia.
fi/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 17.05.2025 10:20