Magiczne dni z książką. Relacja z Tygodnia Bibliotek w Nowym Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. Tydzień Bibliotek to coroczne święto czytelnictwa i bibliotek, które od 8 maja przypomina o szczególnej roli bibliotek jako miejsc otwartych, przyjaznych i inspirujących. Tegoroczna, XXII edycja odbywała się pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być".
Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie wraz z filiami aktywnie włączyła się w obchody, przygotowując liczne warsztaty, wydarzenia literackie oraz spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych.

Spotkania autorskie

W Filii w Klikuszowej odbyło się kameralne spotkanie z Lucyną Olejniczak - autorką m.in. popularnej serii Kobiety z ulicy Grodzkiej. W serdecznej atmosferze pisarka dzieliła się kulisami powstawania swoich książek, zdradzając m.in. jak rodzą się pomysły na bohaterki i jak wiele z nich ma swoje pierwowzory w realnym życiu. Nie zabrakło ciekawych anegdot, wspomnień i otwartej rozmowy z uczestnikami, którzy chętnie zadawali pytania.

Z kolei w bibliotece w Krempachach młodsze klasy miejscowej szkoły podstawowej spotkały się z Ewą Stadtmüller - autorką książek dla dzieci w tym zbiorów opowiadań, wierszy, bajek, czy scenariuszy teatralnych oraz ilustratorem, twórcą komiksów- Łukaszem Zabdyrem. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka i ilustracje, skąd autorzy czerpią pomysły, jak rysować literki, z których powstają zabawne postacie i przedmioty a także zobaczyły barwną inscenizację z udziałem pacynek. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę, autografy a chętni mogli zakupić książki.

W Filii w Gronkowie gościliśmy Renatę Piątkowską - cenioną autorkę książek dla dzieci i młodzieży, której twórczość niejednokrotnie trafiła na Złotą Listę Fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Towarzyszyła jej znakomita lektorka Malwina Kożurno, która z ogromnym zaangażowaniem czytała fragmenty książek, wywołując u dzieci salwy śmiechu i pełne skupienia milczenie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Gronkowie oraz przedszkolaki z pobliskiej szkoły podstawowej. Pani Renata opowiadała o swoich książkach, zachęcając dzieci do wspólnego czytania z rodzicami. Podkreślała, że w jej historiach nie brakuje poczucia humoru, by mali czytelnicy nigdy się nie nudzili! Dzieci poznały m.in. książkę Paluszki, czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą - ciepłą opowieść o codzienności maluchów oraz wysłuchały opowiadania Daleko jeszcze? z książki To się nie mieści w głowie. Kolejne spotkanie, w Nowej Białej, skierowane było do uczniów klas II,III i IV. Tym razem tematem przewodnim były zwierzęta w książkach autorki. Dzieci poznały m.in. historię kota-burmistrza z Alaski czy historię psa Basko. Autorka przypomniała, że zwierzęta - podobnie jak ludzie - kochają, tęsknią i potrzebują bliskości. Spotkania zakończyły się możliwością zakupu książek oraz zdobycia autografów, co sprawiło dzieciom wiele radości.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w Filii w Łopusznej gościliśmy Waldemara Cichonia - autora uwielbianej przez dzieci serii o kocie Cukierku. Pisarz z humorem i pasją opowiadał o swojej pisarskiej drodze oraz o tym, , jak jego syn Marcel i prawdziwy kot stali się bohaterami pierwszej książki. W kolejnych częściach dołączył również drugi syn - Maciek. Dzieci ze szkół z Waksmundu, Łopusznej i z Gronkowa z zainteresowaniem słuchały opowieści, zadawały pytania, a na koniec otrzymały autografy i pamiątkowe zakładki a chętne dzieci mogły kupić książkę.

Warsztaty artystyczno-literackie

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w Filii w Ostrowsku odbyły się warsztaty tworzenia kartek pop-up, w których uczestniczyli uczniowie trzecich klas ze szkół w Ostrowsku i w Waksmundzie. Zajęcia prowadziła Anna Jagoda Mrożek- Effata Anima. Najpierw dzieci zapoznały się z książkami o interaktywnej formie - zawierającymi trójwymiarowe i ruchome elementy, będące cennym narzędziem edukacyjnym. Następnie, po zapoznaniu się ze wzorem kartki i wskazówkami prowadzącej, przystąpiły do pracy. Wymagało to od nich precyzji, ponieważ nawet drobny błąd mógł wpłynąć na efekt końcowy. Pomimo trudności, wszystkie kartki powstały bezbłędnie, a dekorowanie ich było przyjemnym finałem twórczego spotkania.

Filie bibliotek w Harklowej i w Lasku zorganizowały warsztaty literacko-kreatywne pod hasłem "Ukwiecona biblioteka". Wzięły w nich udział dzieci i młodzież z Harklowej, Lasku i Trutego. Podczas zajęć rozmawiano o łąkach kwietnych, ich bioróżnorodności - zarówno flory, jak i fauny. Do rozmowy wykorzystano literaturę przedmiotu - przeglądano ilustracje i czytano fragmenty książek Becky Davies "Co się kryje pod ziemią?" oraz z serii "Młodzi Przyrodnicy" Emily Bone "Owady i inne zwierzęta". Kolejnym etapem zajęć było wykonanie "bomb kwietnych" - specjalnych krążków z masy zawierającej ziemię, glinkę ogrodniczą, mączkę bazaltową, perlit oraz nasiona wyselekcjonowanych roślin, w tym łubinu, który wzbogaca glebę w azot. Uformowane krążki dzieci mogły zabrać do domu, aby zasadzić je w wybranych miejscach i wspierać rozwój łąk kwietnych.

Z kolei w Filii w Pyzówce odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, podczas których uczestnicy tworzyli ilustracje z materiału, przedstawiające ulubionych bohaterów lub sceny z książek. Inspiracją był artysta Martin Smatana, a zajęcia prowadziła Anna Jagoda Mrożek - Effata Anima, czuwając nad twórczym procesem młodych uczestników.

Biblioteczne lekcje wyobraźni

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie miała przyjemność gościć uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Waksmundzie. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji poświęconej historii bibliotek oraz zasadom korzystania z katalogu elektronicznego. Uczniowie poznali metody samodzielnego wyszukiwania książek, a także odkryli jedną z najbardziej niezwykłych bibliotek w dziejach - legendarną Bibliotekę Aleksandryjską. Ta inspirująca podróż w czasie pozwoliła im zrozumieć, jak ważną rolę biblioteki odgrywały - i nadal odgrywają - w rozwoju wiedzy, kultury i cywilizacji.
Z kolei w Filii w Ostrowsku odbył się wyjątkowy, premierowy odczyt książki pt. Tajemnica zaginionej księgi, napisanej w ramach Inicjatyw Dyskusyjnego Klubu Książki "Literackie kawki". Historia, wzbogacona ilustracjami stworzonymi z pomocą ChatGPT, przedstawia piątkę przyjaciół i bibliotekarkę Panią Matyldę, którzy próbują rozwikłać zagadkę ukrytą w starej księdze. Dzieci z zerówki miały okazję jako pierwsze poznać tę opowieść - i z miejsca ją pokochały.

Filia w Gronkowie gościła rozbawioną grupę dzieci - z zerówki oraz przedszkolaki z grupy "Motylki" ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Bibliotekę wypełniły opowieści o zwierzątkach, rozmowy o ulubionych bajkach oraz pierwsze spotkania z magicznym światem literatury dziecięcej. Było głośno, radośnie i pełno inspiracji! Maluchy poznawały kolorowe książeczki i wspólnie się bawiły, a książka stała się ich głównym bohaterem wizyty. Innym razem bibliotekę odwiedziła grupa pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z działalnością biblioteki, odkryły, jakie ciekawe książki można w niej znaleźć i wypożyczyć. Największą atrakcją okazało się jednak samodzielne tworzenie unikalnych zakładek do książek - każda inna, każda wyjątkowa. Kreatywność nie miała granic, a wyobraźnia prowadziła ich do niesamowitych pomysłów.

W Filii w Pyzówce przedszkolaki wyruszyły w literacką podróż z opowiadaniem Wypożyczalnia skrzydeł. Po wspólnej lekturze dzieci wykonały własne skrzydła - te magiczne zabiorą je w podróż do krainy "dawno, dawno temu", "pewnego razu w tajemniczym królestwie" czy nawet do roku 1025! Było twórczo, radośnie i bardzo magicznie.

Filia w Nowej Białej gościła przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Magiczna Kraina. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, zaczynając od wysłuchania wzruszającej książki Mamusiu, jak wielki jest świat?, która zainspirowała rozmowę o otaczającym nas świecie. Następnie maluchy rozwiązywały zagadki związane z biblioteką i postaciami z bajek, wykazując się dużą spostrzegawczością i wiedzą. Spotkanie zakończyło się twórczą zabawą - dzieci własnoręcznie wykonały kolorowe "biblioteczne sówki", symbolizujące mądrość i książki. Każda praca była wyjątkowa i pełna dziecięcej wyobraźni.

Z kolei w Filii w Klikuszowej przedszkolaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat dzielenia się z innymi. Pomogła w tym książka Przygody Fenka: Potrafię się dzielić. Wspólna lektura, rozmowy i przykłady z życia pokazały dzieciom, że dzielenie się to nie obowiązek, ale radość, która łączy i buduje przyjaźnie. Na koniec dzieci wspólnie podsumowały zajęcia i już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania.

Wreszcie, w Filii Biblioteki w Krauszowie, zrobiło się i poważnie, i bardzo wesoło! Tematem zajęć były wybory prezydenckie, a dzieciom towarzyszyła książka Politycy w piaskownicy Katarzyny Stoparczyk. Dziecięce odpowiedzi - np. że wybory to "losowanie z kartuńką", a "pierwsza dama to panterka życiowa" - rozbawiły wszystkich. Potem odbyły się "prawdziwe" wybory z urną, kartami, komisją i liczeniem głosów. Dzień minął błyskawicznie, a dzieci przekonały się, że demokracja może być nie tylko ważna, ale i zabawna.

Tydzień Bibliotek był czasem pełnym twórczych spotkań, radości i inspirujących rozmów. Pokazał, że biblioteka to nie tylko miejsce z książkami, ale przestrzeń, w której warto być, odkrywać i dzielić się pasją do czytania. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami.

MBP w Nowym Targu

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.05.2025 16:17