Czarny Dunajec też protestuje w sprawie audytu krajobrazowego. Chodzi o uzdrowisko i borowiny

Czarny Dunajec też protestuje w sprawie audytu krajobrazowego. Chodzi o uzdrowisko i borowiny
Kością niezgody pozostaje zapis, który zakazuje wydobywać torfu po wygaśnięciu obecnej koncesji, czyli za 9 lat.

Tu jednak chodzi nie tylko o dochody z działalności kopalni, ale także uniemożliwienie wydobywania borowiny. A przecież to właśnie one mają być jednym z podstawowych czynników przyciągających kuracjuszy do mającego powstającego powstać w przyszłości uzdrowiska.

- Innym problemem jest zakaz tworzenia nowych enklaw budowlanych. A przecież rozwija się Chochołów, Czarny Dunajec, czy Piekielnik. Musimy w tej kwestii mówić jednym głosem, byśmy nie zostali zielonym rejonem Podhala, gdzie nie można nic robić, a turyści będą przyjeżdżać tylko deptać nam ścieżki, za co nie dostaniemy ani grosza - podkreślał podczas majowej sesji burmistrz Marcin Ratułowski.

Jak przypomniał radny Tadeusz Czepiel, już dwukrotnie rada podejmowała uchwałę sprzeciwiająca się audytowi.

- Sprawa trwa od lat, co chcemy jeszcze dyskutować? Jest sprzeciw, my się nie zgadzamy na audyt, tu trzeba działać trochę wyżej. A burmistrz ma możliwości, jest blisko ministerstwa środowiska, co z tego, że powiemy, że się nie zgadzamy? Trzeba stworzyć dobrą koalicję i uderzyć wyżej - podkreśla radny.

Czym jest audyt krajobrazowy i dlaczego budzi kontrowersje?


To dokument planistyczny, który ma na celu ocenę i ochronę najcenniejszych krajobrazów w regionie. Opracowywany przez samorząd województwa, określa tzw. krajobrazy priorytetowe - czyli te, które powinny być szczególnie chronione przed chaotyczną zabudową czy nadmierną ingerencją człowieka. W Małopolsce projekt audytu wskazuje m.in. na krajobrazy górskie Podhala, Pienin czy Beskidów.

Właśnie te propozycje budzą sprzeciw części samorządowców, zwłaszcza z Podhala. Wójtowie i burmistrzowie obawiają się, że po zatwierdzeniu dokumentu ograniczona zostanie możliwość dalszej zabudowy - szczególnie na atrakcyjnych widokowo terenach. Krytycy wskazują, że audyt może uderzyć w lokalny rozwój i inwestycje, zwłaszcza w branży turystycznej i budowlanej.

Z kolei zwolennicy dokumentu podkreślają, że to konieczny krok w stronę uporządkowania przestrzeni i ochrony unikalnego dziedzictwa krajobrazowego Małopolski. Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu.

Józef Figura

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.05.2025 18:16