W tym roku Małopolanie mogą wybierać spośród 218 wniosków: 42 zadań ogólnowojewódzkich i 176 regionalnych. Poprzez głosowanie zdecydujemy jakie zadania zostaną zrealizowane w 2026 roku. Z regionu Małopolska Południowa wybrano po weryfikacji - 39 zadań. To projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne.
Głosowanie potrwa do 13 czerwca i odbywa się w kilku formach: korespondencyjnie, poprzez wrzucenie karty do urn w punktach do głosowania na terenie całej Małopolski oraz internetowo. - Do tego ostatniego sposobu zachęcamy najmocniej, gdyż on realnie przyspiesza ustalenie wyników głosowania naszych mieszkańców. Wierzę, że i w tej edycji Małopolanie nie zawiodą i aktywnie włączą się w nasz strategiczny projekt, a w dalszej perspektywie skorzystają z oferty zadań, które wygrają głosowanie i będą realizowane w 2026 r. - mówi Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego
Zagłosować będzie mogła każda osoba, która ma skończone 16 lat i jest mieszkańcem województwa Małopolskiego. Do dyspozycji ma dwa głosy: jeden na zadanie ogólnowojewódzkie i jeden na zadanie regionalne. Zarząd na realizację zwycięskich w głosowaniu zadań przeznaczył 16 milionów złotych.
Głos można wrzucić m. in. w agendach zamiejscowych UMWM w Nowym Targu przy al. Tysiąclecia 37 i w Zakopanem przy ul. Kościeliska 7.
Zwycięską listę zadań, które wygrają w głosowaniu Małopolan Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi w terminie do 7 października br. Realizacja pomysłów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2026 roku.
Wśród zadań z naszego regionu znalazły się
Piłkarskie Marzenia - zadanie polega na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych z regionu: Region Małopolska Południowa prowadzących doskonalenie gry w piłkę nożną, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej tzn.: AP Bonito Mszana Dolna, KS Turbacz Mszana Dolna, MUKS Zenit Kasinka Mała, KS Polany - Berest, KS Szkółka Górale, KS Dąbrovia Wielogłowy, LZS KS Gorc Ochotnica.
Wsparcie polega na doposażeniu w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy: Stroje sportowe, dresy sportowe. Organizację współzawodnictwa przez zorganizowanie 1 turnieju dla 12 drużyn w których wystąpi min. 120 zawodników, turniej zostanie zorganizowany na jednym z obiektów w gminie Mszana Dolna.
Wzmocnienie procesu szkoleniowego: - stworzenie 7 grup treningowych z których łącznie skorzysta min. 70 dzieci.
Zadanie ogólnodostępne skierowane do szkółek i klubów piłkarskich oraz do mieszkańców Regionu Małopolska Południowa zamierzających uczestniczyć w treningach z piłki nożnej oraz turnieju.
Wartość zadania - 249 900 zł
Gramy bo Lubimy - zadanie polega na wsparciu szkółek oraz klubów sportowych z regionu: Region Małopolska Południowa prowadzących doskonalenie gry w piłkę nożną, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej tzn.: AP Szaflary, LKS Huragan Waksmund, LKS Spisz Krempachy, LKS Watra Białka Tatrzańska, LKS Czarni Czarny Dunajec, LKS Dunajec Ostrowsko.
Wsparcie polega na doposażeniu w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy: stroje sportowe i dresy sportowe, reboundery, ścianki, siatkonogi, tyczki, oznaczniki; organizację współzawodnictwa przez zorganizowanie 1 turnieju dla 12 drużyn w których wystąpi min. 120 zawodników. Turniej zostanie zorganizowany na jednym obiekcie w gminie Bukowina Tatrzańska. Wzmocnienie procesu szkoleniowego: stworzenie 6 grup treningowych z których łącznie skorzysta min. 60 dzieci.
Zadanie ogólnodostępne skierowane do szkółek i klubów piłkarskich oraz do mieszkańców Regionu Małopolski Południowej zamierzających uczestniczyć w treningach z piłki nożnej oraz turnieju.
Wartość zadania - 249 500 zł
"Śladami Babki Ładunkuli" cykl wydarzeń przedstawiający Helenę Gał- Ładunkulę i jej wkład w kulturę rodzimą.
Helena Gał-Ładunkula, zwana przez wszystkich Babką Ładunkulą, podhalańska celebrytka, regionalistka, animatorka. Głównym celem przedsięwzięcia jest kultywowanie i podtrzymywanie tradycji góralskich, a także wychowywanie poprzez pokazywanie wzorców i idolów młodemu pokoleniu, w osobach z pokolenia babć i pradziadków. Zadanie będzie skierowane do dzieci, młodzieży do dorosłych, bo wspólne granie i śpiewanie łączy pokolenia.
Wartość zadania - 175 000 zł
Łączy Nas Pasja - projekt skierowany do dzieci i młodzieży z Regionu Małopolska Południowa. W ramach projektu zostaną przeprowadzone:
1. W okresie wakacji warsztaty (półkolonie) z piłki nożnej w gminach Jabłonka, Spytkowice, Skawa i w mieście Zakopane. Każde dziecko w wieku od 5 do 14 lat będzie mogło w nich uczestniczyć. Warsztaty będę prowadzone przez 5 dni, codziennie po 6 h, dla danej grupy wiekowej. Grupy treningowe będą liczyć od 20 osób. Razem w warsztatach weźmie udział ok. 360 dzieci i wykonane zostanie 600 godzin treningów.
2. Ogólnodostępne turnieje piłkarskie dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Turnieje piłkarskie zostaną zorganizowane w Zakopanem, Rabie Wyżnej (we wsi Skawie), Jabłonce. Planuje się, że we wszystkich turniejach weźmie udział ok. 600 uczestników. Każde dziecko bez względu na przynależność klubową będzie mogło uczestniczyć w rozgrywkach. Jedynym warunkiem przyjęcia zgłoszenia będzie wiek oraz posiadanie przez drużynę trenera bądź opiekuna prawnego. Zgłoszenia będą mogli dokonywać: trenerzy/nauczyciele/osoby pełnoletnie.
Projekt zakłada również doposażenie klubów sportowych w sprzęt (bramki, piłki) oraz stroje sportowe (koszulki, spodenki, getry, kurtki ortalionowe) dla 450 dzieci i młodzieży. W dobie ciągle rosnących kosztów prowadzenia szkolenia tego typu działania jak zakup sprzętu, strojów, organizacja warsztatów i turnieju będzie dużą oszczędnością dla klubów i rodziców dzieci pragnących grać profesjonalnie w piłkę nożną.
Wartość zadania - 250 000 zł
Rozwój psychofizyczny młodego pokolenie przy stole tenisowym
Organizacja i prowadzenie sportowych zajęć dla dzieci i młodzieży z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego ze szczególnym uwzględnieniem dyscypliny sportowej tenis stołowy dla ok 40 osób, zajęcia prowadzone przez dwóch trenerów w ilości 700 godzin (2 x 350 godzin).
Organizacja zawodów sportowych (jeden turniej) i letniego obozu sportowo - wypoczynkowego (jeden obóz). Zakup sprzętu sportowego (8 stołów do Tenisa Stołowego, 6 siatek do stołów oraz 2000 sztuk piłeczek do Tenisa Stołowego). Udział we współzawodnictwie sportowym - 10 zawodów.
Wartość zadania - 222 500 zł
Festiwal Taneczno - Musicalowy - Folk Love Festiwal Taneczno-Musicalowy
Wydarzenie kulturalne, które realizowane będzie w Nowym Targu, w którym wezmą udział amatorzy tańca nowoczesnego z regionu Małopolska Południowa. Finałowy Festiwal poprzedzony będzie realizacją cyklu warsztatów scenicznych dla dzieci i młodzieży w Nowym Targu. Podczas Festiwalu, zaprezentowane zostaną profesjonalne i amatorskie zespoły m.in. z Nowego Targu oraz powiatów nowotarski, tatrzańskiego, gorlickiego, limanowskiego oraz nowosądeckiego.
Podczas Festiwalu zrealizowane zostaną dwa spektakle musicalowe: Spektakl "Connections ? Folk Love"nawiązuje do tradycji muzyki folkowej oraz etnicznych rytmów. Taniec i ruch sceniczny będą inspirowane folklorem, ale przetworzone w nowoczesny, dynamiczny sposób, podkreślając połączenia między dawną kulturą a współczesnością. Dźwięki inspirowane tradycją spotkają się z nowoczesnymi aranżacjami, a całość będzie stanowić wyrazisty hołd dla dziedzictwa regionu. Drugi to Multimedialny spektakl "Filary Regionu Małopolski Południowej", który będzie pełen imponujących wizualizacji 3D oraz elementów świetlnych, które będą ukazywać wyjątkowe wartości regionu. Spektakl skoncentruje się na symbolice połączeń między naturą, człowiekiem i technologią, tworząc wizualnie spektakularne widowisko.
Celem głównym całego przedsięwzięcia jest rozwijanie, promowanie i upowszechnianie ekspresji artystyczno-kulturalnej wśród dzieci i młodzieży z terenu regionu Małopolski Południowej, a także pozostałych kompetencji uniwersalnych z wykorzystaniem formy tańca nowoczesnego. Celami szczegółowymi są: wzmacnianie poczucia tożsamości lokalnej i regionalnej;
wyrównywanie szans w dostępie do ciekawej oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych ukierunkowanych na rozwijanie kompetencji kluczowych i uniwersalnych, promowanie postawy aktywności życiowej opartej na rozwijaniu pasji, talentów i zainteresowań; wielopokoleniowa integracja mieszkańców; promowanie mechanizmów partycypacji.
Wartość zadania - 249 000 zł
"Akademia Małego Pieszego" - program Edukacyjno-Sportowy dla dzieci w wieku 5-7 lat
"Akademia Małego Pieszego" - program edukacyjno-sportowy dla dzieci w wieku 5-7 lat, który uczy zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci poznają znaki drogowe, uczą się prawidłowego przechodzenia przez ulicę, dowiadują się, jak ważna jest koncentracja i unikanie używania telefonu w pobliżu jezdni. Program rozwija także umiejętności reagowania w sytuacjach awaryjnych oraz korzystania z numerów alarmowych. Poprzez zabawy ruchowe, scenki i symulacje, mali uczestnicy stają się świadomymi użytkownikami dróg, gotowymi do bezpiecznego i odpowiedzialnego działania.
Wartość zadania - 152 500 zł
"Bądź aktywny w każdym wieku"
Zadanie polega na aktywizacji dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów z regionu: Region Małopolska Południowa do realizacji szkolenia sportowego, treningów oraz zajęć sportowych.
Zadanie ma na celu umożliwienie uczestnikom udziału w sporcie amatorskim i wyczynowym, zapoznania się z różnymi formami ruchu, propagowanie zdrowego oraz aktywnego stylu życia, jest odpowiedzią na niski stopień aktywności fizycznej wśród różnych grup wiekowych, stanowi również przeciwwagę dla konsumpcyjnego i wirtualnego trybu życia. W związku z prowadzonymi zajęciami i obozem w zadaniu przewidziane jest wsparcie w zakresie doposażenia w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy potrzebny do bezpiecznego zagwarantowania realizacji zadania oraz zabezpieczenie przewozu osób trenujących na organizowane aktywności i zajęcia sportowe związane z upowszechnianiem różnych dyscyplin sportowych takich jak: piłka nożna, piłka siatkowa, taniec oraz nordic walking. To inicjatywa, która ma na celu promowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa w każdym wieku, tak aby każdy skutecznie mógł aktywizować sportowy tryb życia, rozwijać pasję oraz pogłębiać umiejętności w zakresie różnych dyscyplin sportowych.
Charakter zadania: sportowy, dotyczy organizacji zajęć sportowych i treningów przez wykwalifikowaną kadrę trenerską (instruktorów) dla:
- Aktywny Junior ( około 60 uczestników w wieku od 8 do 14 lat - 3 grupy),
- Aktywny Dorosły (około 60 uczestników w wieku od 18 do 50 lat - 3 grupy,
- Aktywny Senior (około 50 uczestników w wieku od 50 do 70 lat - 2 grupy),
Organizacji dwóch wyjazdów sportowych na mecz piłki siatkowej i mecz piłki nożnej (około 100 uczestników w wieku od 8 do 50 lat - podział na 5 grup), podczas wyjazdów będą realizowane treningi m.in. z piłki siatkowej, piłki nożnej,
Organizacji 5-dniowego obozu sportowego (około 100 uczestników w wieku od 5 do 15 lat - 5 grup) , podczas obozu będą realizowane treningi m.in. z piłki siatkowej, piłki nożnej,
lekkoatletyki, gimnastyki sportowej + tańca nowoczesnego, nordic walking. Liczba uczestników objętych wsparciem: około 370.
Zadanie jest ogólnodostępne, skierowane do mieszkańców Regionu Małopolski Południowej zamierzających uczestniczyć w proponowanych zajęciach sportowych.
Wartość zadania - 240 000 zł
MAŁOPOLSKA KOCHA SIATKÓWKĘ - wsparcie szkółek i klubów siatkarskich
Zadanie polega na wsparciu udziału w zorganizowanych rozgrywkach sportowych szkółek, klubów z rejonu powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego i miasta Nowy Sącz prowadzących doskonalenie gry w piłkę siatkową, biorących udział w zorganizowanej rywalizacji sportowej. Zadanie ma na celu umożliwienie udziału w rozgrywkach minimum 300 uczestników w podziale na 20 do 30 grup z regionu Małopolska Południowa poprzez zapewnienie transportu na rozgrywki i turnieje, aby mogły skutecznie aktywizować sportowy tryb życia wśród mieszkańców, rozwijać pasję oraz pogłębiać umiejętności w zakresie piłki siatkowej. Dodatkowo w ramach zadania przewidziano 20-30 treningów kontrolnych przed zawodami.
Zadanie skierowanie dla szkółek oraz klubów sportowych z Regionu Małopolska Południowa szkolących nieodpłatnie dzieci, młodzież i dorosłych w sposób ogólnodostępny. Dodatkowo przewiduje się wsparcie w zakresie doposażenia w brakujący, a niezbędny sprzęt sportowy (piłki).
Wartość zadania - 250 000 zł
PEŁNOSPRAWNI PRZEZ SPORT - treningi dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na Podhalu
Aktywizacja sportowa dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną z Podhala, poprzez organizację regularnych bezpłatnych treningów sportowo-integracyjnych i włączanie do adaptowanej rywalizacji sportowej, oraz organizacja spotkań integracyjno-szkoleniowych, Celem projektu jest poprawa możliwości fizycznych oraz społecznych niepełnosprawnych, integracja oraz podniesienie jakości życia poprzez wzrost samodzielności oraz wdrażanie aktywnego i zdrowego trybu życia
Wartość zadania - 250 000 zł
Sport rozwija - hokej na lodzie i unihokej dla dzieci i młodzieży
Celem zadania jest organizacja i prowadzenie sportowych zajęć dla dzieci i młodzieży powiatu nowotarskiego oraz tatrzańskiego w dyscyplinie hokej na lodzie i unihokej. Planowane jest przeszkolenie 165 zawodników podzielonych na 8 grup w czasie 80 zajęć sportowych każda z grup. Zajęcia z hokeja na lodzie odbywać się będą 3 razy w tygodniu, a unihokeja 2 razy w tygodniu. Przeprowadzenie warsztatów z każdą grupą zadania z psychologiem sportu i dietetykiem. Zakup odpowiedniego sprzętu sportowego koniecznego do przeprowadzenia treningów. Organizacja dwóch turniejów hokejowych i dwóch turniejów unihokejowych na poziomie krajowym lub międzynarodowym.
Wartość zadania - 248 840 zł
Głosować można przez stronę MałopolskaBudżetObywatelski
s/