Potęga wizerunku - niezwykła wystawa w 100-lecie kanonizacji św. Teresy

Kult świętej Tereski - jak zdrobniale określa się zmarłą w młodym wieku francuską zakonnicę - dotarł do Rabki jeszcze w latach 20-tych minionego wieku. A jej postać przypomina otwarta wczoraj wystawa.
Ekspozycję w rabczańskiej Galerii pod Aniołem przygotował Zespół Fundacji Kinematograf. Wcześniej była ona prezentowana w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Wystawa "Potęga wizerunku. Fenomen kultu Teresy z Lisieux" była pierwszą w Polsce próbą przyjrzenia się zjawiskom związanym z kultem świętej. Na wystawie prezentowane są pamiątki związane z działalnością artystyczną Karmelu w Lisieux, którego działania prowadzić miały do powstania wizerunku świętej, przyczyniając się do spopularyzowania postaci "małej świętej z różami".

- Czy Teresa rozpoznałaby siebie na tych pięknych obrazach i rzeźbach? Tego nie wiemy, ale z pewnością znamy ją wszyscy z obrazów z różami i krzyżem, z figur, przedstawień i tysięcy obrazków. I to właśnie jest potęga wizerunku - życie po śmierci świętej Teresy, tak jak została zapamiętana - zauważyła podczas wernisażu wystawy Anna Czapnik z Fundacji Kinematograf.

Rabczańska wystawa poszerzona została o wątki początków kultu św. Teresy w uzdrowisku, takie jak powstanie kaplicy św. Teresy oraz jej kult w przedwojennym żeńskim gimnazjum sanatoryjnym w Rabce.

Budowę pierwszej w Polsce kaplicy pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus rozpoczęto właśnie w Rabce zaledwie dwa lata po jej kanonizacji. Miejsce to z czasem przekształciło się w kościół parafialny.

Również powstałe w tym samym czasie żeńskie gimnazjum sanatoryjne obrało św. Teresę za swoją patronkę. Jego siedziba, willa z lat 30. XX w., do dziś nosi nazwę "Tereska" i mimo późniejszych wichrów historii, nadal skrywa ślady kultu swej imienniczki z Lisieux.

Termin wystawy zbiega się z rocznicą śmierci św. Teresy - 30 września i poświęconym jej wspomnieniem liturgicznym - 1 października.

Obszerne teksty umieszczone na wystawienniczych tablicach informacyjnych można przesłuchać, dzięki audiodeskrypcji przez kody QR.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Święta Teresa z Lisieux, znana też jako Teresa od Dzieciątka Jezus, urodziła się 2 stycznia 1873 roku w Alençon we Francji. Wychowywała się w głęboko religijnej rodzinie. W wieku 15 lat wstąpiła do karmelu w Lisieux, gdzie prowadziła życie modlitwy, pokory i ofiary.

Jej duchowość, nazywana "małą drogą", polegała na dążeniu do świętości poprzez codzienne, proste czyny wykonywane z miłością. Zmarła na gruźlicę 30 września 1897 roku, mając zaledwie 24 lata. Pośmiertnie opublikowane Dzieje duszy stały się jednym z najważniejszych dzieł duchowych katolicyzmu.
W 1925 roku została kanonizowana przez papieża Piusa XI, a w 1997 roku Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła. Teresa jest patronką misji katolickich i Francji.

Wystawa w Galerii Pod Aniołem, ul. Parkowa 5, trwa od 24 września do 1 października 2025.

Godziny zwiedzania:
poniedziałek 8.00 - 17.00
wtorek - czwartek 8.00 - 16.00
piątek 8.00 - 15.00
sobota - niedziela 12.00 - 15.00

Oprowadzanie kuratorskie z Łukaszem Ciemińskim: 28 września godz. 13.00
opr. fi

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 24.09.2025 13:37