Znamy pierwsze gwiazdy sierpniowego Jarmarku Podhalańskiego

NOWY TARG. Trzy zespoły - Rusychi, Pustki i Żywiołak - wystąpią podczas pierwszego dnia (czwartek) XI Jarmarku Podhalańskiego, który odbędzie się w dniach 19-22 sierpnia na nowotarskim rynku. Wyłącznym patronem internetowym imprezy jest portal Podhale24.pl.
19 sierpnia (czwartek) godz. 18.00

Zespół RUSYCHI

Dlaczego właśnie Rusychi? Ponieważ jesteśmy potomkami sławnych Rusyczów, pragniemy zachować niepowtarzalność muzyki naszego dawnego narodu i przenieść jej ducha w czasy współczesne. Opierając się na oryginalnych ukraińskich melodiach, a także dokonując ich przeróbek na współczesne brzmienie, staramy się odtworzyć muzyczny obraz życia dawnej Ukrainy, pojednać kulturową przeszłość z przyszłością. Repertuar stanowią ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalnie projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in. elementów rocku, funku, punku, reggae, jazzu. Wykonujemy także polskie pieśni narodowe i piosenkę autorską, śpiewamy pieśni Łemków. Duża rola w naszej muzyce przypada instrumentom dawnej kultury jak sopiłki czy dudy. Celem formacji „Rusycze” jest popularyzacja muzyki folkowej, przedstawienie słuchaczom ogromnego ładunku treści i emocji jaki niesie ze sobą muzyka sięgająca swoimi korzeniami głębokiej, bogatej przeszłości. Podstawę naszego repertuaru stanowi muzyka dawna z elementami dzisiejszych rytmów i harmonii. Jest to nasz skromny wkład w sztukę muzyki współczesnej. Zespół bierze udział w rozmaitych imprezach artystycznych, akcjach charytatywnych, wymianach, wystawach artystycznych, projektach edukacyjnych, festiwalach, koncertach, dniach muzyki folkowej. W ramach podobnych akcji wykonawcy naszego zespołu uczestniczyli jako reprezentacji folkloru ukraińskiego w Polsce, Niemczech, Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii. Staramy się stworzyć pozytywny przykład dla kreatywnej młodzieży, która poszukuje własnego „ja”, która wierzy we własne siły. Jesteśmy otwarci na nowe kontakty, idee współpracy z aktywnymi działaczami.

Skład zespołu:
Bohdan Nikiruy – śpiew, skrzypce, sopiłka, okaryna
Iłarion Lebedew – śpiew, gitara
Lyudmyła Mazur – śpiew, perkusja
Maxym Ghorobets – gitara basowa
Ihor Lypetsky – bębny
Dyskografia:
Acoustic (2007)
Shchebetala ptashechka /Birdie twittered/ (2008)

19 sierpnia (czwartek) godz. 20.00

Zespół PUSTKI

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Pierwszy skład dopełnili klawiszowiec Łukasz Nowak, perkusista Grzegorz Śluz oraz Milena Łukasiewicz, grająca na instrumentach perkusyjnych. Nazwę zespołu zaczerpnęli od komórki, zwanej "pustkami", w której odbywały się pierwsze próby formacji. Po sześciu tygodniach zespół nagrał swój pierwszy album demo. Pochodzący z niego utwór "Everybody Must Get Stoned" znalazł się na składance pisma Lampa i Iskra Boża. Pod koniec 2000 roku grupa weszła do studia Złota skała, aby nagrać materiał na debiutancki album. Płyta Studio Pustki ukazała się w marcu następnego roku nakładem Antena Krzyku. Na albumie zaprezentował się już nieco inny skład, ponieważ na instrumentach klawiszowych Łukasza Nowaka zastąpił Daniel Pigoński. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a twórczość zespołu określano jako protopunk i rock garażowy. Od tego czasu zespół zgrał kilkaset koncertów w krajów i za granicą, nagrywał muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Wystąpił m.in. Na Heineken Open’er, Off Festiwal, Union of Rock, czy Jarocin Festiwal.

Skład zespołu:
Radek Łukasiewicz – gitara, śpiew
Grzegorz Śluz – perkusja
Barbara Wrońska – śpiew, instrumenty klawiszowe
Szymon Tarkowski – gitara basowa
Dyskografia:
Studio Pustki (2001)
8 Ohm (2004)
Do mi no (2006)
Koniec kryzysu (2008)
Kalambury (2009)

19 sierpnia (czwartek) godz. 22.00

Zespół ŻYWIOŁAK

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r., początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk". Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu "Goście z Nizin" i Izabela Byra z zespołu "Detonacja" oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki - zastąpiony potem przez Macieja Dymka. Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie "Jadłodajnia Filozoficzna" 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później zespół otrzymuje Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie. Ważniejsze koncerty: Festiwal Czterech Kultur w Łodzi (2007), Open’er Festiwal (2008), Przystanek Woodstock (2008). Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.

Skład zespołu:
Robert Jaworski - lira korbowa, fidel renesansowa, altówka, lutnia, gitara elektryczna, drumla, wokal
Izabella Byra - wokal, shekere
Robert Wasilewski - gitara basowa, lutnia, gitara elektryczna, wokal
Anna Piotrowska - wokal, djembe
Maciej Dymek - baraban, czynel, perkusjonalia
Monika Sadkowska - wokal, przeszkadzajki
Agnieszka Biniek - skrzypce, skrzypce altowe, wokal
Dyskografia:
Muzyka Psychodelicznej Świtezianki (2007)
Nowa Ex-Tradycja (2008)

org/r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.07.2010 15:00