Z perspektywy Radevormwald w fotografii i na płótnie - wernisaż w czwartek 19 sierpnia

NOWY TARG. W Galerii Sztuki "Jatki" BWA otwarta zostanie wystawa malarstwa i fotografii artystów z Radevormwald: Margarethe Waclawiec, Iwony Braselmann i Rolfa Vossa. Wernisaż w czwartek 19 sierpnia o godzinie 17.30.
Poniżej notki biograficzne uczestników wystawy i teksty burmistrzów miast Partnerskich Radevormwalld i Nowego Targu, którzy przyjęli patronat honorowy nad wystawą.

Margarethe Waclawiec urodziła się w 1954 roku w Rybniku w Polsce. Od 1988 roku mieszka z rodzina w Niemczech w pięknym zielonym mieście Radevormwald. Szarość Śląska spowodowała, że już w młodości stworzyła sobie własny kolorowy świat. Malowanie, szkicowanie, dobieranie kolorów, gra świateł i cieni zawsze ją fascynowały. Jest jedną z inicjatorek powstania grupy artystów pod nazwa "die Gruppe PRO KUNST", z którą maluje w technice olejnej. Charakterystyczne w jej pracach są ostre, kontrastowe kolory. Wystawiała swoje prace w Niemczech (Kulturpunkt w Wipperfürth; Miasto Radevormwald; Wülfing- Museum w Dahlerau), jak również w Polsce.

Iwona Braselmann - urodzona w Poznaniu. Ukończyła szkołę malarstwa w pracowni prof. Pilicidisa i brała udział w wystawach zbiorowych w Poznaniu i Szczecinie. Po wyjeździe do Niemiec nadal maluje. W swoich pracach chce przekazać całe piękno natury, ale też pośpiech niespokojnego życia, wolność. Wystawia prace z Grupą Pro Kunst w Wülfing – Museum Dahleran, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Dom Kultury Wipperfürht. Wystawy indywidualne: w Ratuszu Radevormwald i Wuppertal oraz w Polsce – Zamek w Niedzicy. Od 2010 roku studiuje na Wydziale Grafiki i Malarstwa IBKK - Bochum.

Rolf Voss, urodzony w 1947 roku w Radevormwald, mieszka w Remscheid. Fotografią zajmował się już jako 10-latek, na początku w szkole, w kółkach fotograficznych, potem w "fotozirkel 64" w Remscheid - w klubie, który w tym czasie był jednym z bardziej znanych klubów fotograficznych w Niemczech. Brał udział w wystawach w Niemczech i za granicą; posiada nagrody i medale; na przykład brał udział w konkursie fotograficznym firmy Nikon w Japonii.
Fotografowanie jest jego hobby, podróżując ma zawsze przy sobie aparat fotograficzny. Obecnie zajmuje się fotografią czarno-białą. Fotografuje na koncertach jazzowych, robi portrety, fotografuje na urlopach z rodzina, jak również uwiecznia piękne widoki.

Burmistrz Miasta Radevormwald pisze o współpracy miedzy miastami tak:

"Minęło już prawie 5 lat, od kiedy podpisaliśmy dokumenty przypieczętowujące oficjalną współpracę pomiędzy przedstawicielami Rad Miejskich i obywatelami naszych miast. Od tego czasu nasza współpraca zadziwiająco rozkwitła.
Młodzież szkolna chętnie nawiązuje kontakty ze swoimi rówieśnikami, mieszkańcy naszych miast chętnie spędzają urlop w obu miastach partnerskich, muzycy koncertują na partnerskich scenach, plastycy wystawiają swoje dzieła zarówno w Radevormwald jak i w Nowym Targu. Wszystkie te przedsięwzięcia przyjmowane są z dużym entuzjazmem z obu stron, a lista tych działań staje się coraz dłuższa i bogatsza.

Musimy dbać o umacnianie naszej współpracy i nie wolno nam osiąść na laurach. Te dotychczasowe osiągnięcia stanowią fundament, na którym partnerstwo powinno się rozwijać i umacniać.

Życzę obu miastom, jak również artystom z Radevormwald, wystawiającym swoje dzieła w Nowym Targu, dużo sukcesu i obustronnego zadowolenia.

Dr. Josef Korsten

------------------------------

W tym roku obchodzimy 25-lecie kontaktów między Radevormwald a Nowym Targiem oraz 5-lecie podpisania oficjalnej umowy o partnerstwie naszych miast. Kontakty te zaowocowały już w wielu obszarach życia. Zapoczątkowane od pomocy humanitarnej i medycznej dla mieszkańców miasta i Podhala, skoncentrowały się na płaszczyźnie wymiany szkolnej pomiędzy stowarzyszeniami czy grupami o wspólnych zainteresowaniach.

Sztuka stanowi prawie od początku dziedzinę, w której mamy sobie wiele do zaproponowania. Tak jest już od 1989 r., w którym to nowotarsko-podhalańscy artyści – Krzysztof Frys, Marian Gromada i Marcin Ozorowski pokazali w krużgankach klasztoru w Wipperfürth, swoja sztukę nawiązującą często do czasu przeżyć stanu wojennego.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu Huberta Staratschka oraz życzliwości Medienzentrale w Kolonii mogliśmy w Galerii „Jatki” podziwiać „Obrazy biblijne” Marca Chagalla. W Nowym Targu gościli już kilka razy twórcy z Radevormwald, a tym razem jest to wystawa zatytułowana „Z perspektywy Radevormwald w fotografii i na płótnie”.

Wszystkim odwiedzającym tę wystawę życzę dużo artystycznych przeżyć, które, mam nadzieję, wpłyną na zainteresowanie naszym partnerstwem, miastem Radevormwald i regionem Bergisches Land.

Marek St. Fryźlewicz burmistrz Miasta Nowy Targ

Zdj. - arch. Galerii

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.08.2010 23:34