Narodowcy protestują przeciwko ingerencji Słowaków w Światowy Zjazd Orawian

W Jabłonce i Chyżnem narodowi aktywiści rozwiesili transparenty z hasłami "Światowy Zjazd Orawian! Polskie sprawy w polskich rękach!" i "Zjazd Orawian dla Polaków! Ręce precz od polskiej Orawy!".
W ten sposób sympatycy Obozu Narodowo-Radykalnego Podhale zaprotestowali przeciwko próbie ingerencji mniejszości słowackiej w Polsce w organizację przyszłorocznego I Światowego Zjazdu Orawian przez władze gminy Jabłonka. Przypomnijmy, iż przedstawiciele władz Towarzystwa Słowaków w Polsce mocno skrytykowali organizatorów, że nie zaprosili Słowaków do udziału w imprezie. Potem wycofali się ze swoich słów, gdy okazało się, że orawski oddział TS jest współorganizatorem tej imprezy. Konflikt odbił się jednak szerokim echem. Głos w tej sprawie zabierał m.in. poseł Andrzej Gut-Mostowy. Teraz do dyskusji przystąpiły organizacje skupiające narodowców.

"Działacze organizacji reprezentującej mniejszość słowacką w Polsce raczą zapominać, że przywilejem gospodarza, a w tym wypadku organizatora imprezy jest w pełni suwerenna decyzja dotycząca jej zasięgu terytorialnego, listy zaproszonych gości, a także samego programu. Pewnym nieporozumieniem jest - zresztą nie po raz pierwszy - próba ingerencji Towarzystwa Słowaków w Polsce w wewnętrzne sprawy niezależnych podtatrzańskich organizacji. Dlatego też, 18 maja br. młodzi sympatycy Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny Podhale z terenu Orawy postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec coraz częstszych prób ingerencji mniejszości słowackiej w suwerenne decyzje Orawian polskiego pochodzenia. Tego dnia narodowi aktywiści rozwiesili na terenie orawskich miejscowości - Jabłonka i Chyżne- transparenty o treści "Światowy Zjazd Orawian! Polskie sprawy w polskich rękach!" i "Zjazd Orawian dla Polaków! Ręce precz od polskiej Orawy!" - czytamy w oświadczeniu rozesłanym do mediów przez Obóz Narodowo-Radykalny Podhale.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 21.05.2011 10:01