Nauczyciele piszą: współczesność i historia w Zespole Szkół nr 3 w Nowym Targu (zdjęcia)

17 czerwca w Zespole Szkól nr 3 podsumowano program działań edukacyjnych związany z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 lipca. Od kwietnia do czerwca uczniowie brali udział w lekcjach europejskich, konferencji oraz debacie.
Zorganizowano konferencję, w czasie której uczniowie przedstawili prezentacje na temat zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, zadań naszego państwa w czasie prezydencji oraz wykorzystania przez samorządy lokalne możliwości, jakie daje Polsce członkostwo w strukturach Wspólnot Europejskich. Na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie, licealiści pracując w zespołach przygotowywali odpowiedzi na problemy związane z nowymi wyzwaniami Polski.

10 czerwca została zorganizowana debata oxfordzka, której teza brzmiała: „W czasie prezydencji Polska wzmocni swoją pozycję w Europie”. Uczestnicy, uczniowie klas 2b, 2f, 2g, podzieleni na dwa zespoły, debatowali w sześciu blokach problemowych, do których zaliczały się: wieloletnie ramy finansowe 2014-2020, rynek wewnętrzny Unii Europejskiej, pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy, wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej, stosunki ze Wschodem, wspólna polityka zagraniczna i obrony. Nie bali się stawiać trudnych pytań: „Co Polska będzie miała z prezydencji, co ja będę z niej miał, czy wpłynie ona na moje życie?” Następnie wygłoszono podsumowania oraz mowy końcowe. Wysoki poziom debaty sprawił, że Komisja Ekspertów postanowiła nie wydawać rozstrzygnięcia o zwycięstwie którejkolwiek ze stron. Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania wysokiej kultury wypowiedzi oraz kształcenia umiejętności rzeczowej dyskusji.

Podjęte działania stanowiły doskonałą możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności, które są odpowiedzią na wyzwania współczesności. Licealiści mają wysokie wymagania co do przedmiotu, jakim jest wiedza o społeczeństwie, szukają odpowiedzi na pytania dotyczące otaczającej ich rzeczywistości, ich roli w świecie.

Szkolny Klub Historyczny w Zespole Szkół nr 3

Ciekawość, refleksja i żal, że „tak krótko” towarzyszą każdemu spotkaniu młodzieży ze świadkami historii, które co roku odbywają się w II Liceum. Od tego roku działalność wychowawcza i edukacyjna zyskała nową formę.

8 czerwca została zainaugurowana działalność Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. W czasie obchodów Święta Patronki Szkoły Piotr Kurek członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, będący zarazem Przewodniczącym Komisji do Spraw Młodzieży, przekazał na ręce dyrektora Henryka Chrobaka Statut Klubu.

Zadaniami klubu są: upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Polskiego Państwa Podziemnego i władz polskich na uchodźstwie, krzewienie świadomości narodowej i patriotycznej, kształcenie postaw obywatelskich. Powstanie Klubu wpisuje się w zakres pracy dydaktycznej i wychowawczej realizowany przez wszystkich nauczycieli.

Powołane zostały także honorowe władze klubu. Prezesem został dyrektor Henryk Chrobak, pierwszym wiceprezesem kapitan Józef Kmiecik - prezes Zarządu Nowotarskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, drugim wiceprezesem porucznik Krystyna Kudela - sekretarz Nowotarskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, honorowymi członkami zostali: ks. Henryk Paśko, proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej oraz przedstawicielka uczniów Anna Gal z kl. 2g.

Po akademii zaproszeni goście oraz delegacja młodzieży udali się na pierwsze spotkanie klubu. Uczniowie z rąk Piotra Kaczora - sekretarza Zarządu Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymali identyfikatory symbolizujące rozpoczęcie działalności klubu. Następnie młodzież wysłuchała wspomnień kapitana Józefa Kmiecika i porucznik Krystyny Kudelowej, nawiązujących do czasów wojny.

Został odczytany tekst przysięgi Żołnierzy Armii Krajowej, która powstała w 1942 roku z przemianowania Związku Walki Zbrojnej: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak męki i zbawienia i przysięgam być wierny Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam cokolwiek by mnie spotkać miało.

Przyjmuję Cię w szeregi żołnierzy Armii Krajowej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią” - powyższe słowa znajdują się w legitymacji członkowskiej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego honorowym członkiem został dyrektor Henryk Chrobak.

Klub Historyczny, który powstał w Zespole Szkół nr 3 będzie realizował swoje cele poprzez: organizację sesji klubowych, czynne uczestnictwo w akcjach i spotkaniach organizowanych przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, rozwijanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i stowarzyszeniami historycznymi oraz prowadzenie działalności badawczej i informacyjnej.

Katarzyna Wyrobek

Zdjęcia: Archiwum szkoły

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.06.2011 17:29