Nowotarżanie na Wielkim Teatrze Historii w Wieluniu (dwie galerie)

W Wieluniu odbyło się widowisko "Teatr Historii – Miasto Niepokonane" w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego. Fakt, że "Teatr Historii" ominął w tym roku Nowym Targ nie zniechęcił podhalańskich rekonstruktorów. Pojechali do województwa łódzkiego.
Kilkunastoosobowa Grupa Rekonstrukcji Historycznej „17 Infanterie Division 21 Regiment” wzięła udział w kilku odtwarzanych wydarzeniach historycznych: bombardowaniu Wielunia w dniu 1 września 1939 roku, walce Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą w 1939 roku roku - kiedy to polska brygada kawalerii, wsparta przez bronie towarzyszące i pociąg pancerny starła się z 4 niemiecką Dywizją Pancerną. Nasi rekonstruktorzy reprezentowali stronę niemiecką.

- „17 Infanterie Division 21 Regiment” specjalizuje się w umundurowaniu niemieckim - potwierdza Krzysztof Musielak, ale jak dodaje jego grupa rekonstrukcyjna może odzwierciedlić kilka różnych armii. To swego rodzaju ewenement, że ci pasjonaci historii zdołali zebrać mundury zarówno Polskiego Wojska wrześniowego, Polskiej Policji Państwowej (1919-39), czy Ludowego Wojska Polskiego (1943-47).

- Już w zeszłym roku postanowiliśmy, że weźmiemy udział w widowisku organizowanym przez Bogusława Wołoszańskiego na Westerplatte. To ogromne przedsięwzięcie. Byliśmy w ubiegłym roku i będziemy we wrześniu tego roku na rekonstrukcji obrony Westerplatte w ramach Wielkiego Teatru Historii - dodaje dowódca grupy.

Będzie okazja, by zobaczyć „17 Infanterie Division 21 Regiment”. Podczas realizacji programu o bombardowaniu Wielunia materiał rejestrowały kamery TVP. Zostanie on wyemitowany prawdopodobnie we wrześniu .

W galerii - zdjęcia z programu "Bohater" o bombardowaniu miasta w 1939 roku. Tytułowy bohater to doktor Zygmunt Patryn, wieloletni dyrektor wieluńskiego szpitala, który 1 września ewakuował rannych ze zbombardowanego szpitala. Z kolei zdjęcia z widowiska poświęconego walkom Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą w 1939 r. znajdziecie Państwo tutaj.

Zdjęcia autorstwa Przemysław Szyszki otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Fundacji Wojskowości Polskiej.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.06.2011 21:13