Zakopiańscy radni przeciwni pospiesznej prywatyzacji PKL

Zakopiańscy radni przyjęli podczas wtorkowej sesji stanowisko, sprzeciwiające się pospiesznej prywatyzacji PKL. Za przyjęciem głosowało 12 radnych, 7 - z klubów PO i Twoje Zakopane - wstrzymało się od głosu.
Poniżej tekst stanowiska, przysłany dziś do naszej redakcji, podpisany przez przewodniczącego Rady Jerzego Zacharkę. Stanowisko trafi również na biurko m.in. prezydenta Komorowskiego, premiera Tuska, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów: skarbu, środowiska i infrastruktury oraz licznych parlamentarzystów.

***

Rada Miasta Zakopane wyraża stanowczy sprzeciw wobec zamiarów pośpiesznej prywatyzacji przedsiębiorstwa Polskie Koleje Linowe S.A.

PKL S.A. jest rentowną, dobrze prosperującą spółką akcyjną. Spółka inwestuje, powiększa majątek, wypracowuje zysk. Funkcjonowanie spółki nie stanowi źródła jakichkolwiek problemów dla Ministra Infrastruktury i Ministra Skarbu Państwa. Nie ma więc ekonomicznych powodów do nieprzemyślanej i pospiesznej prywatyzacji PKL S.A.

Majątek przedsiębiorstwa PKL S.A. umiejscowiony jest na terenie gmin Czernichów, Kościelisko, Krynica-Zdrój, Szczawnica, Zawoja i Zakopane. Na terenie Miasta Zakopane znajduje się najstarsza i najbardziej znana część przedsiębiorstwa, zespół kolei linowych – Kasprowy Wierch.

Budowa kolei linowej na Kasprowy Wierch w 1936 r. była poważnym wyzwaniem pod względem technicznym i finansowym. Twórca kolei minister Aleksander Bobkowski - Honorowy Obywatel Zakopanego postawił ambitny cel dorównania wiodącym krajom ówczesnej Europy. Cel ten potrafił z żelazną konsekwencją realizować. Powstał obiekt jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie, symbol wizjonerstwa, sukcesu, i skuteczności II Rzeczypospolitej odbudowanej po 123 latach niewoli. Dlatego dzisiaj kolej linowa na Kasprowy Wierch nie jest zwykłym biznesem lecz dobrem kultury. Historia kolei stanowi ważną część polskiej narodowej tożsamości.

Część gruntów pod budowlami i urządzeniami kolei na Kasprowy Wierch nie należy do PKL S.A. lecz jest przedmiotem współwłasności Skarbu Państwa – Tatrzańskiego Parku Narodowego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Podejmowanie działań prywatyzacyjnych z pominięciem współwłaścicieli i zarządców gruntów, na których znajduje się majątek przedsiębiorstwa oceniamy jako poważny błąd urzędników administracji rządowej. Grunty należące dzisiaj do Skarbu Państwa były kiedyś własnością prywatną. Skarb Państwa nabył tytuły do gruntów w drodze wywłaszczeń i w trybie dekretów nacjonalizacyjnych PKWN. Uzasadnieniem wywłaszczeń i nacjonalizacji było dobro wyższe i cele publiczne jakim miała służyć kolej linowa i utworzony w 1954 r. Tatrzański Park Narodowy. Dzisiaj na skutek nieprzemyślanych działań ministrów Rządu RP tereny te mogą znaleźć się we władaniu przypadkowych osób prywatnych.

Tatrzański Park Narodowy stanowi szczególny obszar chroniony. Wartości zasobów przyrodniczych i depozytu kulturowego znajdującego się na terenie Parku nie da się wycenić. Powinnością ministrów Rządu RP jest strzec takich dóbr i zarządzać nimi oraz uświadamiać obywatelom ich znaczenie, a nie pozbywać się ich. Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju stanowi jednoznacznie, iż zasoby przyrodnicze parków narodowych stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym.

Apelujemy do pana Premiera, Rządu RP i właściwych ministrów o natychmiastowe wstrzymanie zamiarów pośpiesznej prywatyzacji przedsiębiorstwa Polskie Koleje Linowe S.A. Nie negując zasady wolnego rynku i gospodarki prywatnej jako podstawy funkcjonowania nowoczesnego państwa uważamy, iż w tym szczególnym przypadku sytuacja wymaga głębokiego i spokojnego namysłu oraz poważnej dyskusji publicznej. Uważamy również, że w każdym możliwym do rozważenia wariancie pakiet kontrolny prywatyzowanej spółki akcyjnej powinien pozostać w rękach podmiotu publicznego.

Jeżeli Skarb Państwa koniecznie chce pozbyć się ciężaru odpowiedzialności za przedsiębiorstwo PKL S.A. wyrażamy zainteresowanie nabyciem kontrolnego pakietu akcji przez Gminę Miasto Zakopane.

Przewodniczący Rady, Jerzy Zacharko

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 30.06.2011 12:33