Nie truj dzieci, nie pal śmieci w piecu - apeluje nowotarski urząd miasta

NOWY TARG. Urząd Miasta przyłączył się do akcji fundacji ekologicznej Arka i wspólnie z nią prowadzi kampanię przeciwko paleniu śmieci w piecach domowych. Hasło kampanii to: "Kochasz swoje dzieci? Nie pal śmieci".

Urząd opublikował apel, w którym burmistrz Marek Fryźlewicz informuje mieszkańców miasta o zagrożeniach dla środowiska i zdrowia, jakie niesie palenie głównie plastikowych śmieci w domowych piecach. Oto jego treść:

"W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych w strumieniu wytwarzanych odpadów komunalnych (określanych powszechnie jako śmieci). W Nowym Targu jest możliwość normalnego ich pozbywania się, tzn. wywóz na składowisko przez firmy komunalne lub wrzucenie do przeznaczonych na ten cel koszy siatkowych i pojemników, jednak bardzo wielu mieszkańców nie korzysta z tych możliwości, wybierając mniej lub bardziej świadomie inne sposoby. Najgorszy z możliwych to palenie odpadów w domowych piecach lub na terenie posesji.

Podczas procesu spalania plastikowych opakowań, folii oraz gum czy opon, uwalnia się do powietrza wiele szkodliwych, a wręcz trujących substancji, które wcześniej były wykorzystywane w produkcji tych tworzyw jako barwniki, stabilizatory, utwardzacze, itp. Występują tam również metale śladowe, jak ołów, rtęć, kadm czy chrom.

Oprócz w/w substancji, które stosowano w procesie produkcji plastiku, podczas jego spalania powstają nowe. Najgroźniejszymi z nich są furany i dioksyny, które należą do najbardziej trujących, rakotwórczych substancji na świecie. Te ostatnie są 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe; powolnie ale skutecznie uszkadzają one narządy wewnętrzne: wątrobę, płuca, nerki, rdzeń kręgowy i korę mózgową, zwiększają także ryzyko wystąpienia nowotworów. Dioksyny, w stężeniu nawet stukrotnie mniejszym od dawek powodujących raka (a te przecież są niewiary- godnie małe), oddziałują na człowieka, a szczególnie na kobiece hormony - estrogeny rozregulowując układ hormonalny i wpływając niekorzystnie na procesy rozrodcze.

Szczególnie narażone na chorobotwórcze działanie metali ciężkich, furanów i dioksyn są osoby mało odporne, zwłaszcza dzieci. Płód zostaje uszkodzony już w łonie matki, co może się objawiać później nawet trwałym kalectwem. Badania dowodzą, że najwięcej dioksyn dostaje się do środowiska nie z produkcji przemysłowej, lecz podczas spalania odpadów w gospodarstwach domowych; kto lekkomyślnie spala plastik, oleje, gumy w palenisku domowym lub bezpośrednio na powierzchni ziemi; truje siebie, środowisko i nas wszystkich.

Im bliżej źródła spalania, tym trucizn w powietrzu i na gruncie jest więcej. Przeprowadzone badania naukowe wykazały, że stężenie dioksyn jest o wiele wyższe na terenach wiejskich, a więc tam, gdzie najmniej gospodarstw domowych korzysta z legalnego sposobu pozbywania się odpadów.

Dla naszego wspólnego dobra pamiętajmy, że spalanie tworzyw sztucznych nie powoduje ich zniknięcia, lecz prowadzi tylko do zmiany postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które przez pewien czas krążą w powietrzu (skąd je wszyscy wdychamy), następnie opadają do gleby, z której przechodzą do roślin, są zjadane przez zwierzęta, aż w końcu z żywnością trafiają na nasze talerze - w myśl zasady, że "NIC W PRZYRODZIE NIE GINIE".

Palenie śmieci szkodzi Twojemu zdrowiu i zdrowiu Twoich najbliższych. Niszczy środowisko naturalne. Pamiętaj, że jest zakazane. Grożą za to wysokie kary finansowe. Należy nadmienić, że każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 28 000 Polaków".

Fundacja ekologiczna Arka prowadzi kampanię przeciwko paleniu śmieci w piecach domowych.

Więcej informacji na stronie www.fundacjaarka.pl

Burmistrz Miasta Nowy Targ
Marek Fryźlewicz

Źródło: Urząd Miasta w Nowym Targu

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.12.2007 14:18