Podhalanie na obchodach II rocznicy pogrzebu Prezydenckiej Pary (zdjęcia)

18 kwietnia 2012 r. minęły dwa lata od pogrzebu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki Marii . W tym dniu w Krakowie odbyło się wiele uroczystości upamiętniających prezydencką parę. Wzięła w nich udział delegacja Związku Podhalan.
W Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego odbyła się Konferencja Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pt.: „Jak być niezłomnym w dzisiejszej Polsce”. Konferencję prowadził poseł PiS Andrzej Duda, który przypomniał, że należy pamiętać o wszystkich ofiarach z 10 kwietnia 2010 r. - One dobrze zasłużyły się Polsce, a Jarosław Kaczyński jest kontynuatorem polityki Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

Głos zabrał także minister w kancelarii śp. Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński. Według niego patron ruchu „wytrwale bronił swoich poglądów i swojego kraju”. - Dziękuję za nadzieję, że ofiara poległych nie pójdzie na marne – zwrócił się do zebranych na sali.

Po części wprowadzającej rozpoczął się pierwszy z dwóch panelów dyskusyjnych. Poprowadziła go dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. Udział w nim wzięli: dr Sławomir Cenckiewicz, ks. Władysław Palmowski, Ewa Stankiewicz oraz prof. Andrzej Nowak. Słowo wprowadzające wygłosił prof. Zbigniew Krasnodębski. W jego ocenie Lech Kaczyński był politykiem niezłomnym. Profesor przypomniał fragment wywiadu jakiego Kaczyński udzielił w 2008 roku 'Rzeczpospolitej' po przyjeździe z Gruzji. - Ten wywiad to cała esencja polityki zagranicznej jaką prowadził. Od tamtego czasu wiele się zmieniło – zaznaczył profesor.

Ewa Stankiewicz mówiła przede wszystkim o swoich doświadczeniach przy realizacji filmów takich jak 'Trzech kumpli' czy 'Krzyż'. Ukazała też kilka dowodów na to, że nie żyjemy dziś w demokratycznym kraju (mówiła m.in. o braku zainteresowania mediów protestami głodowymi w obronie historii czy przemilczanym przez większość stacji telewizyjnych wyjeździe na Węgry, w którym widać rzeczywistą przyjaźń pomiędzy ludźmi). - Jak to zrobić aby w Polsce było jak najwięcej niezłomnych ludzi? - pytała Stankiewicz. W jej ocenie jest to praca u podstaw przez szkołę i nauczanie. - Trzeba zaszczepić ludzi na manipulację – stwierdziła.

Nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego otrzymał pośmiertnie Władysław Stasiak. W jego imieniu statuetkę odebrała żona zmarłego, Barbara Stasiak. Medal 'Zło dobrem zwyciężaj' otrzymał Jarosław Kaczyński. - Za szerzenie pamięci o męczennikach, bohaterach i mężach stanu - niezłomnemu rycerzowi Rzeczypospolitej - powiedział Ryszard Walczak z kapituły przyznającej nagrodę. - To niezwykła niespodzianka, ale też zobowiązania - podkreślił bardzo wzruszony Jarosław Kaczyński odbierając nagrodę.

Drugi panel dyskusyjny poświęcony był upamiętnianiu ofiar katastrofy smoleńskiej w Polsce. Dyskusję poprowadził prof. Włodzimierz Bernacki, a głos zabrali: Leszek Bierna, Magdalena Biskup, Adam Kalita, Ewa Cywińska, Karol Marchel, Marcin Wierzchowski oraz Gerard Geimusa.

Ostatnim punktem konferencji zorganizowanej przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego było odczytanie przez prof. Jana Tadeusza Dudę z Akademickiego Klubu Obywatelskiego listu otwartego do środowisk akademickich.

Po południu w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza św. w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy nastąpił przemarsz pod krzyż katyński, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty od Jarosława Kaczyńskiego, Marty Kaczyńskiej, a także parlamentarzystów PiS i redaktora 'Gazety Polskiej' Tomasza Sakiewicza.

W całym dniu uroczystości w Krakowie uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Źródło: MyPiS, opr. s/

Zdj. Zbigniew Krauzowicz

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 21.04.2012 15:06