Stanisław Cukier: "Miałem predyspozycje do rzeźby" (zdjęcia z wernisażu)

NOWY TARG. Do 9 lipca br. w Galerii Sztuki BWA JATKI, oddziale Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu prezentowana jest wystawa rzeźby, znakomitego zakopiańskiego artysty Stanisława Cukra, dyrektora Zespołu Szkół Artystycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
Autor mówi o sobie: "… Miałem predyspozycje do rzeźby (…) W rzeźbie uruchamiam wszystkie palce dłoni, czuję napięcie całego ciała, modeluję, lepię, z kilku wersji wybieram najbardziej bliskie mojej wizji i utrwalam w brązie. Uzyskuję jakąś prawdę o sobie."

(…)"Zasadnicza sprawa niczego nie narzucać i starać się budować autentyzm. Jako uczeń korzystałem z tego przywileju. Pamiętam, w jakim wielkim stresie robiłem pracę Macierzyństwo. Najpierw spontanicznie wyrzeźbiłem ten temat, a potem zaczęło mi się to nie podobać, że to takie nieakuratne, nieudolne, i zacząłem kombinować, poprawiać.(…)nauczyciel powiedział: „Staszek początek był dobry. Nie bój się być sobą!” I to zdanie wbiło mi się jako maksyma. Uświadomiłem sobie, jak ważna jest pierwotna idea, jak warto ją z przeżyciem odcisnąć w materiale. Zresztą do tematu macierzyństwa potem ciągle wracałem, ukazując go w różnych wersjach." (Fragment wywiadu udzielonego Zbigniewowi Baranowi Zakopane 2012).

----
Stanisław Cukier - urodził się w 1954 roku w Zakopanem, gdzie ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. W latach 1976-1981 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Dyplom w pracowni profesor Zofii Demkowskiej w 1981 roku.

W latach 1981-1986 pracował jako wykładowca na Wydziale Rzeźby w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej w ASP w Warszawie. Od 1987 roku mieszka w Zakopanem, gdzie pracuje twórczo, uczy i jest dyrektorem Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara.

Od 1981 roku bierze udział w licznych wystawach zbiorowych rzeźby i medalierstwa w kraju i za granicą.
Uczestniczy w kongresach F.I.D.E.M. (Federation Internationale de la Medaille) 1983 – Florencja, 1987 – Colorado Springs, 1989 – Helsinki, 1994 – Budapeszt, 1996 – Neuchatel w Szwajcarii, 2000 – Weimar, 2002 – Paryż, 2004 – Seixal w Portugalii, 2007 – Colorado Springs, 2010 – Tempere w Finlandii.
Bierze udział w wielu wystawach w kraju i za granicą prezentujących dorobek twórczy nauczycieli ZSP im. A. Kenara oraz w wystawach jubileuszowych Szkoły.

W roku 2009 i 2010 uczestniczył w sympozjum rzeźby w granicie w Strzegomiu, gdzie wykonał dwumetrowe rzeźby „Macierzyństwo” i „Spacer - Ich Dwoje”

Ma na swoim koncie około 30 wystaw indywidualnych.

Nagrody i wyróżnienia:
1983 – wyróżnienie w konkursie „Chrystus w życiu człowieka” za pracę „Bolesna”
1986 – nagroda na I Triennale Rzeźby Portretowej za pracę „Portret żony”
1989 – Grand Prix na II Triennale Rzeźby Portretowej za pracę „Portret syna”
1992 – Złoty Medal na Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Rawennie za pracę „Dante”
2007 – Nagroda Roku ZPAP Okręgu Zakopiańskiego za zestaw prac
2008 – Nagroda Roku ZPAP Okręgu Zakopiańskiego za pracę „Rząsa I”
2012 – I miejsce w etapie krajowym Olimpijskiego Konkursu Sport i Sztuka 2012 organizowanego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski „ Sport i olimpijskie wartości: doskonałość, przyjaźń, szacunek” za pracę „Tenisistka”

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu oraz w British Museum w Londynie, Muzeum Beelden w Scheveningen, a także w licznych kolekcjach prywatnych.

opr. s/ zdj. Michał Bachulski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.06.2012 01:13