Ruszył 36 Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Przejazdem muzyk i zaproszonych gości saniami przez Bukowinę Tatrzańską rozpocznie się w środę 36 Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej. W programie: ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i solowych par tanecznych. Poniżej publikujemy pełny program karnawału.
- Nasze góralskie kolędowanie z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Widać z liczby uczestników, że tradycja kolędowania nie ginie. - mówi Zbigniew Kuchta, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury w rozmowie z "Gazetą Krakowską". - Liczymy, że będzie około 80 grup, właściwie z każdego regionu kraju.

W tym roku „Góralski Karnawał” będzie organizowany po raz trzydziesty szósty. Pierwszy “Góralski Karnawał” został zorganizowany w 1973 roku z inicjatywy ówczesnego Prezesa Domu Ludowego, znanego twórcy ludowego, tancerza, śpiewaka i po trosze poetę Józefa Koszarka, przy współudziale miejscowych działaczy kulturalnych i Adama Sawiny z Powiatowego Domu Kultury w Nowym Targu.. Tak zaczęło się nasze góralskie kolędowanie, które z roku na rok coraz bardziej się rozwijało, by stać się przeglądem o znaczeniu międzyregionalnym, a obecnie ogólnopolskim.
”Karnawał Góralski” w pełni oddaje atmosferę kolędowania i zabawy karnawałowej na ludowo. Bogate i różnorodne, wręcz fantazyjne są stroje kolędników: aniołów, herodów, diabłów, śmierci, turoni, żydów, wojskowych. Nakrycia głowy zdobi się bombkami choinkowymi, łańcuszkami, sznureczkami, słomą, elementami strojów krakowskich, żywieckich, lachów sądeckich i wieloma innymi. Bukowina mieni się w tym czasie różnorodnymi kolorami strojów, kolęd, muzykowania. Trwa faktycznie karnawałowy szał. Cała miejscowość tańczy i śpiewa - nie tylko kolędy. Przecież styczeń to początek “niesopustowych” zyniacek, karnawałowych kuligów, czas wypitków po adwentowym poście. Ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszeń obecnie do konkursu kolędników zespoły są kwalifikowane w drodze eliminacji rejonowych przez Wojewódzkie Ośrodki Kultury.
Obok konkursu grup kolędniczych w ramach “Góralskiego Karnawału” do późnych godzin nocnych odbywa się konkurs tańca zbójnickiego i popis solowy par tanecznych. Wszyscy chcą się zaprezentować a chętnych jest bardzo wielu, dlatego “popisom” nie ma końca.
W tańcu zbójnickim składy zmieniają się co roku. Różne są też układy i kolejność wykonywanych figur. Jest to taniec bardzo dynamiczny - widownia przyjmuje go zawsze niezwykle serdecznie. Żywioł, ogień i fantazja - tak najkrócej można by określić te wieczorne prezentacje na scenie.
(Źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury)


Program 36. Góralskiego Karnawału

30 stycznia (środa)
13.30 - Zaproszenie na Góralski Karnawał.
Przejazd muzyk i zaproszonych gości saniami przez Bukowinę Tatrzańską.
14.30 - Oficjalne otwarcie Góralskiego Karnawału.
Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych.
20.00 -Sztuka Teatralna „Baśń Tatrzańska” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka w Bukowinie Tatrzańskiej

31 stycznia (czwartek)
10.30 - Rozpoczęcie konkursu grup kolędniczych.
13.30 - Przerwa.
15.00 - Konkurs grup kolędniczych.
19.00 - Występy zespołów regionalnych.
Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych.

1 lutego (piątek)
10.00 - Konkurs grup kolędniczych.
13.30 - Przerwa.
15.00 - Konkurs grup kolędniczych.
19.00 –Występy zespołów regionalnych.
Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych.

2 lutego (sobota)
10.00 - Konkurs grup kolędniczych.
13.30 - Przerwa.
16.00 - Spotkanie przy watrze.
Występy muzyk, zespołów kolędniczych i regionalnych.
19.00 - Występy zespołów regionalnych.
Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych.

3 lutego (niedziela)
Cykl imprez plenerowych :
11.00 - Zawody strzeleckie.
12.00 - Wyścigi kumoterek, ski- skiring, skiring przejazd zaprzęgami paradnymi.
18.00 - Ogłoszenie wyników 36. Góralskiego Karnawału (Dom Ludowy)
19.00 - Występ zespołu regionalnego (Dom Ludowy). Zakończenie imprezy.

Imprezy towarzyszące:
1. Wystawa fotograficzna "Tatry, styl zakopiański" oraz promocja książki "Mistyka w Tatrach" - ks. Zbigniewa Pytla.
2. Wystawa prac dzieci ze Szkoły Ginących Zawodów - stary kosciółek w Bukownie Tatrz.
3. Wystawa fotograficzna Krystyny Gorazdowskiej, Stanisława Gała oraz Krzysztofa Haładyny.


bas/ryb

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.01.2008 15:37