Niezapomniane chwile (cz. I)

Rok 2013 dobiega końca. Jak zawsze przy takich okazjach dochodzi do rozliczeń minionych 12 miesięcy. Dzisiaj pierwsze pół roku sukcesów podhalańskich sportowców.
STYCZEŃ
1 – piąte miejsce Macieja Kota w zawodach Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch - Partenkirchen. Kamil Stoch w pierwszej próbie poszybował na odległość 142 metrów, zdecydowanie najdalej w serii. W drugiej poszło mu znacznie gorzej i sklasyfikowany został na szóstej pozycji.
4 – Kamil Stoch po raz dwunasty w karierze stanął na podium Pucharu Świata. Lider polskiej ekipy uplasował się na drugim miejscu w Innsbrucku.
5 – w Bischofshofen świetnie radził sobie Kamil Stoch. Walkę o najniższy stopień podium przegrał o włos.
6 – Tadeusz Błażusiak sportowcem 2012 roku, a odkryciem – Patryk Wronka w Plebiscycie Sportowego Podhala. Trenerzy roku – Marek Ziętara (seniorzy), Witold Chamuczyński (młodzież). Najlepszą drużyną AMK Gorce Nowy Targ, a Człowiekiem Roku – Bogdan Szeliga.
11 – Polscy skoczkowie prowadzili po pierwszej serii drużynowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, mając nad Słowenią 25,7 pkt. przewagi. Nie zdołali jej jednak utrzymać, gdyż w drugiej serii swój skok „zawalił” Krzysztof Miętus. W ten sposób przepadła szansa na historyczne, pierwsze zwycięstwo w konkursie drużynowym. Polska drużyna – Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus i Kamil Stoch – była druga.
12 –było pięknie, a mogło być… fantastycznie. Kamil Stoch prowadził na półmetku w konkursie PŚ na Wielkiej Krokwi, ale w drugiej nie powiało mu pod narty i wylądował na najniższym stopniu podium. Aż siedmiu Polaków znalazło się w czołowej „30”.
13 - Konrad Niedźwiedzki, panczenista Porońca Poronin, w wielobojowych mistrzostwach Europy w holenderskim Heerenveen, które były kwalifikacją do mistrzostw świata, zajął siódme miejsce. Jako jedyny z sześcioosobowej ekipy biało -czerwonych pobiegł w finale, z udziałem ośmiu najlepszych zawodników po trzech konkurencjach. Na najdłuższym dystansie 10 km – był ósmy. Wcześniej wygrał sprint i wyścig na 1500 metrów. Na dystansie 5 km „wykręcił” trzynasty czas. Na jedenastym miejscu w „generalce” sklasyfikowany został jego kolega klubowy Jan Szymański. Wśród pań Luiza Złotkowska (Poroniec) uplasowała się dwie pozycje niżej.
18 - Maciej Budz z KS Grapa Nowy Targ zwyciężył w zawodach snowboardowych, w konkurencji olimpijskiej Snowboard Cross w kategorii młodzik. Zawody z cyklu Pucharu Polski Polskiego Związku Snowboardu rozegrano w Jurgowie. Na czwartym miejscu uplasował się jego kolega klubowy Szymon Futro, podobnie jak Alicja Bałajewicz z MSS Unique Team Nowy Targ w kategorii junior młodszy. W młodziczkach drugą pozycję zajęła Julia Sitarz z F2 Dawidek Team.pl Zakopane. Również na drugiej pozycji zawody ukończył Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane), tyle, że w grupie juniorów.
20 - we włoskim Collalbo panczenistka Porońca, Urszula Włodarczyk triumfowała w trzech konkurencjach międzynarodowych zawodach juniorów. Biegi na 1000 i 1500 metrów wygrała Włodarczyk, a na pierwszym dystansie drugie miejsce zajęła inna zawodniczka Porońca - Magdalena Czyszczoń.
24 – Tadeusz Błażusiak został wybrany sportowcem 2012 roku Amerykańskiej Federacji Motocyklowej.
24 - Klemens Murańka (Wisła Zakopane) borykał się z kłopotami zdrowotnymi. Tracił wzrok. Dopiero operacja i szkła z Kalifornii pozwoliły mu wrócić do skoków narciarskich. Jego walka o powrót zakończyła się ogromnym sukcesem. W Libercu został wicemistrzem świata juniorów.
25 - Jędrzej Dobrowolski pomknął na nartach z prędkością 230,19 km/h podczas mistrzostw świata w Vars. To nowy rekord Polski w prędkości na nartach. Dzień wcześniej również pobił rekord kraju, wynikiem 218,77 km/h. W MŚ zajął 11. miejsce.
25 i 26 - Kamil Stoch był piąty i siódmy, a Piotr Żyła szósty i dziesiąty w lotach narciarskich na największym „mamucie” w Vikersund.
26 - drużyna skoczków narciarskich wywalczyła wicemistrzowski tytuł w mistrzostwach świata juniorów. W reprezentacji Polski wystąpili - Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Krzysztof Biegun i Bartłomiej Kłusek.
27 – 14- letnia nowotarżanka Kasia Kubicz była rewelacją mistrzostw Polski U 16 w tenisie ziemny. Zajęła trzecie miejsce w turnieju w Pabianicach. Nim dostała się do turnieju głównego musiała stoczyć dwa eliminacyjne pojedynki. Przegrała dopiero w półfinale z późniejszą triumfatorką.
29 - Minister Joanna Mucha ogłosiła „koniec komunizmu w sporcie”. – To nie rewolucja, lecz ewolucja – przekazała szefowa ministerstwa sportu, która przedstawiła założenia nowego programu wspierania przez rząd poszczególnych dyscyplin sportowych. Nowa koncepcja polega na podziale dyscyplin na strategiczne i mniej ważne. Ministerstwo zamierza stawiać na sporty, które są medalodajne i mają największe szanse w przyszłości na sukcesy oraz przestawiły najlepsze plany rozwoju. W grupie pierwszej zabrakło hokeja na lodzie.
30 - na stoku Harenda w Zakopanem zostały rozegrane mistrzostwa Polski w narciarstwie dowolnym w konkurencji big air. Piaty raz z rzędu mistrzowską koronę przywdział zakopiańczyk Szczepan Karpiel Bułecka. W rywalizacji pań taki tytuł wywalczyła Anna Szymanowska. W konkurencji rails bardzo wysokie, bo piąte miejsce zajął inny zakopiańczyk Jan Krzysztof, trzecia była Szymanowska.

LUTY
3 - polskie unihokeistki po zwycięstwach nad Holandią 7:2, Węgrami 3:0, Słowenia 5:1, Rosją 3:2 i Hiszpanią 14:2 wygrały turniej kwalifikacyjny do MŚ. Agnieszka Timek z Podhala została wybrana najlepszą zawodniczką polskiego teamu, w którym oprócz niej z Nowego Targu wystąpiły: Marzenia Bryniarska, Magdalena Krzystyniak, Katarzyna Fuła i Justyna Florczak.
3 - Jan Szymański (LKS Poroniec Poronin) zdobył srebrny medal w wielobojowych mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim. Zdominował biegi długie. Był najszybszy na 5 i 10 km. Na dystansie 1500 metrów „wykręcił” drugi czas dnia. W sprincie zajął trzecie miejsce.
9 – na nowotarskim lotnisku 750 zawodników i zawodników w różnym wieku biegało na nartach uczestnicząc w VII Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II.
10 - pochodząca z Czerwiennego biathlonistka Krystyna Pałka zdobyła pierwszy medal mistrzostw świata w biathlonie dla Polski w historii kobiecej rywalizacji. Polka w biegu pościgowym na 10 km w czeskim Nowym Mieście stanęła na drugim stopniu podium.
10 – Tadeusz Błażusiak wygrał drugą eliminację mistrzostw świata w endurocrossie.
10 – 14- letnia Kasia Kubicz zdobyła dwa brązowe medale MP U18 w tenisie ziemny – w singlu i grze podwójnej.
1 – 10 – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Biegi narciarskie: Trzy złote krążki wywalczył Mateusz Chowaniak, jeden Joanna Rysula oraz srebro. Wicemistrzem kraju został Wojciech Suchwałko (Obidowiec Obidowa), a brąz wywalczył Andrzej Pradziad (Poroniec).
Biathlon: 14 medali – 7 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych wywalczyli sportowcy BKS WP Kościelisko. 4 złote zawisły na szyi Kingi Mitoraj, dwa Anny Mąki, która dorzuciła do tego dwa „srebra”.
Łyżwiarstwo szybki: Urszula Włodarczyk (Poroniec) zdobyła komplet medali (pięć). Cztery srebrne krążki znalazły się w kolekcji jej koleżanki klubowej Magdy Czyszczoń. Trzy medale, po jednym w każdym kolorze, zdobył Daniel Tylka (SN PTT).
Kombinacja norweska: 9 medali - 2 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe - zdobyli podhalańczycy. Dwa z najszlachetniejszego kruszcu trafiły do skarbca Andrzeja Gąsienicy (Wisła), trzy srebrne Michała Pytla (Wisła), a dwa do Wojciecha Marusarza (AZS). Z kolei brązowe do Jana Łowisza (AZS) i Michała Guta Chowańca (Poroniec).
Skoki narciarskie: 5 medali – trzy dla AZS i dwa dla Wisły. Jedyny złoty krążek wywalczył Grzegorz Miętus. Trzy srebra były udziałem Jana Łowisza, Klemensa Murańki i drużyny Wisły. Jeden brązowy wywalczyła drużyna AZS.
17 – w finałowych zawodach Pucharu Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Urszula Włodarczyk i Magdalena Czyszczoń (Poroniec) w wyścigu drużynowym zajęły czwarte miejsce. Również bardzo blisko podium na była Urszula Włodarczyk w wyścigu na 1500 metrów. Zajęła czwarte miejsce, a Magda Czyszczoń „wykręciła” siódmy czas.
21 - Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko) zdobyła złoty medal w biegu sprinterski m podczas XI Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy, który odbywa się w rumuńskim Braszewie. Medal w kolorze srebrnym wywalczył snowboardzista Oskar Kwiatkowski.
23 - Maryna Gąsienica Daniel z Zakopanego zajęła piąte miejsce w slalomie gigancie mistrzostw świata juniorów w narciarstwie alpejskim.
24 – OOM w snowboardzie. Ogromny sukces odniósł zakopiański Dawidek Team. Zdobył trzynaście medali – sześć złotych, trzy srebrne i cztery brązowe. Łącznie podhalańczycy zdobyli dziewiętnaście krążków, bo do medalowego dorobku dorzuciły się jeszcze dwa kluby – AZS Zakopane i Unique Team Nowy Targ.
24 - snowboardzistka z Nowego Targu, Aleksandra Król uplasowała się na drugiej pozycji w slalomie równoległym w zawodach Pucharu Świata. To najlepszy rezultat góralki w karierze i jednocześnie jeden z najlepszych wyników w snowboardzie alpejskim od lat.
28 – Kamil Stoch został mistrzem świata na dużej skoczni w Predazzo, gdzie rozgrywany był czempionat globu.
28 – biegaczka narciarska, Magdalena Kozielska z młodzieżowych mistrzostw Polski wróciła z trzema medalami – złotym i dwoma srebrnymi. W mistrzostwach świata U23 zajęła 23 pozycję. Była czwarta w zawodach Pucharu Europy w seniorkach, wypełniając limit na zawody Pucharu Świata

MARZEC
1 - łyżwiarka szybka Porońca Poronin, Katarzyna Bachleda Curuś, w zawodach o Puchar Świata w Erfurcie świetnie pobiegła na 5 km. Polka pokonała ten dystans w czasie 7:13,13, co jej nowym rekordem życiowym. Tyle tylko, że nie będzie uznany. - Przekroczyłam linię i sędziowie to zauważyli. Szkoda, bo czas był lepszy od rekordu życiowego o pięć sekund – powiedziała.
2 - Krystyna Pałka (biathlon) osiągnęła drugi najlepszy wynik w karierze, finiszując na czwartym miejscu w biegu pościgowym w Pucharze Świata w Oslo. Pałka była jedną z najlepiej strzelających, myląc się tylko dwa razy w dwudziestu próbach.
3 – juniorzy młodsi Podhala zdobyli wicemistrzostwo Polski w hokeju na lodzie. Podopieczni Ryszarda Kaczmarczyka w finałowym turnieju rozgrywanym w Sanoku pokonali Unię Oświęcim 5:3 i Zagłębie Sosnowiec 4:2 oraz ulegli KH Sanok 2:6.
3 – Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański (Poroniec) wraz z Zbigniewem Bródką zajęli trzecie miejsce w łyżwiarskim wyścigu drużynowym w Pucharze Świata w niemieckim Erfurcie. Na podium stanęły również nasze panczenistki w wyścigu drużynowym – Luiza Złotkowska i Katarzyna Bachleda Curuś (Poroniec) i Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin). Dla Katarzyny Bachledy Curuś były to udane zawody, gdyż w biegu na 1500 metrów uplasowała się na czwartej pozycji i na tym dystansie zapewniła sobie prawo startu w finale Pucharu Świata.
3- brydżyści Steskal Nowy Targ utrzymali się w trzeciej małopolskiej lidze.
5 – 6 - w snowboardowym slalomie gigancie równoległym tytuł mistrza kraju wywalczyła Karolina Sztokfisz z AZS Zakopane, która pokonała nowotarżankę Aleksandrę Król z F2 Dawidek Team Zakopane. Na najniższym stopniu podium stanęła koleżanka klubowa triumfatorki – Weronika Biela. Najszybszy w rywalizacji mężczyzn okazał się Oskar Bem (F2 Dawidek Team), który wyprzedził dwóch reprezentantów AZS Zakopane – Tomasza Kowalczyka i Andrzeja Gąsienicę Daniela. W slalomie równoległym wśród pań podium nie uległo zmianie. W męskiej rywalizacji całe „pudło” zajęli reprezentanci AZS Zakopane. Zwyciężył Michał Nowaczyk przed Oskarem Piotrowskim i Tomaszem Kowalczykiem.
3 -6 - OOM (narciarstwo alpejskie): 19 medali – 7 złotych, 6 srebrnych i tyleż brązowych wywalczyli podhalańczycy. Mulitimedalistą mistrzostw został startujący w kategorii Junior B, Jędrzej Jasiczek (SNA Zakopane), który wrócił do domu z czterema medalami – trzema złotymi (gigant, slalom i superkombinacja) oraz brązowym zdobytym w supergigancie. Najwięcej medali zdobyli przedstawiciele AZS Zakopane – 7 ( 2-3-2).
8 - Łyżwiarki szybkie – Katarzyna Bachleda Curuś, Luiza Złotkowska (obie Poroniec Poronin) i Katarzyna Woźniak (WTŁ Stegny Warszawa) - zajęły trzecie miejsce w wyścigu drużynowym w finałowych zawodach Pucharu Świata w holenderskim Heerenveen. Na takiej samej pozycji uplasowały się w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Na torze w Thialf startowały cztery najlepsze teamy sezonu. Polki o ponad 5 sekund wyprzedziły Niemki, spychając je na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu.
8- 10 – Koszykówka (MŁ): turniej finałowy młodziczek: Gorce – Żak Nowy Sącz 43:23, Gorce – Ikar Niepołomice, Gorce – Wisła Kraków 28:35. Gorce wywalczyły wicemistrzostwo Małopolski.
9 - Tadeusz Błażusiak (KTM) wygrał we francuskim Tours ostatnią eliminację i po raz czwarty z rzędu wywalczył tytuł mistrza świata w motocyklowym SuperEnduro.
9 - Świetny występ biało-czerwonych w konkursie drużynowym w Lahti (Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła oraz Krzysztof Miętus) i trzecia lokata zaostrzyły apetyty kibiców przed konkursem indywidualnym. Apetyt jeszcze bardziej się zaostrzył po pierwszej serii, po której Kamil Stoch był drugi, a Maciej Kot – ósmy. Niestety mistrz świata z dużej skoczni w Predazzo po serii finałowej spadł na piąte miejsce, z kolei Kot awansował na szóstą.
11 – w SP nr 5 w Nowym Targu otwarto wystawę „W blasku hokeja” związana z obchodami 80 –lecia KS Podhale Nowy Targ.
12 - Kamil Stoch po raz pierwszy w tym sezonie, a po raz szósty w karierze, wygrał Puchar Świata. W pierwszej serii w Kuopio znokautował rywali skokiem na odległość 135 metrów, co było wynikiem zaledwie pół metra gorszym od rekordu skoczni! W serii finałowej wylądował na 129 metrze.
15 - Kamil Stoch okazał się najlepszy w Pucharze Świata. Wygrał konkurs rozgrywany Trondheim. Polski skoczek oddał fenomenalny skok w drugiej serii, wylądował na 140 metrze. To drugie z rzędu zwycięstwo Kamila i siódme w karierze. Awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.
17 - Karolina Sztokfisz (AZS Zakopane) zajęła 22 miejsce, a Aleksandra Król (F 2 Dawidek Team Zakopane) – 24 w slalomie gigancie równoległym w snowboardowych zawodach Pucharu Świata w hiszpańskim resorcie La Molina w Pirenejach. W męskiej rywalizacji Andrzej Gąsienica Daniel (AZS Zakopane) ukończył zawody na 42 miejscu.
17 - ostatnie zawody Pucharu Świata w biathlonie w rosyjskim Chanty Mansijsku nie przyniosły biało –czerwonym sukcesów. Najlepsza z Polek była Krystyna Pałka. W biegu ze wspólnego startu uplasowała się na 12 pozycji. W pucharowych zawodach sześć razy zajmowała miejsca w czołowej „dziesiątce”, a raz stanęła na podium. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowana została na 14 pozycji.
17 – Patryk Gudbaj został mistrzem Czech w klasie Pro Open w snowmobilu.
21 – Katarzyna Bachleda Curuś zajęła szóste miejsce na dystansie 3 km w mistrzostwach świata na dystansach w łyżwiarstwie szybkim w Soczi. Luzia Złotkowska przebiegła dystans w czasie na 17 pozycję. Konrad Niedźwiedzki był ósmym, a Jan Szymański – 16 w wyścigu na 1500 metrów. Wszyscy są reprezentantami Porońca Poronin.
21 - Jan Antolec (Poroniec) został wicemistrzem kraju w sprincie techniką klasyczną w biegach narciarskich.
22 – Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko) został mistrzem Polski w biegu na 20 km w biathlonie. Jego kolega klubowy Łukasz Szczurek był drugi. Krystyna Pałka nie startowała.
22 – Jan Antolec (Poroniec) został mistrzem Polski w biegu na 10 km techniką dowolną w biegach narciarskich. Koleżanka klubowa Paulina Maciuszek wywalczyła tytuł wicemistrzyni kraju w biegu na 5 km łyżwą.
22 – Katarzyna Bachleda Curuś (Poroniec) była dziewiąta w biegu na 1500 metrów podczas mistrzostw świata w Soczi. Luiza Złotkowska „wykręciła” szesnasty czas.
24 - Kamil Stoch obronił trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W ostatnim konkursie nas mamucie w Planicy zajął ósme miejsce, ale to wystarczyło, aby nie dać się dogonić Severinowi Freundowi.
24 – Hokej (M): Hokeiści Podhala, którzy sezon zasadniczy wygrali w cuglach, przegrali finał play off o prawo gry w ekstraklasie z bytomską Polonią 2:3 w meczach. Bytomianie awansowali do PLH.
24 - Katarzyna Bachleda Curuś, Luiza Złotkowska (obie Poroniec Poronin) i Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin) wywalczyły wicemistrzostwo świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach, a Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki ( obaj Poroniec) oraz Zbigniew Bródka – brązowe.
24 – Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko) zdobył złoty medal mistrzostw Polski w biegu masowym na 15 km. Trzeci był jego kolega klubowy Łukasz Szczurek. Natomiast bieg masowy kobiet na dystansie 12,5 km niespodziewanie wygrała młoda zawodniczka z BKS WP Kościelisko - Kinga Mitoraj, brąz dla Anny Mąki.
23 - Agnieszka Gąsienica Daniel zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w slalomie gigancie. Na trzecim znalazła się młodsza siostra Agnieszki, Martyna Gąsienica Daniel (Śmig Zakopane). W slalomie triumfowała Aleksandra Kluś (Poroniec) przed Agnieszką Gąsienicą Daniel i Anną Berezik (AZS Zakopane). W męskiej rywalizacji giganta srebrny medal przypadł zakopiańczykowi Michałowi Kłusakowi. W slalomie srebrny medal wywalczył Michał Jasiczek (SNA – Ski Zakopane).
24 – wicemistrzostwo Polski na dystansie 15 km w biegach narciarskich wywalczyła Paulina Maciuszek (Poroniec). W rywalizacji mężczyzn komplet medali skompletował Jan Antolec (Poroniec). Do srebra i złota dorzucił na „trzydziestkę” medal w kolorze brązowym.
24 - Tomasz Pochwala (Wisła Zakopane) wywalczył tytuł mistrza Polski w kombinacji norweskiej. Sukces zapewnił sobie po biegu na 10 km. Po skokach zajmował dopiero czwarte miejsce. Brązowy medal zdobył Andrzej Gąsienica (Wisła Zakopane).
25 - biegacze narciarscy Porońca Poronin święcili triumfy na trasach Kubalonki, gdzie rozgrywane były mistrzostwa Polski. W ostatnim dniu czempionatu mężczyźni ( Jan Antolec i Patryk Chudoba) i kobiety ( Paulina Maciuszek i Martyna Galewicz) sięgnęli po złote medale w team sprincie stylem dowolnym.
26 - bracia Grzegorz i Krzysztof Miętusowie oraz Jakub i Maciej Kot reprezentujący AZS Zakopane okazali się najlepsi w konkursie drużynowym skoków narciarskich o mistrzostwo Polski. Brązowe medale zawisły na szyjach skoczków Wisły Zakopane – Andrzeja Gąsienicy, Tomasza Pochwały, Klemensa Murański i Dawida Kubackiego.
27 - Maciej Kot zdobył złoty medal mistrzostw Polski w skokach. O włos wyprzedził mistrza świata z Predazzo Kamila Stocha. Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła.

KWIECIEŃ
3 - Jędrzej Dobrowolski pobił kolejny rekord prędkości na nartach. W francuskich Alpach, w Vars, w zawodach Speed Master, wynikiem 234,933 km/h poprawił należący do niego rekord Polski. Zjeżdżał ze szczytu góry Pic de Chabrieres (2750 m npm). Trasa liczyła 1200 metrów, stok stromo nachylony od 98 do 54 %. Do tej pory tylko pięciu śmiałków odważyło się zjechać z tego zbocza. Byli to Francuzi, a ostatnia próba miała miejsce... 18 lat temu.
11 – Tadeusz Błażusiak w debiucie w pustynnym rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge zajął siódme miejsce. Jak na pierwszy raz, to wyśmienity rezultat.
11 – Hokej (MŁ): Podhale bez medalu w mistrzostwach Polski. Nowotarżanie pokonali tylko KTH Krynica 6:2 oraz ulegli Sokołom Toruń 2:4 i Naprzodowi Janów 1:7.
11 – 13 – Hokej (oldboje); Podhale wywalczyło wicemistrzostwo kraju po przegranej w finale w rzutach karnych z GKS Katowice (w regulaminowym czasie 2:2). Nowotarżanie (grali w dziesiątkę plus bramkarz) nie przegrali w turnieju meczu, rozpoczęli od remisu z obrońcami trofeum Sanokiem 2:2 i Stoczniowcem 3:3 oraz pokonali Polonie Bytom 5:2 i Cracovię 3:0.
12 – 14 – Unihokej (JU): Górale nie obronili mistrzostwa kraju, zagrali fatalnie w finałach w Łochowie, nie wygrali meczu, zajęli ostatnie czwarte miejsce przegrywając kolejno z Olimpią Łochów 2:11, Absolwentem Siedlec 7:11 i Zielonką 2:9.
12 -14 – Kosz (MŁ): Gorce zajęły trzecie miejsce w ćwierćfinałowym turnieju o mistrzostwo Polski w Sokołowie Podlaskim. Podopieczne Witolda Chamuczyńskiego przegrały z Tęczą Leszno 51:62 i Sokołowem Podlaskim 45:76 i wygrały w ostatnim występie z VBW GTK Gdynia 67:66 rzucając zwycięskiego kosza równo z syreną (Kubowicz).
14 - Oskar Pieprzak wygrał pierwszą rundę Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM w quadach w klasie Extreme.
18 – Tadeusz Błażusiak zdobył złoty medal w X-Games ( olimpiada w sportach ekstremalnych) w Foz Du Iguacu w Brazylii. Po raz pierwszy X-Games rozegrane zostały poza granicami USA.
19 -21 – unihokejowe juniorki Podhala wywalczyły tytuł mistrza Polski, pokonując Energę Olimpię Osowa Gdańska 12:6, PUKS Trzebinia 5:3 i Jedynkę Trzebiatów 9:2. Agnieszka Timek okazała się najlepiej punktująca zawodniczka turnieju.! Znalazła się również w pierwszej szóstce All Stars ( razem z Łojek, w drugiej szóstce All Stars – Z. Lech, Mamak, Podlipni). Trenerem drużyny był Arkadiusz Pysz.
16- 21 – hokejowi żacy starsi Podhala wywalczyli wicemistrzostwo kraju. Turniej finałowy rozegrano w Jastrzębiu. Podopieczni Marka Rączki uzyskali rezultaty: Zagłębie Sosnowiec 5:1, Sokoły Toruń 3:2, MOSM Tychy 4:5, Unia Oświęcim 6:2, JKH GKS Jastrzębie 2:4.
27 - pingpongiści Gorców wygrali zmagania w drugiej dywizji, pokonując Lachowce 6:4 w decydującym meczu.
28 – unihokeiści Black Shadows wygrali Podhalańską Ligę Unihokeja.

MAJ
5 – w Nowym Targu odbyła się gala MMA „Drużyny Mistrzów”. Stoczono 14 pojedynków na zasadach K-1, MMA i zawodową w low – kicku.
5 - unihokeiści Wiatru Ludźmierz (juniorzy młodsi) zostali mistrzami kraju. Ludźmierzanie zdominowali imprezę, wygrali wszystkie spotkania. Zaaplikowali konkurencji 36 goli, stracili zaledwie trzynaście! Pokonali: ULKS Józefina 5:2, WSU Wierzchowo 7:2, UKS Jedynka Orzysz 8:4, UKS Victoria Gułtowy 10:0, UKS Fenomen Babimost 6:5.
13 – w Nowym Targu rozegrano pierwszą rundę mistrzostw Polski w SuperEnduro o pierwsze mistrzostwo Polski. Na starcie stanęło 55 motocyklistów. W klasie „open” zwyciężył Łukasz Kurowski (Pruszkowski Klub Motorowy), a trzecie miejsce zajął nowotarżanin Tomasz Zych.
18 – w Rakoniewicach rozegrano Super Finał mistrzostw Polski w unihokeju kobiet i mężczyzn. Unihokeistki Podhala przegrały walkę o brąz Dzikimi Gęśmi z Zieloni 5:6, złoto dla Absolwenta Siedlec, a srebro dla Energi Gdańsk. W rywalizacji mężczyzn po raz trzeci z rzędu na tronie zasiedli Górale Nowy Targ, pokonując po dogrywce MUKS Zielonka 7:6. Brąz dostał się w ręce Szarotki Nowy Targ, która 9:5 wygrała z Absolwentem Siedlec.
19 – Tadeusz Błażusiak zajął czwarte miejsce, mając wypadek, w X – Games w Barcelonie w obecności 35 tysięcy ludzi.
19 - Joanna Mędoń Polaczyk została mistrzynią Polski w K1 w kajakarstwie górskim. Brązowy medal zawisł na szyi Moniki Liptak (Spływ). W C1 brąz dla Ewy Harkuły (Pieniny). W C2 Grzegorz Majerczyk i Michał Wiercioch zostali wicemistrzami kraju, a na trzecim miejscu uplasował się Dariusz Chlebek z Dominikiem Węglarzem. W K1x3 bracia Polaczykowie – Grzegorz, Mateusz i Rafał – zostali złotymi medalistami, a srebrne krążki zawisły na szyjach Piotra Mędonia, Grzegorza Majerczyka i Jana Węglarza (Pieniny). Agnieszka Nosal ze Sromowiec Wyżnych była pierwsza z koleżankami w osadzie K1x3 AZS AWF Kraków.
20 – hokeiści Podhala rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu, pod kątem gry w ekstraklasie, licząc na wykupienie „dzikiej karty”.
25 - juniorki młodsze w unihokeju Wiatru Ludźmierz zajęły piąte miejsce w mistrzostwach Polski. Podopieczne Artura Kasperka pokonały Spartakusa Sicienko 4:3, zremisowały z WSU Wierzchowo 2:2 i Orlętami Warszawa 3:3 oraz przegrały z Jedynką Trzebiatów 3:9 i Juniorem Kębłowo 3:4.
25 – Krzysztof Łabuda z Lasku świetnie rozpoczął mistrzostwa Polski w enduro w klasie junior. W Wałbrzychu zajął drugie miejsce, wygrywając jeden z wyścigów.
25 - Paweł Zych został prezesem Old Boys Podhale.
25 – Gabriel Marcinów rozpoczął mistrzostwa Polski w trialu motocyklowym od drugiego miejsca w rundach rozegranych w Bytomiu.
26 – tenisiści stołowi Górców Nowy Targ, po 25 latach, awansowali na zaplecze tenisowej elity, czyli do pierwszej ligi. Po wygraniu drugoligowych zmagań w barażowym dwumeczu pokonali Omegę Kleszczów 9:1 i 6:4.
27 - ogromny sukces odniosły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej numer 5 z Nowego Targu (Patrycja Krulikowska, Nicola Lesner, Dominika Fryźlewicz, Karolina Pieprzak, Dominika Steskal oraz Weronika Jabłońska – trenerka Elżbieta Pohrebny), które wygrały finał wojewódzki w czwórboju lekkoatletycznym. W pokonanym polu pozostawiły wielokrotnego triumfatora imprezy, głównego faworyta do zwycięstwa, zespół Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Krakowa. Awansowały po raz pierwszy w historii zmagań podstawówek do finału ogólnopolskiego.
30 – zmarł olimpijczyk, wychowanek Podhala – Andrzej Nowak. Miał 57 lat.

CZERWIEC
1 – unihokejowy Puchar Prezesa TKKF zdobyli Górale Amatorzy, którzy w finale pokonali Chupacabras 8:5.
2 – Gabriel Marcinów zajął 12 miejsce w pierwszej rundzie mistrzostw Europy w trialu motorowym w czeskim Tanvaldzie. Po raz pierwszy Europa wystartowała z nowymi zasadami, czyli jazdą non stop na odcinkach specjalnych.
2 – Unihokeiści Black Shadows z Nowego Targu zostali mistrzami TSFL (słowacka liga unihokeja). W finale play off, po dramatycznym boju, pokonali drużynę Gwiazd z Dolnego Kubina 6:5. Zwycięskiego gola zdobyli 30 sekund przed końcową syreną.
8 – bracia Polaczykowie – Grzegorz i Rafał zdobyli brązowy medal w mistrzostwach Europy w kajakarstwie górskim w drużynie K1x3.
8 - cztery złote medale i jeden srebrny zdobyli juniorzy MKS Rabka Zdrój-korzeniowski.pl podczas mistrzostw Małopolski juniorów w lekkoatletyce. Dwa medale z najszlachetniejszego kruszcu zawisły na szyi Aleksandry Kraus. Zdobyła je w konkurencji pchnięcia kulą i w rzucie dyskiem. Z kolei Patrycja Szklarz sięgnęła po złoty krążek w biegu na 200 metrów. Złotą kolekcję rabczan wzbogacił Kamil Kapłon w biegu na 400 metrów. Na dystansie dwa razy dłuższym srebrny medal wywalczyła Kinga Łopata.
8 – tenisiści stołowi UKS Orkan Nowy Targ awansowali do drugiej ligi, wygrywając turniej barażowy.
9- młodziczki MMKS Podhale zostały wicemistrzyniami Polski w unihokeju. Podopieczne Arkadiusza Pysza pokonały Orlęta Warszawa 1:0, Jedynkę Trzebiatów 8:3, Energę Gdańsk 2:1i Bańkówkę Zielonka 3:2 oraz uległy mistrzyniom PUKS Trzebinia 0:2.
9 - Bracia Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Dariusz Chlebek i Dominik Węgrzyn stanęli na podium mistrzostw Europy. Zdobyli medal w kolorze srebrnym w drużynowej konkurencji C2x3 na torze Kolna w Krakowie.
9 - bardzo dobry występ Aleksandry Garb, pingpongistki nowotarskich Gorców w Mini Olimpic Games i Pucharze PKOL. Zajęła odpowiednio 5 i 9 miejsce.
14 - Podhale złożyło wniosek o wykupienie „dzikiej karty” umożliwiającej grę w PHL.
16 - Krzysztof Łabuda, endurowiec z Lasku, wygrał trzecią i czwartą eliminacje mistrzostw Polski Sokółce na Podlasiu i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej w klasie junior. W klasyfikacji open, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie, w pierwszym dniu Łabuda był piąty, a w drugim dniu – trzeci. Zostawił w pokonanym polu ikonę polskiego Enduro Sebastiana Krywulta.
16 - w Krzeszowicach rozegrano trzecią i czwartą rundę mistrzostw Polski w trialu motocyklowym. Już tradycyjnie prym wiedli trialowcy AMK Gorce Nowy Targ, którzy zespołowo po czterech rundach wypracowali już sobie 820 – punkową przewagę. Gabriel Marcinów w obu rundach był drugi. Świetnie też zaprezentowali się jego klubowi koledzy - Michał Łukaszczyk, Oskar Kaczmarczyk i Jakub Łukaszczyk – plasując się na kolejnych miejscach.
25 - Grzegorz i Rafał Polaczykowie razem z Dariuszem Popielą zajęli trzecie miejsce w konkurencji K1x3 w zawodach Pucharu Świata kajakarzy górskich w Cardiff.
28- 30 - z workiem medali wrócili biathloniści BKS WP Kościelisko z mistrzostw Polski w biathlonie letnim, które rozgrywane były w Czarnym Borze. Nasza medalistka mistrzostw świata, pochodząca z Czerwiennego, a reprezentująca obecnie inne barwy, dołożyła kolejne trzy indywidualne medale.
Pałka wywalczyła trzy srebrne krążki. Przegrała złoty medal z Moniką Hojnisz o ponad dwie minuty w biegu ze startu wspólnego. Hojnisz pomyliła się na strzelnicy jeden raz. Pałka była zmuszona czterokrotnie pokonywać rundę karną. Biathlonistka z Czerwiennego również w biegu indywidualnym wywalczył srebrny medal. Trzecie miejsce w tej konkurencji zajęła Anna Mąka (BKS WP Kościelisko). W sprincie Pałka również najlepsza była Hojnisz.
Wśród mężczyzn mistrzem Polski w biegu masowym został Krzysztof Pływaczyk. Zawodnikowi BKS WP Kościelisko w osiągnięciu triumfu nie przeszkodziły dwa niecelne strzały. W biegu indywidualnym stanął na najniższym stopniu podium.
Złoto w biegu indywidualnym zdobyła Anna Mąka w kategorii juniorek, która również najszybsza była w sprincie. W obu konkurencjach na najniższym stopniu podium stawała jej koleżanka klubowa Beata Lassak. Wśród juniorów dwa brązowe krążki zawisły na szyi Bartłomieja Styrczuli (sprint i bieg indywidualny).
W rywalizacji juniorów i juniorek młodszych w biegach indywidualnych zwyciężali reprezentanci klubu BKS WP Kościelisko. Tomasz Zięba i Kinga Mitoraj zdołali stanąć na najwyższym stopniu podium, mimo iż mieli więcej „pudeł” na strzelnicy niż reprezentujący barwy klubu MKS Karkonosze Jelenia Góra - Bartłomiej Filip i Katarzyna Wołoszyn. W sprincie Kinga Mitoraj dorzuciła brązowy medal, a kruszec w tym samym kolorze zdobyła w biegu indywidualnym Agnieszka Iwaniec. Sztafeta juniorek młodszych - Agnieszka Iwaniec, Ewa Mniszek i Kinga Mitoraj- wywalczyła srebrne krążki.
W kategorii sztafet młodzików ( Paweł Leja, Tadeusz Nędza Kubiniec, Marcin Szwajnos) i młodziczek młodszych ( Magda Piczura, Kinga Marszałek, Joanna Jakieła) pierwsze miejsce zajęli reprezentanci BKS WP Kościelisko.
W biegu indywidualnym Magda Piczura została mistrzynią Polski, a w sprincie jej koleżanka klubowa Joanna Jakieła. Druga w sprincie była Magda Piczura. Młodzicy w sprincie również wzbogacili kolekcję klubową o dwa medale. Srebrny zdobył Tadeusz Nędza Kubiniec, a brązowy Marcin Szwajnos. W biegu indywidualnym Paweł Leja stanął na drugim stopniu podium. W młodziczkach młodszych Joanna Jakieła wywalczyła brąz.
30 - Grzegorz i Rafał Polaczykowie razem z Dariuszem Popielą zajęli trzecie miejsce w konkurencji K1x3 w zawodach Pucharu Świata kajakarzy górskich w Augsburgu.
30 – Gabriel Marcinów pokonał Jiřego Svobodę w szóstej eliminacji mistrzostw Polski rozgrywanej w Kysaku. Dzień wcześniej był drugi.
30 – poznaliśmy rozstrzygnięcia w piłkarskich ligach. Awans do III ligi wywalczył Poroniec, z której spadł Lubań Maniowy. Jordan nie utrzymał się w „okręgówce”, a awansował do niej Huragan Waksmund. Z klasy A spadły zespoły Czarnych i Zapory, a ich miejsce zajęły drużyny Przełęczy Łopuszna i Skalnych Zaskale.

Stefan Leśniowski
[SPORTOWEPODHALE]index.php?s=tekst&id=7094[/SPORTOWEPODHALE]

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.12.2013 00:02