Zmarł hm. Stefan Marszałkiewicz

W Nowym Targu pożegnano harcmistrza Stefana Marszałkiewicza, działacza niepodległościowego, więźnia politycznego lat pięćdziesiątych, wieloletniego kierownika sklepu Centralnej Składnicy Harcerskiej w Nowym Targu. Współtwórcy nowotarskiego koła Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej. Miał 85 lat.
W latach 80. był bardzo aktywnym członkiem KIHAM Zakopane (tak nazywano Porozumienie Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego), członkiem Rady Kręgu. To dzięki niemu w Nowym Targu powstał ośrodek Niezależnego Ruchu Harcerskiego. Była to niejawna struktura wewnątrz ZHP, która - jak tłumaczy Wojciech Hausner, autor książek o historii ruchu harcerskiego, przewodniczący ZHR - "miała neutralizować wpływy komunistycznego wychowania i realizującej je w ZHP kadry". Jesienią 1988 roku zapadła decyzja o ujawnieniu Ruchu wewnątrz ZHP, przekształceniu go w organizację instruktorów i przyjęciu nazwy Ruch Harcerski Rzeczypospolitej.

Wśród inicjatyw środowiska nowotarskich harcerzy była akcja „111”, czyli inwentaryzacja grobów patriotów pochowanych na nowotarskim cmentarzu i oznaczenie ich biało-czerwoną szarfą z harcerską lilijką w przeddzień Wszystkich Świętych, a także otoczenie opieką mieszkających w Nowym Targu weteranów harcerstwa i byłych akowców.

W książce autorstwa Piotra Bąka i Marcina Kapusty "Zakopiańskie harcerstwo na szlaku niepodległości 1980-1989" czytamy:"W październiku 1985 r. Stefan Marszałkiewicz zorganizował grupę kilku młodych instruktorów harcerskich z Nowego Targu, która wzięła udział w pogrzebie gen. bryg. Mieczysława Boruty Spiechowicza w Zakopanem. Grupa ta wkrótce rozrosła się do grona kilkunastu harcerzy i przybrała formę Kręgu Harcerskiego im. gen. M. Boruty Spiechowicza obejmując swoim wpływem drużyny harcerskie działające w LO im. S. Goszczyńskiego i SP nr 2 im. M. Kopernika w Nowym Targu. /.../ W latach 1985-1989 instruktorzy Kręgu oraz drużyny pozostające pod ich wpływem brały czynny udział w takich przedsięwzięciach jak: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, uroczystości pogrzebowe Kazimierza Przerwy Tetmajera (ze sztandarem Szczepu Starszoharcerskiego im. K. Przerwy Tetmajera z LO w Nowym Targu), coroczne pielgrzymki góralskie na Jasną Górę, (w umundurowaniu i zawsze odpowiadali za transport bagaży pielgrzymów i zabezpieczanie miejsc noclegowych), rekolekcje harcerskie na Wiktorówkach, Biała Służba w 1987 roku i inne. Warto zaznaczyć, że to właśnie Stefan Marszałkiewicz rozprowadzał w Nowym Targu biuletyn duszpasterstwa harcerskiego „Czuwajmy” oraz wydawnictwa o charakterze bezdebitowym".

/.../ "Mobilizacja zakopiańskich drużyn przebiegała z zaskoczenia, systemem alarmowym i była dobrym sprawdzianem dla komendy „Drużyny Ruchu”. Jednym z owoców wielkiej narodowej manifestacji, jaką był pogrzeb ostatniego generała wolnej Polski, było powstanie nowego środowiska Ruchu w Nowym Targu. Jego inicjatorem był hm Stefan Marszałkiewicz, jeden z założycieli KIHAM.To on zorganizował delegację nowotarskich instruktorów, którzy wzięli udział w pogrzebie gen. Boruty. Byli to – oprócz druha Marszałkiewicza – Małgorzata Bala, Agata Koryńska, Radosław Kupczyk i Janusz Nosek. Tak zrodził się pomysł powołania Kręgu Harcerskiego, który z czasem przyjął imię gen. Boruty-Spiechowicza. /.../

Pożegnany w sobotę śp. Stefan Marszałkiewicz spocznie w Wolsztynie na Wielkopolsce.

opr. s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 12.04.2014 22:35