"Nowy Targ czarno-białe reminiscencje" - niezwykła wystawa fotografii

NOWY TARG. W holu Miejskiego Ośrodka Kultury oglądać można wystawę fotografii zatytułowaną "Nowy Targ czarno-białe reminiscencje". Zastosowano prosty, ale wręcz uderzający widza manewr: zestawiono obok siebie zdjęcia tego samego fragmentu miasta sprzed lat i dzisiejszego. Dla wzmocnienia efektu kilka zdjęć połączono w jedno.
W opisie do wystawy czytamy: "Miasto jak wszystko dookoła się zmienia, ewoluuje. Po wielkim pożarze w 1784 Nowy Targ bardzo się zmienił, powiększono rynek i pojawiło się wiele nowych ulic oraz więcej domów murowanych. Kolejnym tak ważnym etapem rozbudowy miasta był dopiero czas przypadający na lata 50 XX wieku gdzie na terenie miasta powstała fabryka obuwia. Dzięki napływowi ludności, która przyjeżdżała za pracą miasto w ciągu 20 lat zmienia swoje oblicze i powiększa obszar zabudowy. Powstają osiedla szkoły i obiekty użyteczności publicznej. Powstają nawierzchnie asfaltowe, oświetlone chodniki i drogi. Dziś natomiast jesteśmy świadkami kolejnych znaczących zmian, które zachodzą dzięki pozyskiwaniu środków unijnych na rewitalizację centrum Miasta i parku oraz na budowę nowoczesnych obiektów. W roku 2014 ciężko jest odnaleźć lub przypomnieć sobie miejsca, które niegdyś były charakterystyczne czy w jakiś sposób były dla nas ważne. Przykładem może być dawna ulica Długa ze swoją charakterystyczną szeregową zabudową domów szczytowych, która w niczym już nie przypomina tej samej ulicy sprzed 40 lat. W miejscu wielu parterowych domków powstały kamienice. Miasto w latach 70 i 80 XX wieku całkowicie zmienia charakter. Czy na dobre? Czy estetyka miejska na tym zyskuje? Czy dobrze, że niektóre obiekty zostały, lub zniknęły? Czy widać spójny styl czy wręcz razi jego brak? Czym kierowali się architekci „wklejając szare sześciany z oknami” w pejzaż naszego miasta? Na te pytania jak i na inne mogą Państwo odpowiedzieć sobie sami oglądając niniejszą wystawę. Trudno było stanąć w tym samym miejscu i odwołać się za pomocą aparatu o innej optyce aby ująć identycznie kadry archiwalnej fotografii. Na pewno istotnym elementem pejzażu dzisiejszego Miasta stała się wszechobecna reklama i wielkie skupiska aut, co skutecznie utrudnia porównania.

Zdjęcia Pana Adolfa Szpytmy czy z kolekcji Tadeusza Jędrysko, są nieocenionym śladem, dzięki któremu możemy zauważyć i porównać zmiany jakie zaszły w naszym mieście. Przyjdą nowe trendy, mody. Po nas, za kilkadziesiąt lat będą porównywać kolejni. Zostawiamy im ślad.

Na wystawie znajduje się 39 plansz 100x70 cm. Zapraszamy do obejrzenia. Wystawa potrwa do 20 czerwca.

Archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu
z kolekcji prywatnej Pana Adolfa Szpytmy oraz ze zbiorów prywatnych."

Fotografie współczesne wykonali Gabriel Wolski oraz Tomasz Chowaniec, fotomontaż oraz przygotowanie graficzne wystawy to zasługa Gabriela Wolskiego.

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.05.2014 22:16