Jubileusz Ludwika Młynarczyka (zdjęcia)

W Lipnicy Wielkiej miało miejsce niezwykłe wydarzenie - jubileusz Ludwika Młynarczyka, zasłużonego nauczyciela, muzyka, krzewiciela orawskiej kultury, samorządowca, pszczelarza, zielarza, płanetnika, gazdy. Okazją było 40-lecia Święta Pasterskiego, którego jest on inicjatorem oraz 55-lecia przybycia Ludwika Młynarczyka na Orawę.
Uroczystości poprzedziła Msza Św. odprawiona przez księdza Andrzeja Kuligę, kolegę z Liceum Pedagogicznego w Zakopanem, rodem z Lipnicy Wielkiej. To dzięki Ks. Andrzejowi pan Ludwik pierwszy raz zetknął się z kulturą Orawy. Msza sprawowana była w asyście Ks. Władysława Pilarczyka, Ks. Piotra Studnickiego oraz Ks. Krzysztofa Jarosza i Szafarza Franciszka Janowiaka. A z boku spokojnie przyglądał i przysłuchiwał się wszystkiemu nasz proboszcz Zbigniew Zięba. W swym kazaniu ks. Andrzej pięknie wspomniał naszego Jubilata. W trakcie Mszy, podczas komunii zagrały z chóru muzyki: z Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska i nasza rodzima - lipnicka.

W dalszej części udano się do Domu Ludowego, gdzie nastąpiła cześć wspomnieniowa. Pan Ludwik wraz z żoną usiedli na zaszczytnym miejscu, skąd mogli posłuchać wielu miłych słów pod swoim adresem. Licznie zgromadziła się najbliższa rodzina, która niewątpliwie jest wielkim oparciem w życiu Państwa Młynarczyków. Na scenie zasiadła bardzo licznie Muzyka Lipnicka wśród której znaleźli się i uczniowie Jubilata. Kiedy zabrzmieli w tak mocnym składzie, myślę że nie jednego przeszły dreszcze emocji. Na ekranie sali widowiskowej wyświetlony był przez całą imprezę portret Pana Ludwika narysowany przez zdolną Lipniczankę Sylwię Kocur. Całość poprowadziła Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karolina Kowalczyk. Gości krótko przywitał Wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski, a następnie Sekretarz Gminy Lipnica Wielka Danuta Paplaczyk przedstawiła faktograficznie życiorys Ludwika Młynarczyka. Po tym głos przejęła Pani Jadwiga Pilch - Kustosz Muzeum OPE w Zubrzycy Górnej, w poetycki sposób opisując sylwetkę jubilata.

Po części słownej wyświetlono film pt. "Opowieść o Ludwiku Młynarczyku...", którego autorem jest Karolina Kowalczyk a zdjęcia nakręcił Bronek Kowalczyk. Film został bardzo ciepło odebrany przez zgromadzonych gości.

Po filmie nastąpiła najbardziej podniosła część uroczystości - wręczenie dla Pana Ludwika Medalu Ministra Kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Wójta Gminy Lipnica Wielka Bogusława Jazowskiego i Sekretarz Gminy Danutę Paplaczyk. Następnie przyszedł czas na życzenia i wspomnienia o Jubilacie. Wystąpili więc kolejno: Karolina Kowalczyk - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej w imieniu wszystkich osób związanych z kulturą gminy Lipnica Wielka na przestrzeni 55-ciu lat, Muzyka Lipnicka w imieniu której głos zabrał jeden z pierwszych uczniów Ludwika Łukasz Antałczyk, przedstawiciele Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej wraz z muzyką i prymistką Stanisławą Galicą-Górkiewicz, przedstawiciele kultury Tylmanowej, którzy dali także piękny występ z pieśniami dla Pana Ludwika, a Pan Ludwik nie wytrzymał i z nimi zagrał (wśród muzykantów z Tylmanowej znalazł się również Jego brat - Antek); przedstawiciele Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu: Pan Banedykt Kafel, Anna Turewicz i Aleksander Smaga; Aniela i Julian Stopkowie oraz Emilia Rutkowska, przedstawiciele Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej (Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, Jadwiga Pilch i Marcin Kowalczyk), przedstawiciele Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej - Adam Mikłusiak i Bogusława Wziątek, znajomy lutnik z Sandomierza wraz z małżonką Wiesław i Teresa Świetlikowie, przedstawiciele muzyki z Kościeliska z prymistą Stanisławem Michałczakiem na czele (również pochodzącym, jak Pan Ludwik z Tylmanowej), Adam Sawina, Prezes Banku Spółdzielczego oraz Radny Powiatowy Józef Szperlak, Ksiądz Władysław Pilarczyk, nauczyciel liceum w Jabłonce oraz kolega z Liceum Pedagogicznego w Zakopanem Andrzej Madeja oraz dr Emilian Kowal - prywatnie bliski przyjaciel rodziny. A potem już nieoficjalnie podchodzono do Pana Ludwika i składano mu gratulacje.

Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek pysznym jedzeniem oraz degustacją słynnej "Ludwikówki". Była to bardzo przyjemna i miła uroczystość. Pan Ludwik swoją 55-letnią pracą niewątpliwie na nią zasłużył.

(K.K.), foto: Bronek Kowalczyk

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.07.2014 13:12