Dyr. MZWiK: "Woda z wodociągu pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych"

NOWY TARG. "Woda dostarczana do Naszych Klientów z wodociągu miejskiego będącego w zarządzie MZWiK w Nowym Targu, pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych" - zapewnia Wojciech Kniotek. Dyrektor MZWiK dodaje: "cena wody i ścieków dla gospodarstw domowych w Nowym Targu nie jest najwyższa Polsce".
Od dyrektora Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji otrzymaliśmy wyjaśniania na temat jakości wody pitnej oraz cen za wodę i ścieki. To - jak wyjaśnia dyr. Kniotek reakcja na komentarze naszych Czytelników. W przesłanym nam liście czytamy:

"W związku z wielokrotnie powtarzającymi się, w rozlicznych komentarzach pod artykułami dotyczącymi wyborów samorządowych, wątpliwościami o rzekomym mieszaniu wody w wodociągu miejskim w Nowym Targu z potoku Biały Dunajec i studni głębinowych, informuję, że:

woda dostarczana do Naszych Klientów z wodociągu miejskiego będącego w zarządzie MZWiK w Nowym Targu, pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych.

Woda wydobywana jest z 18 studni o głębokości od 25 do 45 m ppt., z ujęć „Równia Szaflarska-Bór”, „Podhale” b.NZPS , „Grel”, „Na Skarpie”, „Na Bazie” - os. Konfederacji Tatrzańskiej koło bazy MZK. Aktualnie w fazie podłączenia do sieci są dwie nowo wywiercone studnie, zlokalizowane na os. Bór i w lesie położonym wzdłuż ul. Ludźmierskiej obok firmy JANAS.

Woda z tych ujęć nie jest poddawana żadnym procesom uzdatniania. Okresowo w celu zabezpieczenia końcówek sieci przed samoistnym pogorszeniem jakości i ewentualnym wystąpieniem skażenia na skutek długotrwałego zastoju wody w końcówkach sieci, poddawana jest ona dezynfekcji podchlorynem sodowym oraz stosuje się płukanie sieci.

Cena wody i ścieków dla gospodarstw domowych w Nowym Targu nie jest najwyższa Polsce.

Łączna cena wody i ścieków dla gospodarstwa domowego i podobnych odbiorców plasuje Nowy Targ w okolicach 90 miejsca w Polsce wśród ponad 800 miast i wsi notowanych na portalu www.cena-wody.pl .

Można oczywiście również zarzucić, że nie jest ona w strefie tych niższych, ale należy przy tym wziąć pod uwagę, że składa się na to wiele uwarunkowań techniczno-ekonomicznych i makroekonomicznych, takich jak bezwzględna konieczność utrzymania sprawności istniejącej infrastruktury Stacji Uzdatniania Wody w Szaflarach w perspektywie wieloletniej, korzystanie przez wielu mieszkańców, szczególnie tzw. starego miasta , jak również wielu przedsiębiorców z wybudowanych we wcześniejszych latach studni, wzrost kosztów dostawy wody do współcześnie realizowanej zabudowy rozproszonej-jednorodzinnej, wysokie koszty towarzyszące remontom i modernizacjom sieci zlokalizowanych w drogach i inne.

Są to problemy na długą dyskusję, niemożliwe do wyjaśnienia na łamach portalu internetowego, podnoszone corocznie w toku uchwalania taryfy opłat za wodę i ścieki.

Podobnie również na wysoki poziom kosztów ogólnych oczyszczania ścieków, mają wpływ: przyjęta technologia oczyszczania ścieków, wysokie koszty zagospodarowania osadów ściekowych, skratek, piasku, tłuszczu powstających w trakcie procesów oczyszczania ścieków, jak również znaczący udział ścieków dowożonych oraz niepodczyszczanych ścieków przemysłowych. Ustalone stawki cen za nieczystości ciekłe dowożone z szamb, a właściwie należałoby powiedzieć za zagęszczone osady i odpady przemysłowe oraz stawki opłat uzależnione od rzeczywistego składu i ładunku ścieków, mimo, że postrzegane jako wysokie są adekwatne do jakości ścieków, częstokroć o składzie takim, że większość oczyszczalni w Polsce w ogóle by ich nie odebrała.

Celem osłony mieszkańców miasta przed ponoszeniem tych wyższych, niż w innych miastach kosztów, Rada Miasta w ramach kompetencji ustawowej, na wniosek Burmistrza Miasta uchwala corocznie dopłaty do cen wody i ścieków dla gospodarstw domowych.

Dla bardziej zainteresowanych tematyką polecam informacje zawarte w taryfie oraz cenniku opłat za odbiór dowożonych nieczystości ciekłych na stronie www.mzwik.nowytarg.pl/ceny wody i ścieków, gdzie podano jak cena ścieków zależy od ich składu i jakości, co wyklucza możliwość przenoszenia opłat za oczyszczanie ścieków o wysokim poziomie zanieczyszczeń na grupy tzw. przeciętnych użytkowników tj. gospodarstwa domowe, instytucje oświaty i kultury, urzędy, placówki opieki zdrowia, szpital, handel, usługi i drobną wytwórczość itp., stanowiących największą ilościowo grupę odbiorców wody i dostawców ścieków.

Wojciech Kniotek, dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Targu".

---
Wytłuszczenia w tekście pochodzą od Autora.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 21.11.2014 08:10