„Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?” – projekt badawczy uczniów II LO w Nowym Targu

Uczniowie II LO w Nowym Targu zakończyli pierwszą część projektu edukacyjnego pt. „Nasze miejsca – jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy”. Dziś rozpoczyna się etap drugi. Przedsięwzięciu patronuje Podhale24.
- W ramach realizacji projektu, na terenie Os. Na Skarpie, będącego najbliższym otoczeniem szkoły, przeprowadzone zostały spacery badawcze, których celem było nowe i krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i sprawdzenie jej funkcjonalności. Realizatorom projektu zależało szczególnie na zaangażowaniu szerokiego i różnorodnego grona osób. Z zaproszenia do udziału w tym przedsięwzięciu skorzystali mieszkańcy osiedla, uczennice i uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Rajskiego z dyrektorem Witoldem Zapiórkowskim oraz społeczność II LO. Odbyło się 13 spacerów, w których uczestniczyło ok. 260 osób - podsumowuje Katarzyna Wyrobek - nauczyciel historii w II LO.

Spacery były okazją do rzeczowej rozmowy inspirowanej pytaniami: czy są takie miejsca, którymi możemy się pochwalić? Co wyjątkowego znajduje się tylko u nas? Jak można wykorzystać obszar, który leży nad rzeką? Czy dane miejsce jest funkcjonalne, czy działa odpowiednio? Jakich miejsc i rzeczy u nas brakuje? Czego mieszkańcy i mieszkanki oczekują od wybranego miejsca? Co trzeba zmienić pilnie, a co może jeszcze poczekać?

Animatorzy - Kamil Augustyn i Bartosz Czyż z kl. 2e, tworzyli „bank pomysłów”, które pozwolą wprowadzić realne zmiany w tej przestrzeni.

Druga część projektu, która potrwa od 20 do 24 marca br. będzie polegała na analizie zebranych informacji.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie II LO serdecznie zapraszają na spotkanie podsumowujące realizację projektu, które odbędzie się w środę 25 marca w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Ludźmierskiej 32 w Nowym Targu o godzinie 10.00. Młodzież zaprezentuje wtedy wyniki spacerów badawczych oraz zainicjuje dyskusję nad planem działań wspierających potencjał badanego obszaru.

Projekt został objęty honorowym patronatem przez starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera i burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę.

opr. s/ zdj. arch. szkoły

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.03.2015 11:22