Kamil Augustyn i Bartosz Czyż - posłowie na XXI Sejm Dzieci i Młodzieży

Kamil Augustyn i Bartosz Czyż z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu - jako posłowie uczestniczyli w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM).
- Nasz drugi pobyt w Warszawie w związku z XXI sesją Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęliśmy od odebrania oficjalnego zaświadczenia poselskiego - rozpoczyna swoją relację Kamil. - Udaliśmy się do gmachu Sejmu RP na ul. Wiejską. O 9.00 rozpoczęło się godzinne spotkanie z klubami poselskimi w Sali Kolumnowej, a o 10.00 posiedzenie XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży - opowiada Bartosz.

Gości powitał Marszałek Sejmu Radosław Sikorski i przekazał laskę marszałkowską wybranemu przez młodzież Marszałkowi XXI SDiM, który otworzył obrady. Posiedzenie rozpoczęły przemówienia Premier Ewy Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza i Rzecznika Praw Obywatelskich Marka Michalaka. Następnie młodzi posłowie i posłanki dyskutowali nad projektem uchwały o miejscu młodzieży w przestrzeni publicznej i poddali ją pod głosowanie.

- Tekst projektu uchwały był nam bardzo dobrze znany, gdyż pracowaliśmy nad nim pod okiem legislatorów sejmowych w Komisji Problemowej i podkomisjach 9 i 10 maja. To wyróżnienie spotyka dwa najwyżej ocenione zespoły z każdego województwa. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy reprezentować województwo małopolskie - podkreślają młodzi parlamentarzyści z nowotarskiego II LO.

- Najważniejsze postanowienia uchwały dotyczyły konsultowania z młodzieżą spraw przestrzeni publicznej. Wśród naszych koleżanek i kolegów z ławy sejmowej było wielu działaczy młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów, dlatego zalecenie tworzenia takich organów opiniodawczych znalazło się w tym dokumencie – relacjonuje Bartosz. - Uchwaliliśmy również zapis, że: „Władze lokalne powinny organizować debaty publiczne dla młodzieży, w trakcie których będą przedstawiane informacje o celach działania i problemach jednostek samorządu terytorialnego – dodaje.

- Uchwała podkreśla także rangę mass mediów, zwłaszcza ich funkcji informacyjnej. Jako uczniowie klasy dziennikarskiej i animatorzy projektu pt. „Nasze miejsca – jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?”, podkreślaliśmy ten fakt na etapie prac Komisji Problemowej – mówi Kamil i cytuje tekst uchwały: "Za pośrednictwem mediów lokalnych oraz portali społecznościowych powinno się promować wydarzenia będące przedmiotem zainteresowania młodzieży, takie jak: projekty edukacyjne, debaty, symulacje wyborów i funkcjonowania organów rządowych oraz cykliczne spotkania z przedstawicielami władz lokalnych".

- Udział w pracach Komisji Problemowej i XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży był bardzo cennym doświadczeniem, chcielibyśmy, żeby uchwalona przez nas uchwała znalazła odzwierciedlenie w funkcjonowaniu samorządu lokalnego i innych instytucji – podkreślają młodzi posłowie. – Mamy nadzieję, że różnorodne projekty, realizowane przez młodzież z terenów wiejskich, małych i dużych miast będą należycie docenione przez władze lokalne, których przedstawiciele będą traktowali młodzież, jako godnego partnera w rzeczowej dyskusji, do której sami młodzi ludzie często zapraszają. – podsumowują parlamentarzyści z nowotarskiego II LO.

źródło: szkoła, opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 07.06.2015 19:15