Grudniowa Kulturalna Stolica Podhala

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu organizuje już po raz dziewiąty w naszym regionie Nowotarski Dzień Wolontariusza. To jedna z propozycje w ramach Kulturalnej Stolicy Podhala.
W dniach 3 i 4 grudnia (czwartek i piątek) odbędzie się: Plebiscyt ”Aktywny 2015” główny punkt obchodów Nowotarskiego Dnia Wolontariusza. Spotkanie ma charakter otwarty - zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe, placówki, instytucje, szkoły, osoby prywatne, jak i samych wolontariuszy do zgłaszania kandydatur wolontariuszy z terenu miasta Nowy Targ i powiatu nowotarskiego (osób indywidualnych bądź grup wolontariuszy). Przed nami także Wolontariacka Gra Miejska 2015 - przygotowana dla 4-osobowych drużyn uczniowskich ze szkół średnich oraz gimnazjów. Na trasie poznacie organizacje pozarządowe i nie tylko. Czas przejścia trasy to ok. 2 godziny, a gra odbędzie się na terenie centrum Nowego Targu.

Wyśpiewać tajemnicę tego krajobrazu, gór, lasów i rzeki. Wyłowić z przeszłości, z krainy dzieciństwa, te brzemienia, te rozmowy, kolory, które tak niepowtarzalnie młode lata barwiły.(...) Wsłuchani w cichy szmer nurtu Sanu, zapatrzeni w opuszczone wzgórza i pustkę po dawnych, rdzennych, mieszkańcach, łowimy wciąż brzmiące echa kolbergowskich śpiewaków..." Tak swój koncert „Kolbergowskie pejzaże znad Sanu” zapowiada dwoje niezwykłych artystów Julia Doszna i Antoni Pilch, na który zapraszamy do budynku Ratusza w dniu 12 grudnia 2015 (sobota) o godz.18.00. Wstęp: bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK.

Kolejnego dnia również muzycznie i poetycko w ratuszu - recital Katarzyny Pietrzyk oparty na tekstach Wisławy Szymborskiej pt. ...Świat, wydanie drugie obejrzymy w ramach 74 edycji salonu poezji w nowotarskim ratuszu. Pamiętajcie Państwo, trzeba przyjść wcześniej by zająć miejsce siedzące!

Na „Mikołajkowe spotkania z bajką” zapraszamy w dniu 6 grudnia (niedziela) o godz.14.00 do Sali Miejskiego Ośrodka Kultury .Dla ”Małych” i „Dużych” widzów przygotowaliśmy bajkę „Cyrk Bumstarara” na podstawie tekstu Doroty Terakowskiej, muzykę napisał krakowski kompozytor związany z „Piwnicą pod Baranami”, a teksty piosenek są autorstwa poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, odpowiedzialność reżyserska spoczęła w tym roku na Juliuszu Chrząstowskim i Beacie Paluch (aktorach Narodowego Starego Teatru w Krakowie). Jak co roku, na scenie zobaczymy popisy aktorskie znanych, nowotarskich mieszkańców, zatem niech przyjdą Państwo obejrzeć w roli niecodziennej burmistrza, lekarzy, naczelnika urzędu skarbowego, radnego, aptekarkę etc.

Wystawa malarsko – graficznego małżeństwa, absolwentów krakowskiej ASP to niezwykle barwna opowieść o życiu i byciu obok siebie. Dzieleniu się fascynacjami i zmaganiu z codziennością. Oboje malują i zajmują się grafiką.

Małgorzata stworzyła magiczno – bajkowy świat znaków i symboli ale i łatwo rozpoznawalnych elementów, które gęsto malowane mienią się pośród ram, a jednocześnie stawia widza prze specyficzną mapą, która uważnego odbiorcę wprowadza do nieznanych miast gdzie uliczkami i zakamarkami prowadzi przez wyobraźnię artystki.

Jerzy lubi kolor i maluje z niebywałym rozmachem i energią na dużych formatach, Jednocześnie zajmuje się grafiką warsztatową i realizuje pomysły na ilustracje, malutkie exlibrysy. W każde działanie angażuje całego siebie.

Takie dwa światy, które niejednokrotnie się spotykają można będzie zobaczyć w grudniu w Galerii BWA JATKI na dobry i kolorowy koniec roku - zaprasza kierownik galerii pani Anna Dziubas.

Druga połowa kulturalnego miesiąca naznaczona będzie nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia słuchać będziemy kolęd i pastorałek za sprawą kolejnej edycji Małopolskiego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Zimowych, na koncert zaprasza również Państwowa Szkoła Muzyczna oraz Miejski Nauczycielski Chór „Gorce”, a na tradycyjną Wigilię w Mieście zaprosi Państwa Związek Podhalan oddział w Nowym Targu.

Zapraszam - Barbara Pachniowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 01.12.2015 23:12