Jubileusz XX-lecia Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu im. Żołnierzy Armii Krajowej

NOWY TARG. Szkoła Podstawowa nr 11 w Nowym Targu świętuje jubileusz XX-lecia. Z tej okazji w placówce odbyły się uroczystości szkolne.
Na uroczystości przybyli przedstawiciele władze miasta, kuratorium, Rady Miasta, byli dyrektorzy szkoły, duchowni oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół. Jubileusz uświetniono VII Festynem Sportowym w ramach którego zaprezentowano nowo otwartą IV klasę sportową o profilu hokej na lodzie.
A teraz kilka słów o jubilatce, której historię opisali wspólnie: dyrekcja szkoły i nauczyciele.

Historia szkoły

Wszystko zaczęło się 5 lipca 1983 roku, kiedy to na mocy aktu erekcyjnego rozpoczęto budowę Szkoły Podstawowej nr 11. W latach 1986-1988 zintensyfikowano prace, by 31 sierpnia 1988 roku uroczyście oddać obiekt społeczności nowotarskiej przez władze miasta.
W pierwszym roku szkolnym 1988/1989 nauka realizowana była w 38 oddziałach w tym czterech zerowych. W szkole rozpoczęło pracę 80 nauczycieli i ponad 20 pracowników obsługi. Klasy podzielono na trzy grupy wiekowe: zerówki, klasy I-III, klasy IV-VIII. Młodsza grupa wiekowa przyjęła nazwę „Smerfy”, II piętro zaś nazwano „smerfowiskiem”.
W roku 1989/1990 do użytku zostaje oddana sala gimnastyczna, następuje także otwarcie Izby Pamięci Narodowej, w której zgromadzono eksponaty i pamiątki z czasów II wojny światowej, okupacji i martyrologii narodu oraz oporu zbrojnego Polaków z uwzględnieniem naszego regionu. Tu odbywają się poglądowe lekcje historii.
W następnych latach szkoła rozrasta się w błyskawicznym tempie. Przeżywa prawdziwe oblężenie. W 1991/1992 roku w szkole kształci się 1432 uczniów w 45 oddziałach, pracuje 65 nauczycieli i 29 pracowników administracji i obsługi. W tym samym roku przekazany zostaje do użytki kompleks boisk sportowych, tj. boisko do piłki nożnej, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia i rzutnia.
Mijają lata, szkoła tworzy bardzo dobre warunki rozwoju umysłowego i fizycznego, a uczniowie nie marnują czasu, rozwijają swoje talenty… Z dużym zaangażowaniem przystępują do udziału w konkursach przedmiotowych i sportowych: piłce koszykowej, siatkowej, unihokeju, hokeju. Zawsze wymaga to wielomiesięcznej żmudnej pracy i treningów. Cieszy, szczególnie wtedy, gdy osiągnięcia można zmierzyć zajęciem 1,2,3 miejsca lub wyróżnieniem.
Nowy rok szkolny 1999/2000 przynosi duże zmiany. Następuje podział budynku na Szkołę Podstawową nr 11 i Gimnazjum nr 2. Szóstoklasiści po raz pierwszy odchodzą do gimnazjum… za szklaną ścianę.
Od 2004 roku szkołę na zewnątrz reprezentuje mgr Robert Furca – dyrektor, pedagog i trener drużyny hokejowej.
Szkoła może poszczycić się wieloma sukcesami. Zdobyliśmy mnóstwo nagród w olimpiadach, konkursach międzyszkolnych i szkolnych. W szkole istnieją koła zainteresowań, kluby i sekcje, w których dzieci poprawiają swoją sprawność fizyczną, otwarta jest świetlica, prężnie działa Samorząd Uczniowski, chór szkolny, Koło PCK i Klub Wiewiórka. Ukazuje się także gazetka szkolna „Między nami” dla klas starszych i „Między nami Smerfami” dla młodszych. Ważną funkcję w życiu szkoły pełni również biblioteka, przy której istnieje Koło Przyjaciół Książki. Uczniowie zawsze chętnie i aktywnie biorą udział w różnych akcjach, np.: „Góra grosza”, „Akcja Misia Ratownika”, „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Radosny Uśmiech - Radosna Przyszłość”, „Sprzątanie świata”, konkurs na najpiękniejszą salę i w wielu innych.

Jaki cel przyświeca naszej pracy? Stawiamy na naukę oraz rozwój zainteresowań.

Dyrektorzy

Funkcje dyrektorów pełnili kolejno:

• mgr Antoni Mendyka (1988-1991)
• mgr Ewa Wolska (1991-1996)
• mgr Karol Skrzypiec (1996-1999)
• mgr Maria Zborek (1999-2004)
• mgr Robert Furca obecnie

Funkcje wicedyrektorów w latach 1988-2008 pełnili:

• mgr Joanna Chapska
• mgr Alina Jarosz
• mgr Ewa Wolska
• mgr Ewa Gąsior
• mgr Karol Skrzypiec
• mgr Ewa Lewicka
• mgr Hanna Bednarczyk
• mgr Lidia Studencka
• mgr Beata Boryńska – Wolska
• mgr Grażyna Sadowy (2004-2008)
• mgr Katarzyna Grzybek obecnie.

Nadanie imienia

10 i 11 maja 1991 roku odbyły się uroczystości poświęcenia Sztandaru Szkoły oraz nadania placówce imienia Żołnierzy Armii Krajowej. Od tego czasu nauka historii o okupowanej Polsce oraz o AK jest swoistym oddaniem hołdu patronowi szkoły. Liczne uroczystości i apele organizowane z różnych okazji odbywają się z udziałem honorowych gości byłych żołnierzy AK, którzy zawsze chętnie opowiadają o losach walczących o wolność Polaków.
W roku 2006 minęła 15 rocznica nadania naszej szkole imienia. Z tej okazji dokonano uroczystego poświęcenia pamiątkowej ściany z imieniem szkoły oraz Znakiem Polski Walczącej - symbolem w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P oznacza Polskę, a ramiona literę W – walkę lub "kotwicę" – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości.
Kultywowaniu patriotycznej tradycji i pogłębianiu wiedzy służą uroczyste obchody rocznic nadania szkole imienia, organizowane w ramach koła historycznego spotkania z byłymi żołnierzami AK oraz okolicznościowe imprezy plenerowe, jak Piknik Edukacyjno-Historyczny zorganizowany w maju 2008 roku na terenie szkoły, we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym, Oddział w Nowym Targu i Grupą Rekonstrukcji Historycznych "Podhale w ogniu".

Hokejowe tradycje

W 1989 roku nasza szkoła włączyła się w czynne kultywowanie nowotarskiej tradycji hokejowej, tworząc pierwszy oddział klasy sportowej o profilu hokeja na lodzie. Od tej pory „Jedenastka”, pamiętając o dawnej świetności „Szarotek” i jej zasług dla miasta, stworzyła własną szkolną tradycję prowadzenia klas sportowych. Chłopcy trenując w MMKS Nowy Targ uczą się nie tylko gry zespołowej, sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim kształtują silną osobowość, hart ducha, wzmacniają poczucie własnej wartości. Intensywne treningi, rozgrywki, sparingi zaowocowały licznymi zwycięstwami naszych hokeistów w rozgrywających się na terenie kraju i za granicą meczach, przynosząc dumę szkole i miastu.

r/

Zdjęcia pochodzą z archiwum szkoły.

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.10.2008 09:38