W Nowym Targu pojawią się pyłomierze do pomiaru jakości powietrza?

NOWY TARG. "Monitoring powietrza dostarcza informacji na temat czystości i jakości powietrza, natomiast nie rozwiązuje problemu jego zanieczyszczania - tłumaczy Grzegorz Watycha. I dodaje, że potrzebna jest "zmiana złych nawyków i mentalności mieszkańców".
Przypomnijmy, że Polski Alarm Smogowy przygotował raport, z którego wynika iż Nowy Targ znalazł się wśród miast z najgorszym powietrzem w Polsce.

Jeszcze przed jego publikacją, radny Lesław Mikołajski zwrócił się z prośbą do burmistrza o "instalację monitoringu skażenia atmosfery wywołanego spalaniem niskiej jakości węgla, drewna, śmieci w obrębie tzw. starego miasta."

- Stan zanieczyszczenia atmosfery staje się alarmujący. Uważam, że powinniśmy informować mieszkańców o stężeniu pyłu w atmosferze, ostrzegać o skutkach takiego stanu rzeczy dla zdrowia i być może - wzorem Krakowa - apelować o stosowanie maseczek ochronnych - mówił.

Pytał, ile kontroli posesji pod katem prawidłowego działania kotłowni przeprowadziły w tym sezonie grzewczym służby miejskie podległe burmistrzowi. - W poprzednich latach zajmowała się tym Straż Miejska i było to kilkaset systemowych kontroli rocznie. SM została zlikwidowana i brak prewencyjnego nadzoru widać gołym okiem - zawyrokował.

W odpowiedzi, burmistrz napisał, że "prowadzenie państwowego monitoringu w zakresie zagrożeń dla środowiska obejmującego wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomu substancji lub energii występujących w środowisku jak również badań referencyjnych i porównawczych należy do Inspekcji Ochrony Środowiska".

Dodał, iż obecnie na terenie Nowego Targu nie jest prowadzony ciągły monitoring powietrza atmosferycznego, bowiem "brak jest stałej lokalnej stacji pomiarowej do badania jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta".

Burmistrz wymienia prowadzone kampanie informacyjno-edukacyjne, akcje społeczne, programy realizowane przez NTvK, swój apel do mieszkańców publikowany na stronie internetowej Urzędu (www.nowytarg.pl/wazne.php?w_id=1690). Przypomina, że o prognozowanej jakości powietrza atmosferycznego dla Nowego Targu na najbliższe dwa dni informuje podstrona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pod adresem www.malopolska.pl/powietrze. Informacje z tej strony są również umieszczane na stronie głównej Miasta w kolumnie z prawej strony, gdzie jakość powietrza jest oznakowana odpowiednimi kolorami (dobra – kolor zielony, dostateczna – kolor żółty, zła – kolor czerwony).

"Należy tutaj zaznaczyć, że monitoring powietrza dostarcza informacji na temat czystości i jakości powietrza, natomiast nie rozwiązuje problemu jego zanieczyszczania. Dlatego potrzebna jest współpraca wielu instytucji odpowiedzialnych i upoważnionych do działania w tym zakresie, do których również angażuje się nasz samorząd. Mając na względzie poprawę stanu jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta Nowy Targ oraz Pana prośbę w imieniu mieszkańców miasta, wystąpię do Prezesa Krakowskiego Alarmu Smogowego z prośbą o możliwość czasowej instalacji przenośnych pyłomierzy do pomiaru jakości powietrza na terenie Naszego Miasta - obiecuje Grzegorz Watycha w pisemnej odpowiedzi skierowanej do radnego.

I dodaje: "sprawa dbałości o jakość środowiska i czystość powietrza jest problemem ogólnospołecznym, a jego rozwiązanie będzie możliwe zarówno poprzez działania instytucjonalne, ale szczególnie poprzez działania uświadamiająco-edukacyjne mieszkańców prowadzące do zmiany złych nawyków i mentalności, w konsekwencji czego zostaną wyeliminowane praktyki szkodzące środowisku oraz zdrowiu i życiu mieszkańców".

Odnosząc się do kwestii kontroli posesji, napisał: "funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili 56 kontroli interwencyjnych w zakresie obejmującym spalanie odpadów i z pewnością nie było to „kilkaset systemowych kontroli rocznie”, nie wspominając już o ich skuteczności. W 2014 roku pracownicy ówczesnego Referatu ds. Ochrony Środowiska przeprowadzili w zakresie samej ochrony powietrza 3 kontrole. W 2015 roku do dnia 30 listopada 2015 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili 33 kontrole w ww. zakresie. Natomiast bez udziału Straży Miejskiej pracownicy Referatu ds. Ochrony Środowiska przeprowadzili w tym zakresie 2 kontrole (2015 rok). Od września 2015 roku od kiedy funkcjonuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pracownicy tego Wydziału przeprowadzili 8 kontroli interwencyjnych w zakresie ochrony powietrza."

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 17.01.2016 20:25