Małopolskę odwiedziła rekordowa liczba turystów

13,9 miliona turystów odwiedziło Małopolskę w 2015 roku. To dane z najnowszego raportu z badania ruchu turystycznego w województwie małopolskim. Liczba turystów wzrosła o 6,2%, a ich wydatki w naszym regionie były większe aż o 18,7%. Największą popularnością cieszą się niezmiennie Kraków, Zakopane i Wieliczka.
- To bardzo dobre wiadomości dla Małopolski. Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów, a to oznacza, że Małopolska jest ciągle bardzo popularnym miejscem odwiedzin, zarówno wśród osób z Polski, jak i z zagranicy - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa podczas konferencji prasowej w punkcie informacyjnym InfoKraków działającym w ramach programu MSIT przy ul. Powiśle.

Wśród osób, które przyjechały w 2015 roku do Małopolski, około 2,9 miliona to turyści z zagranicy. Szacowane wydatki wszystkich odwiedzających region w 2015 roku wyniosły ponad 13,2 miliarda zł, co oznacza wzrost aż o 18,7% w porównaniu do 2014 roku.

- Nie tylko przyjechało do nas więcej turystów, ale zostawili u nas o wiele więcej pieniędzy - mówił Leszek Zegzda. - Jesteśmy bezkonkurencyjni jeśli chodzi o miejsca turystyczne w Polsce, ale najwyższy czas, aby mówić o tym również w kategoriach biznesowych. Turystyka to potężny biznes, o który trzeba dbać i któremu warto stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju - dodał Zegzda.

Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw: małopolskiego (24,2%), śląskiego (15,9%) mazowieckiego (12,8%) oraz podkarpackiego (6,5%) W 2015 roku Małopolskę odwiedzili również turyści z 53 państw. Najwięcej przyjechało mieszkańców Wielkiej Brytanii (20,3%) i Niemiec (16,3%). Na dalszych miejscach znaleźli się turyści z Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych (od 4,5% do 6,1%).

Badania wskazują, że wśród turystów nieznacznie przeważają kobiety. Odwiedzający Małopolskę to najczęściej osoby pomiędzy 26 a 45 rokiem życia (ponad 50%). Średnio 20% osób, które przyjechały do Małopolski w 2015 roku, miało nie więcej niż 25 lat. Ponad połowa gości (pobyty bez noclegu) i turystów (pobyty dłuższe) posiada wykształcenie wyższe, najczęściej są to osoby z miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. Około 2/3 z nich to osoby aktywne zawodowo, a co szósty odwiedzający to osoba ucząca się. Polskie pochodzenie posiada 37% odwiedzających spoza Polski, a 41% z nich ma rodzinę w Polsce.

Najczęściej wskazywane cele wizyty w województwie małopolskim to wypoczynek, turystyka aktywna oraz zwiedzanie zabytków. Turyści z zagranicy zdecydowanie wolą zwiedzać, natomiast turystykę aktywną chętniej wybierają Polacy. Ważnym celem przyjazdów obu grup odwiedzających jest także wizyta u rodziny lub znajomych. W roku 2015 widać bardzo duży wzrost zainteresowania turystyką religijną wśród gości krajowych.

Osoby odwiedzające Małopolskę za największą jej atrakcje uznają niezmiennie Kraków, a w drugiej kolejności: Zakopane oraz Wieliczkę. W czołówce znajdują się też Wadowice (Dom Jana Pawła II) oraz Oświęcim (Muzeum Auschwitz-Birkenau). Rośnie także popularność aktywnego wypoczynku w górach. Za największe atuty regionu odwiedzający uznają przyrodę (piękne widoki, klimat, góry), bogatą i unikatową architekturę, zabytki, a także różnorodność atrakcji.

Wyniki badań pokazują także bardzo wysoki poziom zadowolenia gości i turystów z pobytu w województwie małopolskim. Wysoki i bardzo wysoki poziom zadowolenia wyraziło niemal 90% odwiedzających. Średnia ocena satysfakcji z pobytu jest wysoka i przekracza poziom 4,3 pkt (w skali od 1 do 5 pkt) we wszystkich kategoriach odwiedzających. O zadowoleniu z oferty turystycznej województwa małopolskiego świadczy również fakt, że 99% odwiedzających chętnie poleci wizytę w Małopolsce swojej rodzinie i znajomym, a 97% chciałoby ponownie odwiedzić Małopolskę w celach turystycznych.

Źródło: Województwo Małopolskie

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.01.2016 11:58