Nowa sztuka Orawskiej Grupy Teatralnej "Myśli Piotra Borowego" (zdjęcia)

LIPNICA WIELKA. Piotr Borowy nazywany jest Apostołem Orawy. To on jest bohaterem nowego spektaklu-dramatu przygotowanego przez Orawską Grupę Teatralną.
Piotr Borowy żył na przełomie XIX i XX wieku. Zasłynął jako działacz ludowy i niepodległościowy. Był członkiem polskiej delegacji na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. oraz reprezentacji wysłanej do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona w sprawie przyłączenia Orawy i Spisza do Polski.

Napisał kilka książek, m.in. Mowy, Rozmyślania człowieka o sprawach Boskich, Złote myśli. Zajmował się problematyką polskości Orawy i Spisza. Pochowany został na cmentarzu w Lipnicy Wielkiej. Prezydent RP Ignacy Mościcki odznaczył Piotra Borowego Orderem Odrodzenia Polski. Ksiądz infułat Ferdynand Machay starał się o beatyfikację Piotra Borowego.

W przygotowaniu sztuki "Myśli Piotra Borowego" pomogło Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.

Scenariusz i reżyseria Robert Kowalczyk. Występują: Bronisław Bandyk, Franciszek i Michał Janowiak, Karolina Kowalczyk, Eugeniusz Lichosyt, Ewa Magiera, Franciszek Pindziak, Patryk Rudnicki, Jan Świdroń, Eugeniusz Węgrzyn
oraz Kapela i Zespół Regionalny Zespołu Ziemia Orawska.

opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.02.2016 21:48