Gwara i zwyczaje pojawią się na lekcjach w podhalańskich szkołach. "Edukacja regionalna drogą kształcenia ku wartościom"

W Bukowiańskim Domu Ludowym zorganizowana została konferencja naukowa poświęcona edukacji regionalnej, która ma podtrzymywać wartości wśród młodych mieszkańców Podhala. Stąd pomysł, by dom rodzinny nie był jedynym miejscem, gdzie kultywuje się gwarę i tradycję. Kolejnym miejscem byłaby szkoła.
- Wychowanie regionalne to nie tylko taniec i śpiew - jakby się wydawało niektórym. Te wartości są w środku całego przekazu kulturowego. Możemy dopatrzeć się tutaj wartości patriotycznych, religijnych, znajomości historii, geografii oraz przyrody. Stąd nasza propozycja żeby o tych rzeczach oficjalnie można było mówić w szkołach. Mamy nauczycieli, przygotowaliśmy też podstawy programowe - mówi Andrzej Skupień, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.

W gminie Bukowina Tatrzańska, podobnie jak w innych rejonach Podhala tradycja jest żywa. Widać to po strojach, które nie są zakładane "pod publikę". To odświętne ubranie, nie przebranie. Również gwara jest naturalnym sposobem porozumiewania się, a różnice jakie występują w poszczególnych wioskach - są dowodem na to, że język jest żywy.

Innym przykładem dbałości o tradycje jest działająca od lat w Bukowinie Tatrzańskiej Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej. Innym ośrodkiem oferującym edukację regionalną jest zakopiańskie Muzeum Tatrzańskiego (mówiła o tym Anna Wende-Surmiak). Z kolei Maria i Piotr Kohut pokazali, że dobrym przykładem edukacji regionalnej opartej na tradycji jest Centrum Pasterskie w Koniakowie.

Podczas konferencji mówiono też m. in. o edukacji regionalnej na Podtatrzu w zarysie historycznym (dr hab. Anna Mlekodaj Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu), problemach edukacji regionalnej (dr hab. Monika Golonka Czajkowska Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego),

Podczas spotkanie nie zabrakło prezentacji młodych laureatów konkursów regionalnych: Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Skupnia Florka w Białym Dunajcu oraz Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobilskiej w Białce Tatrzańskiej - Julii Majerczyk, Pawła Głoda, Pauliny Martinczak, Gabrieli Rusnak i Zofii Wojtas. W programie znalazł się też występ zespołu regionalnego "Mali Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.04.2016 18:04