Matki deklarują, że samotnie wychowują swoje dzieci, ale tak nie jest

W Zakopanem spada liczba urodzeń, a prawie połowa młodych ludzi żyje w konkubinacie. Takimi danymi są zaniepokojeni radni z Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta w Zakopanem.
Raport prezentujący strukturę potrzeb socjalnych zakopiańskiego społeczeństwa został zaprezentowany w trakcie dyskusji nad planem pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na najbliższe lata.

- Rozmawiałem ostatnio z taką młodą dziewczyną. Pytałem dlaczego nie pobiera się z chłopakiem, jak ma dziecko – mówił w trakcie posiedzenia Komisji jej przewodniczący Józef Figiel (na zdjęciu). - Pytałem się jej, czy stoi coś na przeszkodzie. Odpowiedziała, że nie, ale jednocześnie dała do zrozumienia, że nie będzie wtedy mogła korzystać z pomocy ośrodka pomocy społecznej. Figuruje w wykazie, jako samotna matka i bardzo jej z tym dobrze, bo może brać zasiłek, stwierdziła.

Według radnego Figla, takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, a jak sam twierdzi, zna co najmniej kilka takich przykładów.

W 2015 roku na różnego rodzaju zasiłki, również przyznawane matkom samotnie wychowującym dzieci, zakopiański MOPS przeznaczył ponad 6 milionów złotych. Jak się okazuje, wiele matek, które korzystają z pomocy finansowej ośrodka deklaruje, że samotnie wychowuje swojej dzieci, podczas gdy tak naprawdę żyją z ojcami dzieci w długoletnich konkubinatach.

- Zawarcie związku małżeńskiego nie pozwoliłoby im na korzystanie w tak dużym zakresie z usług ośrodka – mówi Józef Figiel, przewodniczący Komisji Rodziny i Spraw Społecznych. Niestety ośrodek nie ma obecnie żadnych narzędzi, aby zweryfikować dane podawane przez matki.

Józef Słowik

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 02.05.2016 16:22