Podhalańska premiera filmu dokumentalnego "Tischner - życie w opowieściach"

W Łopusznej, w Domu Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, odbyła się podhalańska premiera filmu "Tischner - życie w opowieściach", autorstwa Artura "Barona" Więcka i Witolda Beresia.
Okazją do spotkania i prezentacji filmu dokumentalnego o zmarłym w 2000 roku księdzu filozofie z Łopusznej, były V Wypominki Tischnerowskie. Do Łopusznej przyjechali "mędrole" z tischnerowskiej "Historia filozofii pod góralsku", przedstawiciele krakowskich środowisk intelektualnych, jego krewni, duchowni, oraz zakochani w nim górale, z Łopusznej i szerokiego Podhala.

"Wypominki" tradycyjnie rozpoczęły się na cmentarzu, złożeniem kwiatów i wiązanek na grobie prof. Józefa Tischnera. Następnie, w Domu Pamięci, czyli popularnej "Tischnerówce" odbyła się podhalańska premiera filmu dokumentalnego "Tischner - życie w opowieściach". Premiera niezwykła, bo w Łopusznej zaprezentowano pełną, nieokrojoną, autorską wersję dwuipółgodzinnego filmu.

Jeszcze przed projekcją, o filmie, jego powstawaniu i planach dystrybucji opowiedział widzom redaktor miesięcznika Znak, Wojciech Bonowicz. Obecni byli reżyser Artur Baron Więcek i producent Witold Bereś. Gościom przygrywała rodzinna kapela góralska Janusza Pilnego.

Film jest opowieścią o całym życiu Józefa Tischnera - sięgającą dzieciństwa spędzonego na Podhalu, prowadzącą przez lata młodzieńcze, okres seminaryjny i pracę duszpasterską. O Tischnerze opowiada rodzina, zebrana przy kominku w jego bacówce w Łopusznej, mówią o nim jego bliscy znajomi, koledzy i koleżanki, duchowni, intelektualiści.

Co jakiś czas na ekranie pojawia się ks. prof. Józef Tischner. Mówi wiele o sobie - mówi o swoim stosunku do kościoła i świata. - Najpierw jestem filozofem, a potem księdzem - podkreśla.

Autorzy na wyrost mówili, że może być za długi i znudzić widza. Ale to nieprawda. - Gdy skończył się film, miałam wewnętrzny niedosyt, stało się to tak szybko - mówił Janina Zachwieja „Buliś” ze Szczawnicy, żona nieżyjącego już bohatera książki Jegomościa Józefa - "Historii filozofii po góralsku".

W grudniu w sklepach film ukaże się na DVD. Towarzyszyć mu będzie książka ze wszystkimi wypowiedziami, także tymi, których zabrakło w filmie. Jak zapewniają producenci, każda złotówka od sprzedaży będzie przeznaczona dla Hospicjum dla Dzieci Niepełnosprawnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Stowarzyszenie "Drogami Tischnera", prowadzone przez jego brata Kazimierza.

z/ r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.11.2008 11:32