Nowotarskie lody już na Liście Produktów Tradycyjnych

NOWY TARG. Tradycyjne, nowotarskie lody zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej burmistrz Marek Fryźlewicz w towarzystwie szefa promocji Marcina Jagły i przedstawicieli nowotarskich rodzin - producentów lodów.
Nowotarskie lody, od lat niezmiennie kojarzone z Nowym Targiem, produkują rodziny Żarneckich, Lubieńskich i Jarkiewiczów. To na ich wniosek burmistrz Fryźlewicz wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa o wpisanie tych wyrobów na Listę Produktów Tradycyjnych. Wpis, który nastąpił 3 listopada, poprzedziła wielomiesięczna procedura. Sam wpis na listę ma przede wszystkim znaczenie promocyjne i prestiżowe.

Nowotarskie lody słyną z wyjątkowego smaku. To z kolei wynik tajemniczego przepisu, ale przede wszystkim korzystania przez producentów wyłącznie z naturalnych produktów. - Stabilizatorów, polepszaczy, żadnej chemii nie ma do dziś - mówi pani Żarnecka. Nowotarskie lody, z tego właśnie powodu szybko się topią, nie wytrzymują, jak inne, długiego leżakowania w lodówce - dlatego zawszą są smaczne i świeże.

Tradycyjne smaki to: truskawkowy, śmietankowy, borówkowy i kawowy. Nowotarskie lody wytarzane są w stolicy Podhala od 50 lat.

Obecnie na liście znajdują się 33 produkty z województwa małopolskiego.

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.11.2008 16:23