Przedstawiciel Zakopanego w grupie roboczej ds. ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Przedstawicielem samorządu miasta Zakopane uczestniczącym w pracach grupy roboczej mającej wypracować zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy został Andrzej Jasiński – zastępca przewodniczącego Rady Miasta Zakopane.
Grupę powołała Elżbieta Bojanowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po spotkaniu z przedstawicielami Rady Miasta Zakopane, które odbyło się w Ministerstwie w dniu 7 marca 2016r. Planowany termin pierwszego spotkania to 7 lipca 2016r.

Przypomnijmy, że zakopiańscy radni jako jedyni w Polsce dziewięć razy odrzucali wymagany ustawą projekt uchwały w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta Zakopanego na lata 2014 - 2016. Tę decyzję argumentowali niezgodnością zapisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z Konstytucją oraz możliwą szkodliwą działalnością zespołów interdyscyplinarnych wymierzoną przeciwko rodzinie.

Radni powoływali się na artykuł 47. Konstytucji RP, który gwarantuje prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym oraz na artykuł 48. Konstytucji, który z kolei daje prawo rodzicom do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

W opinii Rady Miasta Zakopane do społecznie niedopuszczalnych działań, które wprowadzać miała uchwała, zaliczone zostały przede wszystkim: nadmierne ingerowanie w życie i prywatność rodziny, prawo do zabierania dzieci bez wyroku sądu, prawo do zbierania i gromadzenia danych wrażliwych przez zespół interdyscyplinarny.

W związku z pismami, które wpłynęły do Rady Miasta Zakopane od Rzecznika Praw Obywatelskich i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Bojanowskiej w sprawie niepowołania zespołów interdyscyplinarnych w Gminie Miasto Zakopane, przedstawiciele Rady Miasta wraz z Przewodniczącym Grzegorzem Jóźkiewiczem oraz Wicestarostą Jerzym Zacharko udali się w dniu 7 marca 2016 r. do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wyjaśnili wówczas, że negatywne decyzje Rady Miasta Zakopane w sprawie powołania zespołu interdyscyplinarnego podejmowane były wielokrotnie i radni czynili to zgodnie z własnym sumieniem kierując się Konstytucją RP. Ich obawy podzieliła Elżbieta Bojanowska deklarując powołanie zespołu mającego na celu opracowanie zmian ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, bądź też całkowite wycofanie jej z obiegu prawnego. Jednocześnie zaprosiła także przedstawiciela Rady do pracy w tym zespole.

UM Zakopane

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.07.2016 22:35