Porozumienie podpisane. Nowy Targ i Szaflary chcą ogrzewać się wodami termalnymi

Nowy Targ i gmina Szaflary podpisały umowę o współpracy z Geotermią Podhalańską. Podłączenie do sieci geotermalnej pozwoli zadbać o czystość powietrza. Sygnatariuszem porozumienia ma być też Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu, które zasila w ciepło bloki.
W uroczystości podpisania porozumienia wzięli udział przedstawiciele władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz posłanka PiS Annna Paluch. Władze Nowego Targu reprezentował burmistrz Grzegorz Watycha, a Szaflar wójt Rafał Szkaradziński. Obecny był prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok.



- Zadaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i jego misją jest wspieranie wszystkich działań, aby uzyskać, jak najlepsze standardy jakości powietrza, a to jest kwestia podstawowa – mówiła tuż przed podpisaniem umowy posłanka Anna Paluch. – Obecny zarząd Funduszu Ochrony Środowiska jest otwarty na działania samorządów lokalnych i ich potrzeby.




Celem porozumienia jest realizacji wspólnego projektu, dzięki któremu do Szaflar i Nowego Targu mogłaby popłynąć woda geotermalna z kolejnego odwiertu, który ma powstać w rejonie Bańskiej Niżnej. Dzięki porozumieniu zostanie założona spółka, w której udziały obejmą: gmina Szaflary, PEC Geotermia Podhalańska S.A. i MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. Firma owa będzie się nazywała Geotermia Nowotarska Sp. z o.o. Odwiert w 100% ma zostać sfinansowany ze środków NFOŚ.



- Geotermia, jako źródło energii jest źródłem najczystszym, bezemisyjnym i bezodpadowym. Nie ma lepszego odnawialnego źródła energii – mówił Artur Michalski, prezes NFOŚiGW. - Byliśmy zdziwieni, jak zostaliśmy powołani na swoje stanowiska, że poprzedni zarząd Narodowego Funduszu nie był zainteresowany rozwijaniem źródeł geotermalnych, a wręcz te pomysły były sekowane. Projekt rozwoju sieci nie zyskał własnego miejsca.
- Warto zaznaczyć, że właśnie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii nastąpi znaczna poprawa stanu środowiska naturalnego, zostanie bowiem ograniczona niska emisja w tym rejonie. Tymczasem to właśnie ten problem, skutkował negatywnymi ocenami, tego regionu Polski, który jest przecież nastawiony na turystykę – twierdzili zgodnie włodarze Nowego Targu Szaflar.

- Dzięki tej umowie otwieramy furtkę podłączenia geotermii do Nowego Targu – mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu. - Od wielu lat mówiło się o tym, żeby miasto korzystało z tego dobra natury, którego złoża znajdują się kilka kilometrów od Nowego Targu. Dlatego udział miasta, które posiada swoją sieć ciepłowniczą i kotłownie, jest dość dużym akcentem, że chcemy zmienić to źródło ciepła. Bo stan powietrza w Nowym Targu, jaki jest każdy wie i dlatego dla naszego zdrowia i przyszłych pokoleń jesteśmy zobowiązani, żeby podejmować takie kroki, żeby zlikwidować smog, który zalega nad miastem przez długie miesiące.

Burmistrz Watycha nie ukrywał, ze przeciwnicy podłączenia do geotermii przekonują, iż wraz z podłączeniem do sieci wzrosną ceny za ogrzewanie mieszkań. On sam jest przekonany, że niekoniecznie tak musi być.

Tekst i fot. Józef Słowik

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.10.2016 14:10