Kościelisko: zamiast koksu i węgla - ekogroszek albo biomasa

W 58 domach gminy Kościelisko zostaną wymienione stare kotły CO, na te bardziej ekologiczne, 5 generacji, czyli opalane ekogroszkiem.
Projekt będzie realizowany wspólnie z graniczącą z Kościeliskiem gminą Czarny Dunajec. Na dotacje tzw. kopciuchów w Kościelisku mogą liczyć właściciel budynków jednorodzinnych.

Dodatkowo już samodzielnie Kościelisko złożyło wniosek o dofinansowanie z ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, na refundacje zakupu pieców c.o. na opalanie biomasą.

W tym wypadku z programu ma skorzystać 200 gospodarstw. Na razie opracowanie niezbędnej dokumentacji będzie kosztowało urząd 15 tys. złotych. Jeżeli uda się uzyskać akceptacje władz województwa realizacja projektu w Kościelisku ma rozpocząć się już w 2017 roku i potrwa co najmniej trzy lata.

Coraz więcej mieszkańców zainteresowanych Kościeliska zainteresowanych jest też do podłączenia do Geotermii Podhalańskiej. Do tej pory chęć przyłączenia do sieci geotermalnej w specjalnych ankietach wyraziło już 529 właścicieli budynków. Do gminy trafiają jednak cały czas kolejne akcesy dotyczące podłączenia do Geotermii Podhalańskiej.

js/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 02.12.2016 12:27