Forum zdominował smog

Czyste powietrze i możliwości pozyskania pieniędzy dla biznesu na start oraz rozwój własnej działalności, były głównymi tematami XVIII Tatrzańskiego Forum Gospodarczego.
W zakopiańskim Grand Hotel Stamary zebrali się przedsiębiorcy, prezesi, dyrektorzy, menadżerowie i osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy.

W pierwszej części prelegenci zajęli się problemami wynikającymi z zanieczyszczenia powietrza. Mówili o tym, w jaki sposób smog zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców Podhala.

Okazuje się, że Małopolska jest najbardziej zanieczyszczonym regionem w całej Unii Europejskiej. Wśród 50 miast w Europie, gdzie powietrze ma najgorszy stan, 33 znajduje się w Polsce. Zakopane, które chce uchodzić za kurort też jest na tej liście. W ciągu lat 2010-1015 alarm smogowy musiałby być tutaj ogłoszony 234 razy, podczas w tym samym okresie w francuskim Chamonix tylko 4 razy.

O sytuacji związanej z zanieczyszczeniem powietrza na Podhalu mówił zebranym Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

75 % zanieczyszczeń pyłowych pochodzi w powiecie tatrzańskim z niskiej emisji, czyli kominów. Reszta to spaliny samochodowe. Jak się okazuje, najbardziej trują piece, ale nie te opalane węglem, ale drewnem.

- To jest jeden z mitów, że drewno jest opałem ekologicznym. Okazuje się całkiem inaczej. Jeśli jest spalany w nieodpowiednich kotłach, znajduje się na pierwszym miejscu wśród najbardziej trujących atmosferę – mówi Marek Józefiak. - Czystsze powietrze przysporzy nie tylko zdrowia mieszkańcom Zakopanego, ale również spowoduje wzrost renomy i zyskanie jeszcze większej popularności, bo na razie żadna z podobnych miejscowości nie zajmuje się tak mocno działaniami proekologicznymi, jak Zakopane. Programy proekologiczne pobudzą też rynek budowlany, kiedy np. dojdzie do ocieplania budynków.

Mieszkańcy Zakopanego, którzy pojawili się na forum, przekonywali do tego, że dotacje na wymianę kotłów na te opalane gazem, czy olejem opałowym nic dadzą. Powód jest jeden: koszty zakupu tych źródeł ciepła jest bardzo drogi.
- Wielu ludzi, ze względu na cenę, zdecydowało się właśnie z powrotem wymienić piec opalany olejem, na ten nieekologiczny na węgiel – mówił Jarosław Jastrzębski z Zakopanego. – Tutaj przede wszystkim przemawia rachunek ekonomiczny. Kilka lat temu cena oleju opałowego była o wiele niższa i zakopiańczycy wymieniali piece właśnie na olejowe. Dzisiaj dla mieszkańców nie jest sztuką wymienić piec, ale później mieć na zakup ekologicznego opału.
Z takim stanowiskiem zakopiańczyka zgodził się Marek Józefiak. Według niego, geotermia czy gaz nie powinny być opodatkowane na poziomie 23%, ale o wiele mniej. W innych krajach, jak chociażby w Niemczech, to zaledwie 7 %. Dodatkowym problemem jest spalanie najgorszego gatunku węgla w piecach.

W trakcie forum wiele mówiono też o nowym pomyśle na ekologiczną certyfikację obiektów hotelarskich, modzie na “eko” w turystyce.

Organizatorem XVIII Tatrzańskiego Forum Gospodarczego była Tatrzańskie Izba Gospodarcza.

Tekst i fot. Józef Słowik

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 07.12.2016 10:10