
„Odkryj tajemnicę słyszenia” - na czym polega ubytek słuchu? (artykuł sponsorowany)
Głos może wzruszać do głębi, wyrażając myśli, emocje i uczucia. Każde wymówione słowo składa się z dźwięków i tonów, dzięki którym możemy rozumieć innych, przyjaźnić się z nimi, kochać ich.
Słyszeć znaczy uczestniczyć
Słyszenie i rozumienie to podstawa nawiązywania kontaktów z otaczającym nas światem. Dzięki nim możemy komunikować się i współpracować z innymi ludźmi, a także zdobywać informacje i czerpać radość z życia. Zmysł słuchu często uważa się za rzecz oczywistą, zaś jego stopniowe pogarszanie się może wpłynąć na zdolność do aktywnego życia.
Jak funkcjonuje ucho
Gdy dźwięk dociera do ucha zewnętrznego, wprawia w drgania błonę bębenkową. Następnie jest przenoszony przez trzy małe kosteczki z ucha środkowego do ucha wewnętrznego. W uchu wewnętrznym znajduje się spiralna struktura mająca kształt zwiniętej muszli ślimaka – zwana właśnie ślimakiem, wypełniona płynem i pokryta komórkami czuciowymi z mikroskopijnymi rzęskami. Dzięki wibracjom rzęski poruszają się i przekształcają fale dźwiękowe w impulsy nerwowe, które są wysyłane do mózgu. Dzięki temu słyszymy dźwięk.
Przyczyny utraty słuchu
Ucho zewnętrzne
Typowe przyczyny utraty słuchu to nadmierna ilość woszczyny i infekcje kanału słuchowego.
Ucho środkowe
Najczęstszymi przyczynami utraty słuchu w uchu środkowym są: perforacja błony bębenkowej, infekcja lub płyn w uchu środkowym.
Wiele problemów z uchem zewnętrznym i środkowym może być leczonych. Jeśli jednak leczenie okaże się nieskuteczne, pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się aparaty słuchowe.
Ubytek słuchu spowodowany stanem ucha zewnętrznego lub środkowego zwany jest przewodzeniowym ubytkiem słuchu.
Ucho wewnętrzne
Większość problemów ze słyszeniem jest spowodowana uszkodzeniem ucha wewnętrznego. Do typowych przyczyn należą: naturalny proces starzenia, ekspozycja na nadmierny hałas, stosowanie leków mających toksyczny wpływ na system słuchowy oraz urazy głowy. W zasadzie ubytek słuchu wynikający z uszkodzenia ucha wewnętrznego jest nieodwracalny, ale słyszenie można znacznie poprawić za pomocą aparatu słuchowego.
Ten typ ubytku słuchu zwany jest odbiorczym ubytkiem słuchu.
Skutki utraty słuchu
Osoba niedosłysząca musi wkładać więcej wysiłku w słyszenie i rozumienie. Konieczność stałego podejmowania wysiłku może być męcząca, a osoba dotknięta ubytkiem słuchu może z tego powodu zacząć wycofywać się z życia towarzyskiego i ograniczać kontakty z innymi.
Ubytek słuchu wpływa nie tylko na osobę nim dotkniętą, lecz także na jej bliskich. Rozmowy mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe również dla rozmówców osoby niedosłyszącej.
Badania pokazują, że osoby, które podjęły kroki przeciwdziałające ubytkowi słuchu, odczuwają zauważalną poprawę w wielu aspektach życia.
Gdy głosy stają się mniej wyraźne
Ubytek słuchu może rosnąć stopniowo i być początkowo niezauważalny. Niektóre dźwięki są nadal słyszane, podczas gdy inne stają się cichsze i trudniej je usłyszeć. Komunikacja staje się coraz trudniejsza i bardziej wyczerpująca.
Najtrudniej usłyszeć dźwięki wysokie. Ciche i wysokie głoski, takie jak „s”, „f”, „sz” i „t”, pełnią zasadniczą rolę w zdolności do wyraźnego rozumienia mowy. Właśnie dlatego osoby z ubytkiem słuchu często mówią „słyszę, ale nie rozumiem tego, co zostało powiedziane”.
Wykonaj pierwszy krok - oceń swój słuch
Czy masz wrażenie, że ludzie mamroczą?
Czy zwiększasz głośność telewizora lub radia?
Czy łatwiej rozumiesz głos mężczyzny niż glos kobiety lub dziecka?
Czy masz trudności z usłyszeniem dzwonka do drzwi lub dzwonka telefonu?
Czy, przebywając w grupie lub w zatłoczonej restauracji, masz trudności z nadążaniem za konwersacją?
Czy masz tendencję do ograniczania życia towarzyskiego dlatego, że trudno Ci usłyszeć innych i komunikować się z nimi?
Czy któraś z bliskich Ci osób powiedziała, że być może masz problem ze słyszeniem?
Jeśli Twoja odpowiedź na co najmniej jedno z powyższych pytań brzmi „tak”, porozmawiaj z protetykiem słuchu, aby kompleksowo przebadać słuch i uzyskać poradę.
Następny krok
Spotkaj się z protetykiem słuchu. Podjęcie decyzji o przebadaniu słuchu jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy jakości życia. Wykwalifikowany protetyk słuchu powie Ci, czy masz ubytek słuchu, i zaleci najlepszy sposób postępowania.
copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.12.2016 23:55