Konflikt na linii miasto - uzdrowisko

SZCZAWNICA. Burmistrz Grzegorz Niezgoda zarzuca Uzdrowisku Szczawnica zaniedbywanie obiektów i nie realizowanie głównej misji, czyli lecznictwa uzdrowiskowego. Uzdrowisko odpowiada burmistrzowi, że jego publiczne wypowiedzi nie kreują pozytywnego wizerunku Szczawnicy wśród odpoczywających i planujących przyjazd kuracjuszy.
Jeszcze przed świętami Niezgoda upublicznił na Facebook'u pismo, jakie skierował do Krzysztof Mańkowskiego, prezesa Uzdrowiska Szczawnica. Wyraża w nim zaniepokojenie faktem, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przedłużył z uzdrowiskiem kontraktu na leczenie pacjentów. Zarzuca jednak władzom spółki błędy w zarządzaniu. Wytyka pogarszanie się kondycji finansowej spółki, doprowadzanie budynków do ruiny, zaniedbania w lecznictwie uzdrowiskowym. "Nie jesteśmy w tych obserwacjach osamotnieni, co znajduje potwierdzenie w negatywnym postrzeganiu wizerunku uzdrowiska przez pacjentów" - podkreśla i proponuje spotkanie w celu omówieniu problemów i znalezieniu rozwiązań.

Pismo burmistrz nie pozostało bez odpowiedzi. W liczącej 8 stron odpowiedzi, podpisanej przez zarządy Uzdrowiska Szczawnica S.A,. Thermaleo Sp. z o.o. oraz Thermaleo Plus Sp. z o.o., czytamy m.in. że uzdrowisko nie jest w złej sytuacji finansowej, a burmistrz, w którego kompetencjach nie leży ocenianie działalności prywatnej firmy, podaje do publicznej wiadomości nierzetelne informacje, wynikające z niewiedzy albo złej woli.

"Uwagi Pana burmistrza wyrażane w środkach masowego przekazu w stosunku do Uzdrowiska Szczawnica nie kreują pozytywnego wizerunku Szczawnicy wśród odpoczywających i planujących przyjazd kuracjuszy. Ten fakt ma bezpośredni wpływ na rozwój miasta i status jego mieszkańców. Tracą na tym wszystkie spółki naszej Grupy, ale także mieszkańcy Szczawnicy, lokalni przedsiębiorcy, kuracjusze, turyści i goście. Konflikty polityczno-administracyjne nie zachęcają turystów do przyjazdu, a szkoda ponieważ w ostatnich latach rozwój Szczawnicy jest niepodważalny i jest to też nasza zasługa" - czytamy w rozesłanym do mediów oświadczeniu. "Zachowanie Pana burmistrza polegające na podważaniu konsekwentnie budowanego przez Nas wizerunku Szczawnicy jako miejsca idealnego do wypoczynku jest niezrozumiały" - dodają.

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, "Sformułowania „rozpad Uzdrowiska” i „masowe zwalnianie pracowników” są w pełni nieuzasadnione i nieuprawnione".

Uzdrowisko deklaruje gotowość współpracy z burmistrzem zakresie poprawy jakości powietrza w Szczawnicy, bo "utrata statusu gminy uzdrowiskowej we względu na opieszałość władz gminy w rozwiązywaniu problemów zanieczyszczania powietrza w Szczawnicy spowoduje, że żadne sanatorium w gminie nie będzie mogło kontraktować świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego z Narodowym Funduszem Zdrowia".

"Zarządy Spółek Uzdrowisko Szczawnica, Thermaleo, Thermaleo Plus oraz Właściciele stwierdzamy, że zawsze jesteśmy zainteresowani współpracą z Panem burmistrzem miasta i gminy Szczawnica przy poszanowaniu kompetencji należnych każdej ze stron. Współpraca ta ma polegać na konkretnych działaniach, a nie PR–ych wybiegach mających zjednać sobie kapitał wyborczy" - czytamy na koniec.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 02.01.2017 14:16