Nowy Targ ogrzewany geotermalnie? Przeszkodą nie jest ani technologia, ani cena

NOWY TARG. Zgodnie z zapowiedzią, nowotarscy radni skorzystali z zaproszenia prezesa Wojciecha Ignacoka i pojechali z wizytą do siedziby spółki Geotermia Podhalańska w Bańskiej Niżnej. Wyjazdowe posiedzenie członków wszystkich komisji RM obejmowało także zwiedzanie ciepłowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Kilka tygodni temu, goszcząc na sesji Rady Miasta Nowego Targu, Wojciech Ignacok opowiadał o spółce i jej planach. Powiedział wprost, że interesuje go "odbiorca zbiorowy", czyli osiedla wielomieszkaniowe. Drugie niepokojące stwierdzenie dotyczyło tzw. starego miasta. Prezes Geotermii Podhalańskiej oświadczył, że tam "gdzie położona została instalacja gazowa - geotermia nie wejdzie". Zważywszy, że sieć gazowa obejmuje sporo ulic w Nowym Targu (ludzie nie korzystają z tego źródła przede wszystkim ze względów finansowych) - wizja poradzenia sobie z dramatycznie zanieczyszczonym powietrzem - stawała się coraz bledsza.

Podczas sesji zabrakło głosu prezesa MPEC, który uspokaja, że miejska spółka poradzi sobie z tymi problemami.

Podczas spotkania w siedzibie Geotermii Podhalańskiej kolejny raz zaprezentowano radnym zasady funkcjonowania sieci geotermalnej. Prezes Ignacok tłumaczył radnym i burmistrzom jak nowa spółka zawiązana przez samorządy Nowego Targu i Szaflar oraz spółki MPEC i GP mogłaby doprowadzić do ogrzewania wodami geotermalnymi zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych.

Owa spółka o nazwie Geotermia Nowotarska zajmować się ma dystrybucją ciepła na terenie gminy Szaflary i doprowadzeniem go do Nowego Targu. Z kolei rozsyłaniem ciepła na terenie Miasta zajmie się MPEC, które połączy osiedla, a istniejąca ciepłownia będzie stanowić uzupełnienie systemu.

Radni kolejny raz podnosili argument ekonomiczny. W odpowiedzi MPEC zaprezentowało obowiązujące taryfy opłat za dostarczane ciepło oraz wykres porównujący koszty trzech źródeł - węgla, geotermii i MPEC. - Cena energii cieplnej oferowana przez Geotermię Podhalańską jest o kilka procent niższa niż ta, którą proponuje MPEC Nowy Targ i będzie sukcesywnie się zmniejszać - argumentuje prezes Ratter.



Zarówno prezes GP Wojciech Ignacok, jak i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Ratter przekonują, iż dla nowych odbiorców - rachunki za ogrzewanie jakie płacą MPEC nie będa wyższe. Ba, mają szanse nawet zmaleć.

Grzegorz Ratter uspokaja, że MPEC i GP są w stanie stworzyć uzupełniający się system ogrzewania Nowego Targu, czyli mówiąc wprost "tam gdzie nie wejdzie Geotermia, tam pojawi się MPEC". Miejskiemu Przedsiębiorstwu - w odróżnieniu od GP - "nie przeszkadza" sieć gazowa. MPEC będzie oferował mieszkańcom domów całoroczną dostawę ciepłej wody.

Według planów, MPEC najpierw do sieci podłączy nowe bloki na Równi Szaflarskiej, skąd rura poprowadzona zostanie ul. Krzywą do Miejskiej Hali Lodowej.

"Podłączenie do systemu ciepłowniczego MPEC Nowy Targ źródła odnawialnego pozwoli na pozyskanie źródeł finansowania przy nowych inwestycjach, na rozwój sieci i systemu ciepłowniczego na terenie Miasta, w tym Centrum. Dodatkowo zachowanie obecnie eksploatowanej kotłowni węglowej, jako źródła szczytowego, będzie gwarantem nie zwiększania cen energii cieplnej, które musiałoby nastąpić bez podjęcia działań proekologicznych" - argumentuje prezes Ratter.

- MPEC posiada koncesję na wytwarzanie ciepła oraz na przesyłanie i dystrybucję ciepła. Obie koncesje są ważne do połowy września 2023 roku. Spółka posiada zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfę dla ciepła do 31 maja br. Opublikowane obecnie przez Prezesa URE wskaźniki, świadczą o spodziewanych obniżkach taryf dla ciepła w tym roku. Przedsiębiorstwo posiada scentralizowaną kotłownię opalaną miałem węglowym przy ul. Szaflarskiej oraz kotłownię gazową na oś. Bór. Dla kotłowni węglowej moc zainstalowana wynosi 29 MWt, w tym kocioł nr 3 obecnie zainstalowany jednak wycofany z eksploatacji. Łączna długość sieci ciepłowniczych MPEC wynosi: 25 771,3 mb. Moc zamówiona wynosi 18,6 MW. Produkcja i sprzedaż ciepła w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych i w ciągu ostatnich 5 lat, produkcja wahała się od 121 do 146 tys. GJ. Cały rynek ciepła Miasta Nowy Targ szacowany jest na około 600-950 tys. GJ. W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 138 888 GJ energii cieplnej. Spaliliśmy 7596 ton węgla, co obrazowo mówić - daje ok. 150 wagonów węgla. Nie było ani jednego dnia przerwy w dostawach ciepła - podsumował Grzegorz Ratter.

Trzy lata temu wymieniono filtry cyklonowe na filtry workowe. Miały one spełniać zaostrzone normy emisji pyłów dla takich kotłowni jak nowotarska, tzn. emisja miała zostać ograniczona z ponad 400 mg/m3, do wartości poniżej 40 mg/m3. - Pomiary gwarancyjne, przeprowadzone przez dwie niezależne firmy wykazały iż emisja spadła poniżej 20 mg/m3. Zastosowano nowe wentylatory spalin emitujące mniej hałasu w porównaniu do starych urządzeń. Emisja hałasu zmniejszyła się z 94 dB, do 84 dB. Na zmniejszenie hałasu wpłynęła również wymiana elewacji okiennej budynku Kotłowni - tłumaczą pracownicy MPEC.

Klientami MPEC jest obecnie ok. 5 tys. gospodarstw domowych, dwie Szkoły Podstawowe, gimnazju, Zespół Szkół Technicznych wraz z nową halą sportową, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, trzy przedszkola, Pływalnia Miejska, Miejski Ośrodek Kultury, ośrodek dla dzieci upośledzonych umysłowo „Chatka”, Hotel „Campanile” wraz z Nowotarską Galerią Handlową, budynek dawnego starostwa przy Al. Tysiąclecia, Izba Celna i kilka sklepów.

W 2016 roku MPEC podpisał umowy przyłączeniowe z dwoma inwestorami budującymi nowe budynki wielorodzinne. Rozpoczęto rozmowy z jedną ze wspólnot tzw. osiedla "Bryksy", ze Spółką JS Construction na dostawę ciepła dla 5 budynków wielorodzinnych, które powstać mają na Równi Szaflarskiej oraz ze Spółką Livoria co do warunków zasilania w energię cieplną projektowanego drugiego budynku wielorodzinnego.

Do końca 2017 roku MPEC wykona dokumentację projektową dla ciepłociągu w świetle ulicy Krzywej do budynku Urzędu Miasta i Zespołu Szkół im. Władysława Orkana. W przyszłym roku planowane są prace obiektowe. Do roku 2021 planuje się doprowadzenie ciepła sieciowego do Rynku. - Trwają rozmowy ze Starostwem Powiatowym, w sprawie doprowadzenia ciepła sieciowego do ich nowej siedziby - dodaje prezes Ratter.

Sabina Palka

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.01.2017 19:35