Smog, wielki dym z komina w Nowym Targu i dyskusja o ogrzewaniu prądem (video)

Wyż, który przyszedł nad Polskę, przyniósł słoneczną pogodę i niskie temperatury. Wielu z nas porządnie zapaliło w piecach, co - niestety - od razu przeniosło się na stan powietrza. Od wczoraj w Nowym Targ oraz w innych miejscowościach Podhala, szczególnie tych położonych w kotlinach, poziom smogu jest bardzo wysoki.
Na kontakt@podhale24.pl otrzymaliśmy m.in. filmik na którym widać ogromne kłęby dymu unoszące się z komina domu przy jednej z ulic w Nowym Targu.





Na zdjęciu (powyżej), Nowotarski Alarm Smogowy prezentuje, co z nowotarskich kominów unosi się do atmosfery i czym nowotarżanie muszą w zimie oddychać.

Częściową odpowiedzią na pytanie, co z tym wszystkim zrobić, może być konferencja, która odbędzie się 31 stycznia o godz. 11:00 w sali Obrad Rady Powiatu Tatrzańskiego w Starostwie Powiatowym w Zakopanem (ul. Chramcówki 15). Jej uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania: Czy ogrzewanie elektryczne może być realnym rozwiązaniem w walce z niską emisją? Jakie warunki muszą być spełnione, by zdecydowali się na nie mieszkańcy na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczych lub gazowych?

Konferencja ta odbędzie się w ramach posiedzenia Rady Partnerów Klastra Energii Zielone Podhale. Swój udział zapowiedzieli m.in. wiceminister energii Andrzej Piotrowski, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, poseł na Sejm Anna Paluch, dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji w Tauron Polska Energia Radosław Gnutek oraz skarbnik powiatu tatrzańskiego Joanna Gronkowska.

Podczas spotkania zostaną przedstawione założenia proponowanego pilotażu ogrzewania elektrycznego prowadzonego w Zakopanem i w Kościelisku przez Tauron i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

W ostatnim czasie rząd deklaruje wspieranie ogrzewania elektrycznego jako narzędzia walki z niską emisją. W grudniu 2016 r. Ministerstwo Energii zapowiedziało zachęcanie do zastępowania ogrzewania węglem ogrzewaniem piecami zasilanymi energią elektryczną z rozbudowaną akumulacją ciepła. W ostatnich dniach Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował w ramach działań ku poprawie jakości powietrza zapewnienie istotnie obniżonych stawek za pobór energii elektrycznej w okresach zmniejszonego na nią zapotrzebowania, w tym przez zmiany w przepisach prawa energetycznego oraz budowlanego w celu zachęcenia do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do scentralizowanych systemów ciepłowniczych lub sieci gazowych.

Władze województwa małopolskiego deklarują wspieranie stosowania alternatywnych źródeł ogrzewania, w tym ogrzewania elektrycznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wsparcie kompetencyjne, badawcze i szkoleniowe dla rozwijania ogrzewania elektrycznego w Polsce zapowiada Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.01.2017 14:15