Konkurs o Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale"

Urząd Miasta w Nowym Targu i Stowarzyszenie Kombinat Podhale ogłaszają konkurs na wspomnienia, pamiątki i fotografie związane z nieistniejącymi już Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale”.
W 1953 roku w Warszawie zapadła decyzja o budowie kombinatu obuwniczego w Nowym Targu. Do początku lat 90. Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale” były największym przedsiębiorstwem w południowej Małopolsce, którego istnienie w sposób istotny wpłynęło na historię, przemiany społeczno-ekonomiczne i kulturowe nie tylko miasta, ale Podhala, Spisza, Orawy Pienin, a nawet ziemi limanowskiej i suskiej.

Celem konkursu jest zachowanie pamięci o nowotarskiej fabryce i pokazanie 4 dekad lokalnej historii przez pryzmat indywidualnych świadectw oraz ocalenie przed zniszczeniem dokumentów i pamiątek, które dziś mają już wartość historyczną.

Konkurs jest częścią projektu p.t. Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku realizowanego ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Konkurs przeprowadzony będzie w trzech kategoriach:

Wspomnienia, relacje, pamiętniki byłych pracowników i ludzi związanych z Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale”, opisujące doświadczenia, drogę zawodową i życie codzienne. Prace mogą mieć formę rękopisu, maszynopisu lub wydruku komputerowego.

Dokumenty, pamiątki (produkty, urządzenia, narzędzia, gadżety itp.) związane z NZPS „Podhale”.
Nowotarskie fotografie z okresu z lat 1945–1991 dokumentujące wydarzenia gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe oraz widoki fabryki i miasta.

Prace na konkurs należy składać lub przesyłać na adres: Urząd Miasta Nowy Targ, Wydział Kultury Sportu i Promocji ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ, pokój nr 208 lub 207 z dopiskiem „Konkurs o NZPS” do dnia 30 marca 2017 roku.

Prace konkursowe zostaną ocenione przez jury powołane przez organizatorów konkursu, które zadecyduje o przyznaniu nagród i wyróżnień w każdej z kategorii. Na nagrody dla uczestników konkursu przewidziano łączna kwotę 4000,00 zł. Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną uhonorowani dyplomami.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2017 roku. Prace konkursowe na wspomnienia, za zgodą autorów, zostaną opracowane i opublikowane w formie książkowej. Publikacja ta wzbogaci wiedzę o stosunkowo niedawnych czasach i wniesie istotny wkład do poznania i rozumienia najnowszej historii miasta i regionu. Dokumenty, pamiątki i fotografie zostaną udostępnione publiczności i zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, na otwarciu której odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Dostarczone oryginalne dokumenty i fotografie pamiątki po zamknięciu wystawy zostaną zwrócone właścicielom.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 01.02.2017 16:11