Oklaski na sali. Nauczyciele i rodzice zadowoleni z propozycji ws. likwidacji gimnazjów

NOWY TARG. Propozycja, by w związku z wprowadzaną reformą oświatową, przekształcić Gimnazjum nr 1 w Szkołę Podstawową nr 1, spotkała się z przychylnym przyjęciem środowiska nauczycieli i rodziców związanych ze szkołą z Placu Słowackiego.
Propozycje związane z koniecznością likwidacji gimnazjów przedstawił na połączonym posiedzeniu wszystkich komisji Rady Miasta Nowego Targu naczelnik wydziału oświaty Janusz Stopka. Pierwsza, to wspomniane przekształcenie gimnazjum im. Kościuszki w ośmioklasową szkołę podstawową. Byłaby to całkiem nowa, siódma szkoła podstawowa w mieście. Druga, dotycząca Gimnazjum nr 2 im. kard. Stefana Wyszyńskiego, to włączenie tej placówki do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej.

Propozycje te, szczególnie pierwsza, zostały przychylnie przyjęte przez obecnych na posiedzeniu nauczycieli i rodziców. Po każdym wystąpieniu prezentującym albo popierającym to rozwiązanie, na sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu rozlegały się brawa.

W związku z utworzeniem całkiem nowej szkoły, zmienią się granice obwodów pozostałych szkół. Prawie wszystkim placówkom „obcięto” obwody, aby stworzyć nowy, co z pewnością odbije się na liczbie uczniów. Rozwiązanie to nie podoba się dyrektorom tych placówek.

Wyrażane na posiedzeniu komisji obawy dotyczyły też spraw związanych z utrzymaniem miejsc pracy przez obecną kadrę nauczycielską.

- Zaprojektowana struktura organizacyjna szkół powinna stworzyć warunki do utrzymania w oświacie nauczycieli likwidowanych gimnazjów, ale tylko tych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do nauczania w ośmioklasowych szkołach podstawowych, w ich strukturze przedmiotowej nauczania, w pierwszych latach przeprowadzanej reformy. W przypadku braku możliwości organizacyjnych zabezpieczenia dalszej kontynuacji pracy, zgodnie z przepisami ustawy nauczyciele będą przenoszeni - za ich zgodą - w stan nieczynny lub będzie z nimi rozwiązany stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych - podkreśla w uzasadnieniu do uchwały burmistrz Grzegorz Watycha - W sposób bardzo zindywidualizowany podejmowane będą decyzje o pracy nauczycieli w drugim miejscu zatrudnienia. Dla nauczycieli, którzy z przyczyn obiektywnych nie będą mogli kontynuować pracy w dotychczasowej szkole miasta Nowy Targ poszukiwać będzie się pracy w szkołach powiatowych.

Liczbę nauczycieli dla których - z różnych powodów - nie będzie propozycji zatrudnienia miasto szacuje na 2-3. Natomiast kilkunastu, zatrudnionych na czas określony, może natomiast stracić pracę w wyniku zakończenia cyklu szkolenia sportowego w danej dyscyplinie w szkole.

W głosowaniu większość radnych poparła projekt nowej sieci szkół, nikt nie był przeciw, kilku radnych wstrzymało się od głosu. Ostateczną decyzję w tej sprawie Rada Miasta Nowego Targu podejmie na sesji 6 lutego.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 02.02.2017 15:12