Radni podjęli decyzję w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Targu

NOWY TARG. Poniedziałkową sesję zdominowała dyskusja nad projektem dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnictwa. Wątpliwości pojawiły się przy ustalaniu obwodu szkolnego dla nowo powstałej "Jedynki".
Jak przypomniał naczelnik Wydziału Oświaty Janusz Stopka, przygotowanie projektu uchwały poprzedzone było konsultacjami społecznymi - spotkaniami z rodzicami, nauczycielami. - Ten temat był także przedmiotem wielu spotkań komisji, dlatego nie będę przedstawiać szerokiego uzasadnienia tej uchwały - powiedział naczelnik.

Okazało się jednak, że pytania i wątpliwości mają sami radni. Paweł Liszka pytał o możliwość umieszczenie w budynku gimnazjum nr 1, gdzie powstanie ponownie SP nr 1 - uczniów z klas IV i VII szkoły podstawowej. Wsparł go Lesław Mikołajski, tłumacząc, iż przeniesienie tych dwóch roczników do budynku "jedynki" to konieczność. - Za dwa lata (gdy odejdą ze szkoły gimnazjaliści - przyp. red.) budynek będzie pusty, nie będzie racji bytu do jego utrzymywania - argumentował radny.

Przeniesienie do budynku na pl. Słowackiego klas IV i VII szkół podstawowych - jest zdaniem naczelnika Stopki możliwe. Uważa on, że decyzje w tej sprawie należy zostawić rodzicom. - Kwestia jest otwarta. Pozostaje w kompetencjach rodziców, czy chcą posyłać dzieci do budynku "jedynki".

Radni potrzebowali krótkiej przerwy na rozmowę z Kuratorium Oświaty, by sprawdzić, czy można wpisać do uchwały wymóg dotyczący klas IV i VII. Burmistrz Grzegorz Watycha zapowiedział, że już w przyszłym roku szkolnym może zostać przeprowadzona rekrutacja do klas czwartych. - Wszystko zależy od warunków lokalowych - zastrzegł.

Drugi wątek pojęty przez radnych dotyczył obwodów szkolnych. W projekcie uchwały w obwodzie przynależnym do SP nr 1 znalazły się ul. Halikowskiego oraz Ustronie i Ustronie Górne. Radni zdecydowali, że dzieci z tych ulic przypisane będą do SP nr 4.

Padła nawet propozycja, by granice obwodów szkolnych pokryć z granicami parafii.

Lesław Mikołajski nie był zadowolony z określenia granic obwodu szkolnego, wnioskował, by Ustronie i Ustronie Górne ponowie przypisać do "jedynki" (wniosek nie przeszedł). Z kolei dokonanego podziału, bronił Grzegorz Luberda, mówiąc, że jest on "optymalny".

W myśl przyjętej uchwały - "Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przekształca się w ośmioklasową szkołę podstawową, rok szkolny w którym rozpocznie się kształcenie w I klasie 2018/19 (z możliwością utworzenia klas czwartych i siódmych)."

"Gimnazjum nr 2 im. Ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego włącza się do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy AK. Szkoła Podstawowa rozpoczyna działalność 1 września 2017 roku, Gimnazjum nr 2 zakończy swoją działalność 31 sierpnia 2017 roku."

Ustalono granice obwodu szkolnego dla "jedynki". To: al. 100-lecia numery nieparzyste od 1 do 39, os. Bednarskiego, Bohaterów Tobruku, Pl. Krasińskiego, Słowackiego, Rynek. Bulwarowa, Długa (numery parzyste od 2 do 70 i nieparzyste od 1 do 59), ul. Galicy, Grel (numery od 1 do 59), ul. Sobieskiego, ul. Jana Kazimierza, ul. Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Kolejowa, Kościelna, Kościuszki, Kowaniec (częściowo), Krakowska, Krasińskiego, Królowej Jadwigi (częściowo) Krótka, Krzywa, Mickiewicza, Nadmłynówka, Nadwodnia, Norwida, Ogrodowa, Parkowa, Przechodnia, Przywodzie, Schumana, Skotnica, Słoneczna, Szpitalna, Sokoła, Św. Anny, Św. Katarzyny i Zacisze.

Jak napisano - "wszyscy uczniowie obwodowi mieszkają w promieniu do 800 metrów. Placówka spełnia wymogi tech-sanitarne, w obiekcie jest stołówka, sala gimnastyczna, świetlica, gabinet logopedyczny, harcówka, pokój nauczycielski, pomieszczenia socjalne, mniejsze sale do zajęć grupowych. Szkoła dysponuje dwoma boiskami do piłki nożnej , boiskiem do piłki siatkowej i koszykówki, placem zabaw dla młodszych dzieci,

W uzasadnieniu burmistrza do projektu uchwały, czytamy: "zaprojektowana struktura organizacyjna szkół powinna stworzyć warunki do utrzymania w oświacie nauczycieli likwidowanych gimnazjów, ale tylko tych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do nauczania w ośmioklasowych szkołach podstawowych, w ich strukturze przedmiotowej nauczania, w pierwszych latach przeprowadzanej reformy. W przypadku braku możliwości organizacyjnych zabezpieczenia dalszej pracy, zgodnie z przepisami ustawy - nauczyciele będą przenoszeni - za ich zgodą - w stan nieczynności lub będzie z nimi rozwiązany stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych. /.../ proces dostosowania organizacyjnego i kadrowego szkół do nowych wymogów będzie wspomagany przez działania organu prowadzącego. W sposób bardzo zindywidualizowany podejmowane będą decyzje o pracy nauczycieli w drugim miejscu zatrudnienia. Dla nauczycieli, którzy z przyczyn obiektywnych nie będą mogli kontynuować pracy w dotychczasowej szkole miasta Nowy Targ - poszukiwać będzie się pracy w szkołach powiatowych. Liczba osób, dla których z różnych powodów nie będzie propozycji zatrudnienia nie powinna być w wariancie pesymistycznym większa, niż 2-3 osoby. W kilkunastu przypadkach nie przewiduje się przedłużenia umów o pracę zawartych na czas określony, m. in. z uwagi na zakończenie cyklu szkolenia sportowego w danej dyscyplinie sportowej".

- Koniecznym będzie dostosowanie budynku obecnego Gimnazjum nr 1 do potrzeb dzieci - w pierwszym okresie będzie to przystosowanie sanitariatów i co najmniej 5 sal, uwzględniają rozpoczęcie nauki w dwóch klasach "0" i dwóch klasach I. Szacuje się, że wydatki mogą odciągnąć poziom 250- 350 tys zł. Do czasu zakończenia działalności gimnazjów - w "Jedynce" i "Jedenastce" - organizowany będzie przez Miasto dojazd uprawnionych do takiego transportu uczniów - przypomina Grzegorz Watycha.

Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.02.2017 16:44