"Żaden nauczyciel na Podhalu nie straci pracy"

Żaden nauczyciel na Podhalu nie straci pracy, a w ciągu najbliższych trzech lat utworzonych zostanie 211 nowych etatów. Takie zapewnienie padło podczas dzisiejszej konferencji prasowej Małopolskiego Kuratora Oświaty, która odbyła się w Czarnym Dunajcu.
Podczas wizyty na Podhalu Barbara Nowak podsumowała pierwszy etap wdrażania reformy oświaty, który polega na utworzeniu nowej sieci szkół. Każda z gmin ma za zadanie przygotować uchwałę intencyjną, w której określi jakie szkoły zostaną utworzone na jej terenie. Uchwałę zaopiniować musi Kuratorium. Ostatnim krokiem jest przyjęcie jej przez rady miny. Cała procedura musi się zakończyć do 31 marca.

Na dzień dzisiejszy 99% gmin kończy prace nad uchwałami. Jedną z pierwszych na Podhalu, której uchwała została już pozytywnie zaopiniowana, jest właśnie gmina Czarny Dunajec.



Na terenie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego znajduje się 75 gimnazjów. Najprostsza sytuacja jest tam, gdzie są one częścią zespołów szkół. Po reformie zostaną po prostu włączone do szkół podstawowych. Problemem są 23 samodzielne szkoły. W Nowym Targu, zgodnie z zapowiedziami burmistrza Grzegorza Watychy, wszystkie gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe, a nauczyciele zachowają swoje posady. W Zakopanem największe kontrowersje wzbudza pomysł likwidacji Gimnazjum nr 2. W chwili obecnej trwają negocjacje z władzami miasta dotyczące utworzenia w nim szkoły podstawowej.

Według kurator Barbary Nowak, w przeprowadzanej właśnie reformie edukacji najważniejsze są dwa aspekty. Pierwszy z nich to zaprzestanie likwidacji z powodów ekonomicznych małych szkół, co miało miejsce w poprzednich latach. Szkoły, szczególnie te w małych miejscowościach, mają stać się miejscami animacji życia kulturalnego i sportowego lokalnej społeczności. Mają pełnić rolę domów kultury, w których odbywać się będą pozalekcyjne zajęcia dodatkowe.

Drugą pozytywną rzeczą jest dążenie do jednozmianowości w pracach szkół. W nadchodzących latach wszystkie szkoły podstawowe mają pracować tylko na jedną zmianę, co poprawić ma zarówno komfort pracy nauczycieli, jak i nauki dla uczniów.

Do końca roku szkolnego wszyscy nauczyciele mają również poznać nowe podstawy programowe swoich przedmiotów. Wdrażając reformę edukacji kuratoria pilnować będą tego, aby każdy z nauczycieli uczył przedmiotu zgodnego ze swoim wykształceniem. Równie ważne będzie także ograniczenie liczby miejsc, w których zatrudniony jest nauczyciel tak, aby jedna osoba nie zajmowała kilku etatów w różnych szkołach. Wtedy łatwiej będzie zapewnić pracę wszystkim nauczycielom.

rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.02.2017 14:21